Tier 4 Öğrenci Vizesi

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi Nedir?

Birleşik Krallık’a İngilizce dil kursu, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve mesleki sertifika programları gibi eğitim programlarına, 6 ay ve üzeri süre ile katılmak isteyen her öğrencinin İngiltere Tier 4 (Genel) Vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. İngiltere Tier 4 vizesi başlığı altında 4-17 yaş aralığında ilköğretim ve lise eğitimi alacak çocuklar için Tier 4 (Child) kategorisinde başvuru yapılmalıdır. Tier 4 Child için başvurular sadece bağımsız ücretli okullarda eğitim gören öğrenciler için geçerlidir.
Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim alan öğrencilerin, eğitim sürelerinin uzaması halinde, Tier 4 vize uzatma işlemlerinin Birleşik Krallık’tan yapılması mümkündür.

NOT: 16 ve 17 yaşındaki öğrenciler NQF seviye 3 ve üzeri seviyede eğitim görmeleri halinde Tier 4 (Genel) veya Tier 4 (Çocuk) kategorisinden biri ile başvuru yapabilirler. Ancak İngilizce dil eğitimi için Tier 4 (General) vize başvurusu yapılması gereklidir.

 


İngiltere TİER 4 Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

İngiltere Tier 4 Vizesi için başvuru yapacak kişiler, puanlama sistemine tabi tutmaktadır. Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim almayı planlayan öğrencilerin puanlama sisteminden toplam 40 puan almaları gerekir. Bu puanlamanın en önemli kısmını İngiltere’de eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan alınan Kabul Mektubu (CAS Belgesi) oluşturmaktadır. Tier 4 vizesi için Kabul Mektubu 30 puan; İngiltere’deki eğitim ve yaşam masraflarının karşılığı olan maddi teminatın beyanı 10 puandır. Toplamda 40 puan elde eden başvuru sahipleri, Tier 4 vizesine başvuru yapmaya hak kazanır.

Tier 4 vize ile İngiltere’de eğitim almak isteyenler için haftada 10 saat çalışma izni verilebilmektedir. Lisans (NQF seviye 6) ve üzeri (LEVEL7, Level 8 vs) düzeyde eğitim görecekler için haftada 20 saat çalışma izni verilebilmektedir. Tier 4 vizesi ile İngilizce eğitimi alacak öğrencilerin en az B1 seviyesinde, NQF 6 ve üzeri düzeyde eğitim alacakların ise en az B2 seviyesinde İngilizce bilme zorunluluğu bulunmaktadır. Tier 4 (Child) vize başvuru sahipleri için bu zorunluluk geçerli değildir.

Tier 4 Öğrenci Vizesi işlemleri Hakkında

İngiltere Tier 4 vizesi için hazırlanan evrakların içinde CAS Belgesi önemli bir yer tutmaktadır. CAS Belgesinde yer alan bilgiler doğrultusunda beyan edilen evraklarla başvurunun hazırlanması çok önemlidir. Tier 4 eğitim sponsorunun hazırladığı CAS Belgesi içeriği ile ibraz edilen dökümanların birbiriyle eşleşmesi ve eğitim seyahatinin maddi karşılığını beyan eden belgelerin sunulması gibi bilgi ve tecrübe gerektiren vize işlemleri için konunun uzmanlarından mutlaka danışmanlık alınması gerekir.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi başvuruları için vize işlemleri İngiltere Konsolosluğu’na şahsen kabul edilmemektedir. İngiltere Konsolosluğu vize müracaatlarını, yetkilendirmiş olduğu İngiltere Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla işleme almaktadır.

İngiltere Vize Başvuru Merkezleri, İngiltere Tier 4 vizesi müracaatlarını kabul edebilmek için randevu alınmasını zorunlu tutmaktadır. İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir görev bölgelerine yakın ikamet edilen şehirlerden, başvuru sahiplerinin Tier 4 vize müracaatlarını yapabilmeleri mümkün olmaktadır.

Tier 4 vize başvuru sahipleri, vize randevuları sırasında 10-15 dakikalık kısa bir mülakata (Credibility Interview) alınmaktadır. Mülakat skype üzerinden gerçekleştirilmektedir. Mülakat konusunda İngiltere vize danışmanlarımız sizlere destek vermektedir.

İngiltere’de eğitim alma planı olan kişiler, İngiltere Tier 4 vize işlem başvurularını seyahatlerinden 3 ay önce planlamalarında fayda bulunmaktadır.  İngiltere Konsolosluğu, Tier 4 Öğrenci vize başvurularını 3 hafta içinde sonuçlandırmaktadır.

İngiltere Tier 4 (General) Vize, İngiltere Tier 4 (Child) Vizesi ve diğer İngiltere vize kategorileri için bu web sitesinin konu ile ilgili olan butonlarını kullanabilir, gerekli evrakların listesine, vize işlemleri hakkında ayrıntılı bilgiye bu başlıklar altından ulaşabilirsiniz.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi için Biometrik Veri Alımı

İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişiler başvurunun gerçekleşebilmesi için biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı)ibraz etmelidirler. Başvuru sahibi biyometri işlemi için parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılabilmesi için İngiltere Vize Başvuru Merkezlerin de başvuru sırasında mutlaka bulunmalıdır.

İngiltere'de Akademik Eğitim Alacak Öğrencilerin Dikkatine!
 

6 aydan uzun süreli TİER 4 Öğrenci Vizesi ile akademik eğitim (ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora) alacak öğrenciler için artık eğitim alacakları süre kadar vize basılmayacağı belirtilmiştir.

Bunun yerine 30 gün süreli vize ('vignette sticker') uygulamasına geçilmiştir. Öğrencinin İngiltere'ye girişinden sonra 10 gün içerisinde Biometric Residence Permit öğrencinin vize başvurusunda belirttiği adrese yakın bir Posta Ofisi'ne gönderilecektir. Öğrenci iznini postaneden teslim alacaktır. Tier 4 vize başvurusu yapan öğrenci, 30 gün içerisinde İngiltere'ye giriş yapmaması durumunda vizesi zaman aşımından dolayı iptal olmuş sayılır. Tier 4 Öğrenci vizesi için tekrar başvuru yapması gerekecektir.

 

İngiltere Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►İngiltere vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İngiltere Konsolosluğu'nun inisiyatifi altındadır.

►İngiltere Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda vize başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir.

►İngiltere Konsolosluğu'nun biyometrik parmak izi uygulaması olması nedeniyle başvuru sahibinin başvuruya şahsen gelmesi gerekir. Daha önce parmak izi vermiş olması herhangi bir muafiyet hakkı vermemektedir. Biyometrik verilerinizin ibraz edilmesi sırasında temsilcilerimiz size eşlik edecektir.

►Vize başvuru evraklarınız Vize Merkezi’ne teslim edildikten sonra İngiltere vizesi başvuru sonucu 21 iş gününde sonuçlanarak, vize sonucu size bildirilir.

►İngiltere vize başvuru ücretleri vize süresine göre değişmektedir. İngiltere vize ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizi 7 gün 24 saat arayabilirsiniz

►İngiltere vizesi başvurusu için Vize Merkezi temsilcilerimize telefon ev e-mail ile ulaşarak İngiltere vizesiyle ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 53
Faks : +90 (212) 287 72 44
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 53
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 53
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2137
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5186
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com