Turistik vize

Irak Vizesi İçin Gerekli Evraklar:

  • Vize başvuru formu
  • Pasaport
  • Otel Rezervasyon
  • Seyahat bileti (Uçak/Otobüs)
  • 18 Yaşından küçük çocuklar için ebeveynleri tarafından verilen muvafakatname
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Üç adet biometrik fotoğraf

Irak Turistik Vize

Irak’a Tatil, Tur ve Gezi amaçlı seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (bordo) pasaport hamilleri vatandaşları Irak Turistik Irak Vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti Hususi, Diplomatik ve Hizmet Pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90’ü aşmayan seyahatleri için Irak Turistik vize başvurusu yapmak zorunda değildirler.

Diğer bir deyişle, Umuma Mahsus pasaportunuz var ise ve Irak’a seyahatiniz kısa süreli, ticari amacı olmayan, davetiyesiz bir ziyaret yapmayı düşünüyor iseniz turistik vize almanız gerekir. Başvuru evrağına bu amacınızı açık bir şekilde yazmalısınız. Pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, en az iki yaprağının boş olması, eski, yırtık, yıpranmış olmaması başvurunuzun olumlu neticelenmesine katkı sağlayacaktır.

Turistik vize başvurularında aranılan ikinci husus, Irak’ta kalınacak otellerde önceden rezervasyon yaptırılmış olmasıdır. Sözkonusu otellerdeki yapılmış rezervasyonları gösteren onaylı belgelerin başvuru sırasında ibraz edilmesi yararlı olacaktır.

Diğer husus ise Irak’ta kalacağınız kalacağınız süredeki ihtiyaçlarınıza yetecek miktarda paranın hesabınızda bulunmasıdır. Bununla ilgili banka hesap dökümünün de başvuru sırasında gösterilmesi öne arzetmektedir.

Irak Turistik Vize Başvurusu İçin Gerekli Şartlar:

-Irak Turistik vizesi için başvuruda bulunacak kişiler, Irak Turistik vize başvuru formunu tam ve doğru bir şekilde doldurup imzalamalıdır. Başvuru formu fotoğraflı olmalıdır.

- Irak Turistik vize başvurusunda ibraz edilecek pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az iki boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde çıkartılmış olmalı ve Irak Turistik vize başvurusu tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer varsa eski pasaportlar da ibraz edilmelidir.

- Irak Turistik vizesi başvurusu geçerli eski tip (lacivert) pasaportla yapılacak ise, pasaportun 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7 ve sonuncu sayfalarının fotokopileri, yeni (Umuma mahsus/Bordo) pasaport ile başvuru yapılması halinde kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisi, eğer daha önce Irak vizesi alınmışsa Irak vizesinin bulunduğu sayfanın fotokopisi sunulmalıdır.

- T.C. vatandaşı olmayan başvuru sahipleri Türkiye’de ikamet ettiğini kanıtlayan ‘Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi’ belgesini ibraz etmek zorundadırlar.

- Reşit olmayan (18 yaşından küçük) kişiler vize başvurularını ebeveynleri, yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini beyan eden belge ile yapmalıdır.

- Irak Turistik vizesi için başvuru yapan kişiler, Irak’ta nasıl ve nerede kalacaklarını gösteren belgeler sunmalıdır.

- Irak Turistik vizesi için ibraz edilecek belgeler yeni tarihli (son 3 ay içinde alınmış) olmalıdır.

-Irak Konsolosluğu ve Irak Büyükelçiliği Irak Turistik vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Bu nedenle Irak’a seyahat edecek kişiler Irak Turistik vize başvurularını Irak Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara yapabilirler.

-Irak Turistik vizesi başvuruları planlanan seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce yapılabilmektedir.

Türkiye’deki üçüncü ülke vatandaşları için Irak Turistik Vizesi

Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının Irak turistik vizesine başvuru yapabilmesi için Türkiye’de oturum iznine sahip olması şarttır. Bu kişiler Irak Turistik vize başvurusu evraklarına ek olarak “Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi” belgesini başvuru esnasında sunmak zorundadırlar.

Irak Turistik vizesi kaç günde çıkar?

Irak Turistik vizesi işlemleri (istisnai durumlar dışında) 7-15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Irak Turistik Vize başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurusunun Irak ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Resmi tatiller vize işlemlerinin sonuçlandırılmasını etkileyeceği için seyahat planlarında aksamalara neden olabilmektedir.

Irak Turistik vizesi başvurusu reddedilen kişiler 3 ay süreyle herhangi bir Irak ülkesine vize başvurusu yapamazlar.

 

daha fazla göster

Yükleniyor...