Ankara Antlaşması

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları 1963 Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere’de oturum ve çalışma izni başvurusunda
bulunabilirler. Ankara Antlaşması Vizeleri 1+3 yıl kuralına göre verilir. İlk vize 1 yıllık onaylanır. Türkiye’den verilen 1 aylık vizeler, İngiltere’ye giriş yapıldıktan sonra 1 yıllık oturum kartı ile değiştirilmelidir. Polis kaydı gerektirmemektedir. Vize uzatmaları, vize bitmeden 1 ay önce yapılabilir. 1971 yasası, vize alındıktan sonra beyan edilen işi yapmanızı zorunlu kılmıyor. Farklı bir iş yapabilirsiniz. Birden fazla iş yapabilirsiniz. Bir firmaya ortak olabilirsiniz. Ancak kesinlikle bir başkası adına çalışamazsınız.

Ankara Antlaşması Başvuru Koşulları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Yapılacak veya ortak olunacak iş için yeterli sermayeye sahip olmak
  • Sermaye dışında, işten gelir elde edene kadar başvurana ve aile bireylerine yetecek maddi birikime sahip olmak.
  • Yapılacak veya ortak olunacak iş hakkında daha önce deneyim veya yeterli eğitim sahibi olmak.
  • İş konusunda ciddi olmak
  • İşlemler ve Süreçler
  • Türkiye’den başvurular İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilir.
  • Başvuru dosyası hazırlandıktan ortalama 1 ile 3 hafta sonra karar çıkıyor.
  • İngiltere’den başvurular Liverpool’daki ECAA ekibi tarafından değerlendirilir. Hazırlık süreci ortalama 1 aydır. Karar süreci 3 hafta ile 6 ay arasındadır. Acil durumlarda süreci hızlandırmak mümkün

Önemli Not: Başvuranın daha önceki vize geçmişi karar aşamasında dikkate alınmıyor ancak ülke güvenliğini tehdit eden kişiler veya son ‘Criminal’ yönetmeliğine uymayanların vizeleri verilmeyebilir.

Serbest meslek sahibi olmak Ankara Anlaşması vizesi başvurularında aranan temel kriterdir. Dolayısıyla, Ankara Antlaşması vizesi ile herhangi bir işyerinde işçi olarak çalışamazsınız.

Ankara Anlaşması vizesi kapsamında yapacağınız işin size ait olması veya ortağı olmanız gerekmektedir. Yalnızca Ankara Antlaşması vizesi başvurusu esnasında belirtmiş olduğunuz işi yapabilirsiniz, başka herhangi bir sektör veya alanda çalışamazsınız. Ancak iş değişikliği yapma hakkınız bulunmakta olup gerekli başvuru ve bildirimler yapılmak kaydıyla, sektör ve alan değiştirerek başka bir işi ama yine serbest meslek sahibi olarak, Ankara Antlaşması vizeniz kapsamında yapabilirsiniz.

Size ait olmayan veya ortağı olmadığınız bir işyerinde çalışmak için, Tier-2 gibi, ağırlaştırılmış bir takım şartları olan ve kota uygulanan çalışma izinlerine başvurmanız gerekmektedir. Bu tip çalışma izinleri alınmaksızın, Ankara Anlaşması vizesiyle herhangi bir işyerinde çalışmanız yasadışı çalışma olarak değerlendirilir, dolayısıyla hakkınızda cezai işlem uygulanır ve sınır dışı edilmeniz söz konusu olabilir.

Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde 1 yıllık vize verilir. Bu 1 yıl içerisinde işinizi kurup kendinizi geçindirebilecek düzeye gelmeniz beklenir. 1 yılın sonunda şartları sağlamanız halinde vize süreniz 3 yıl uzatılır. Ankara Anlaşması vizesiyle İngiltere'de bulunduğunuz toplamda 4 yılın sonunda İngiltere'de Süresiz Oturum İznine başvurabilirsiniz. Süresiz Oturum İzni almanız halinde Ankara Antlaşması başvuru sahiplerine uygulanan "kendi işine sahip olma" şartı kalkar ve istediğiniz işte, bir işveren yanında çalışabilir, İngiltere'de herhangi bir vize kısıtlaması olmaksızın istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Ankara Anlaşması vizesiyle İngiltere'de bulunan kişiler Süresiz Oturum İznini takip eden 1 yılın sonunda ise İngiltere Vatandaşlığına gerekli diğer şartları da taşımaları şartıyla başvurabilirler.

Ankara Antlaşması Vizesi hakkında detaylı bilgi için şirketimizle irtibata geçebilir, uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

İngiliz Hükümetinin Ankara Antlaşması başvuru sahipleri için genel bir eğitim seviyesi şartı yoktur ancak İngiltere'de kuracağınız işe dair bilgi ve birikim sahibi olduğunuzu ispatlamanız gerekir.

Örneğin İngiltere Ankara Antlaşması Vizesiyle İngiltere'de web tasarımcı olarak çalışacaksanız, konu hakkındaki tecrübenizi ve eğitimlerinizi diploma veya kurs bitirme belgeleriyle göstermeniz gerekecektir. Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü mezunuysanız lise diplomanızı, üniversitede ilgili alanda eğitim aldıysanız üniversite diplomanızı, web tasarım eğitimini bir kursta aldıysanız kurs bitirme seritifkanızı yahut iş tecrübeniz varsa bununla ilgili evrakları İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurunuz için kullanabilirsiniz. Ancak daha önce de belirtildiği gibi İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvuruları için minimum eğitim seviyesi şartı yoktur.

Benzer şekilde İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere'de İnşaat / Dekorasyon alanında hizmet sunmak istiyorsanız bununla ilgili varsa diplomalarınız, mesleki eğitim sertifikalarınız, geçmiş iş tecrübeniz ile ilgili evraklar vs. faydalı olacaktır.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi kapsamında yapılan başvurularda, standart olarak herhangi bir belgeye, diplomaya sahip olma, üniversite bitirme vb. şartlar aranmamaktadır. Önemli olan İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere'de yapmayı istediğiniz işi yapabilecek yeterliliğe bilgi ve/veya tecrübeye sahip olduğunuzu gösterebiliyor olmanızdır. Bu sayede gerçekçi bir iş planınızın olduğunu ve İngiltere Ankara Antlaşması Vizesiyle İngiltere'ye giriş yaptıktan sonra farklı bir işte çalışma ve/veya sosyal yardımlara ihtiyaç duymayacağınızı ispat etmiş olacaksınız.

İngiliz Hükümetinin Ankara Antlaşması başvuru sahipleri için genel bir asgari dil seviyesi şartı yoktur ancak İngiltere'de kuracağınız işin gerektirdiği kadar İngilizce bildiğinizi göstermeniz gerekir ki bu da her meslek grubu ve müşteri potansiyeli için değişiklik gösterir.

Ankara Antlaşması vizesi başvurularında İngilizce gerekliliği tamamen yapacağınız işe bağlıdır. İngilizce konuşma ve/veya yazma gereksinimi çok az olan bir iş alanında faaliyet gösterecekseniz ve İngilizce yetersizliği sizin para kazanmanızın önünde engel teşkil etmeyecek ise, İngilizceyi yeterli derecede konuşamıyor olmanız problem olmayacaktır. Örnek olarak; şayet İngiltere genelinde hizmet verecekseniz iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekirken, potansiyel müşteri portföyünüz veya hedef kitleniz hali hazırda İngiltere'de ikamet eden 300.000 in üzerinde Türk Vatandaşı olacaksa ileri derecede İngilizce bilmenize gerek kalmayacaktır.

Bununla beraber Ankara Antlaşması vizesi kapsamında İngiltere'de kaldığınız süre içerisinde bir dil okuluna gidebilir ve İngilizce konuşan kesimi de potansiyel müşteri ağınıza ekleyebilirsiniz.

İngiltere'de Ankara Antlaşması kapsamında yapacağınız işin gerektirdiği kadar İngilizce bilmeniz oldukça önemli olup başvuru esnasında özellikle incelenmektedir.

Ankara Anlaşması vizesine başvuracak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, kuracakları iş için gerekli sermaye ve İngiltere'de kurdukları işten gelir sağlamaya başlayıncaya dek kendilerini geçindirecek miktarda maddi birikime sahip olması gerekiyor.

Normal şartlar altında İngiltere'de iş kurmak isteyen kişilerden istenen asgari 200.000 Sterlin sermaye şartı Ankara Antlaşması kapsamında vizeye başvuracak olan Türk Vatandaşları için geçerli değil. Ankara Anlaşması vizesine başvuracak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, kuracakları iş için gerekli sermaye ve İngiltere'de kurdukları işten gelir sağlamaya başlayıncaya dek kendilerini geçindirecek miktarda maddi birikime sahip olması gerekiyor. Dolayısıyla her bir Ankara Antlaşması vizesi başvuru sahibinin sahip olması gereken sermaye yapacağı işe bağlı olarak değişim göstermektedir.

Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere Vizesine sahip kişilerin eşleri ve 18 yaşın altındaki çocukları da İngiltere'de Ankara Antlaşması başvuru sahibiyle beraber kalabilir. Başvuru sahibi İngiltere'de, ailesi Türkiye'de ise ailesi için Türkiye'den başvuru yapılabilir.

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi sahibi kişinin ailesi (eşi ve 18 yaş altı çocukları) İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi sahibinin "bağımlıları" olarak isimlendirilir ve aile bireylerinin İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi sahibi ile birlikte İngiltere'de yaşayabilmesi için İngiltere Ankara Antlaşması Bağımlı Vizesi başvurusu yapılmalıdır.

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi sahibinin eşi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi sahibi olan eşinin İngiltere'de kurduğu ve yürüttüğü işten bağımsız olarak birbaşka bir iş yerinde iş ve zaman kısıtlaması olmaksızın çalışabilir, kendi işini kurabilir ve ya eşiyle beraber çalışabilir.

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi sahibinin 18 yaşın altındaki çocukları İngiltere'deki devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilirler.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi sahibi ve ailesi İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi kapsamında İngiltere'de bulundukları süre içerisinde sosyal sağlık kurumu olan NHS'den (National Health Service) ücretsiz olarak faydalanabilir.

Kaçak olarak geçmişte İngiltere'de kalmış olmak İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvurularında tek başına ret gerekçesi sayılamamaktadır. İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi için önemli olan yapacağınız başvurunuz ile geçmişteki kaçak durumda İngiltere'de kalışınız arasında herhangi bir bağlantının olmamasıdır.

Kaçak geçmişinizin Ankara Antlaşması kapsamındaki İngiltere Vizesi başvurunuza negatif bir etkisi olmaz. Önemli olan İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvurunuz öncesi geçmişiniz değil, başvurunuzun mantıklı ve inandırıcı olmasıdır. Ankara Antlaşması kapsamındaki İngiltere Vizesi başvurunuz esnasında daha önce İngiltere'de kaçak kalmış olmanız göz ardı edilecek, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurunuz bu şartlar altında değerlendirilecektir.

Kaçak geçmiş hususu daha önce İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile ilgili bir davaya konu olmuş ve Avrupa Adalet Divanı vize süresi bitmiş olmasına rağmen ülkeyi terk etmemiş kişilerin de Ankara Anlaşması hükümlerinden ülkeyi terk etmek zorunda kalmaksızın faydalanabileceğini ve İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi alabileceğini belirtmiştir. Ancak daha sonraki davalarda, İngiltere'de kaçak kalmış bir kişinin halihazırda hala İngiltere'de iken İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurusu yapmasının önüne geçecek hükümler verilmiştir. Dolayısıyla teoride kaçak bir kişinin hala İngiltere'de iken Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere Vizesi başvurusu yapması mümkün görünürken, gerçek hayatta bu tür İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurularının hemen hemen tamamı reddedilmekte ve bu tür durumda bulunan kişiler İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvurularını ancak Türkiye'den yapmaları durumunda olumlu sonuç alabilmektedirler.

Geçmişte İngiltere'de kaçak kalmış olunsa dahi, Türkiye'ye dönmüş veya gönderilmiş olan kişiler kural olarak İngiltere Ankara Antlaşması Vizesine Türkiye'den başvuru yapabilir ve Ankara Antlaşması kapsamındaki bu haktan faydalanabilir. İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurularındaki yegane istisna sahte belge ve/veya yalan beyan vs. vasıtasıyla otoriteyi yanıltma ve hukuki denetimden kaçma girişiminde bulunmanız halinde olacaktır.

Bunun dışındaki kaçak olarak geçmişte İngiltere'de kalmış olmak İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvurularında tek başına ret gerekçesi sayılamamaktadır. Önemli olan yapacağınız İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurunuz ile geçmişteki kaçak durumda İngiltere'de kalışınız arasında herhangi bir bağlantının olmamasıdır.

Ankara Antlaşması kapsamında yapacağınız yeni İngiltere Vizesi başvurunuz ile geçmiş göçmenlik kayıtlarınız arasında hiç bir bağlantı söz konusu değilse ve Ankara Antlaşması kapsamındaki İngiltere Vizesi başvurunuzda hiç bir şekilde sahte belge/yalan beyan vs. söz konusu değilse, geçmişte İngiltere'de kaçak kalmış olmanız Türkiye'den yapılacak İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurunuzun reddedilmesine gerekçe oluşturamayacaktır.

daha fazla göster

ANKARA ANTLAŞMASI VİZESİ
Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 53
Faks : +90 (212) 287 72 44
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 53
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 53
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2137
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5186
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com