Vatandaşlık

IRAK VATANDAŞLIĞI

Değerli ziyaretçilerimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Okuyacağınız metinler, Vize Merkezi – Irak Vize Departmanı tarafından Irak vizesi ve vatandaşlık başvuru prosedürleri hakkında genel bilgilere erişebilmeniz için hazırlanmıştır.

Irak Vatandaşlığı hakkında kapsamlı bilgi için web sayfamızı dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz.

Irak’ta yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin Irak vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen yasaya son şekli 2006 yılında verilmiştir. Irak’a geliş nedeni, oturma süresi veya oturma izni statüsü gibi kıstaslar, bir yabancının Irak vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceğinin belirlenmesi bakımından önemlidir.

Irak vatandaşlığına geçme, her şeyden önce her ülke vatandaşının kendi özgür iradesi ile karar vermesi gereken bir konudur. Irak vatandaşlığına geçilmesi halinde seçme-seçilme hakkından, Irak içerisinde serbest dolaşım hakkına, Irak vatandaşlarına tanınan her türlü imtiyaz ve memur olma gibi ayrıcalıkların elde edilmesine giden bir dizi yolların açılımı sağlanmaktadır.

Uzun yıllar Baas rejimi yönetimi altında yaşayan, 1991 ve 2003 yıllarında olmak üzere iki kez yabancı işgaline uğrayan, akabinde ise geniş çaplı terör ve şiddet eylemlerine sahne olan Irak’ta, 2006 yılında kabul edilen anayasa ile federal sistem kabul edilmiş ve ülke 3 parçaya bölünmüştür. Türk vatandaşları ticari ve turistik amaçlarla genelde Irak Kürt Bölgesi’ne ziyaretler gerçekleştirmekte, orada ticari faaliyetler yürütmektedir.    

Irak’a sıklıkla giden ve orada ticari-ekonomik faaliyetler gerçekleştiren Türk vatandaşlarının, çift vatandaşlığa onay veren Irak Devleti’nin vatandaşlığına da geçmek istemeleri sık görülen bir durumdur. Bu çerçevede, Irak vatandaşlığına geçebilmek için gerekli şartlar aşağıda sunulmuştur.

Vatandaş olmak için olduğu gibi, vatandaş olarak kalabilmek de önemlidir. Bu da vatandaşı olunan devletlerin vazettiği kanun ve kurallara sıkı sıkıya uymakla mümkündür. Aksi durumda kazanılan vatandaşlığın kaybı da söz konusu olabilecektir.

vatandaşlık hizmeti vermemekteyiz

 

2006 tarihli Vatandaşlık Kanunu’nun 6. Maddesinde Irak topraklarında doğanlar, Iraklı bir anne veya babadan doğanlar ile bir Irak vatandaşı ile evlenenler Irak Vatandaşlığına hak kazanırlar.

Irak Anayasası çift vatandaşlığı tanımaktadır. Yani bir kişi halihazırda sahip olduğu vatandaşlığını koruyarak Irak vatandaşlığını kazanabilir.

Irak vatandaşlığı kazanmak için gereken şartlar aşağıdadır:

  • Irak’a yasal şekilde girmiş olmak

Yasadışı yollardan veya mülteci olarak Irak’a girenler vatandaşlık için başvuramazlar.

  • Irak’ta 10 yıl yaşıyor olmak

Vatandaşlığa başvuracak kişinin Irak’ta yasal bir şekilde 10 yıl süre ile yaşadığını ispat etmek (kendisine verilen oturum izinleri ile) zorundadır.

  • Net ve düzenli bir gelirinin olması

Vatandaşlığa başvuran kişinin, geçimini sağladığı ve net bir gelir kazandığı düzeni bir işi olmalıdır.

  • Bulaşıcı hastalıklara sahip olmamak

İlgili Irak makamlarının göstereceği hastanelerde alınacak kan tahlili sonucunu ibraz etmelidir.

  • Herhangi bir şiddet olayına karışmamış olmak

Vatandaşlık için başvuran kişinin geçmişte işlediği herhangi bir suçtan sabıkasının olmaması gerekmektedir.

daha fazla göster

Yükleniyor...