Ankara Antlaşması

Türk vatandaşları, İngiltere ve Türkiye arasında mevcut olan Ankara Antlaşması uyarınca İngiltere’de yeni bir iş kurmak veya kurulmuş bir işletmeyi yönetmek üzere İngiltere’ye gitmek için Türk işadamı vizesine başvurabilirler.

İngiltere’ye gideceğiniz tarihten en fazla 3 ay önce bu vizeye başvurabilir ve 12 hafta içinde başvurunuzla ilgili olumlu veya olumsuz kararı alabilirsiniz. Vizeniz çıktıktan sonra bu vizeyle 12 ay boyunca İngiltere’de kalabilirsiniz. Bu sürenin bitiminden itibaren 3 yıllık bir uzatma talebinde bulunma hakkınız da mevcuttur.

ingiltere vize on basvuru formu

Ankara Antlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması ile;

 • İngiltere'de yeni bir iş kurabilir
 • Çalışmakta aktif rol oynayacağınız mevcut bir işletmeye katılabilir
 • Başka bir vize kategorisinden bu vizeye geçebilir
 • Zaten bu vize kategorisinde iseniz vize sürenizi uzatabilir
 • Bakmakla yükümlü olduğunuz aile üyelerini İngiltere’ye götürebilirsiniz.
 • Kesinlikle bir başkası adına çalışamazsınız.

Ankara Antlaşması Vizesi Şartları

 • Türk vatandaşı olmalısınız.
 • Gerçekleştirilebilir bir iş kurmak için gerçek bir niyetiniz olmalıdır.
 • Tercih edeceğiniz iş objektif olarak serbest meslek sahibi olarak yapılabilecek bir iş olmalıdır.
 • Tercih ettiğiniz iş alanında mesleki olarak yetkin olmalısınız.
 • İşinizi kurmak için yeterli miktarda paranız olmalıdır.
 • İşi yürütmenin maliyetlerini karşılayabilecek durumda olmalısınız.
 • Kâr payınız başka bir işe ihtiyaç duymadan siz ve ailenizi desteklemek için yeterli olmalıdır.
 • İşinizi yapabilecek ve hayatınızı idame ettirebilecek kadar İngilizce bilmelisiniz.
 • Mevcut bir ortaklığa veya işe katılabilirsiniz.

Mevcut bir ortaklığa veya işe katılmak isterseniz:

 • İşi yürütmek için aktif bir rol oynamalı
 • İşletmenin hizmetlerinize ve yatırımınıza gerçekten ihtiyacı olmalıdır.

NOT: ANKARA ANTLAŞMASI BİR ÇALIŞMA VİZESİ DEĞİLDİR. ÇALIŞMA VİZESİ ALMAK İSTEYEN KİŞİLERİN FORMU DOLDURMAMASINI RİCA EDİYORUZ.

 

Ankara Antlaşması Türk İşadamı vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı, ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Ankara Antlaşması ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Ankara Anlaşması için Türkiye’den başvurular İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. Ortalama 3 hafta içinde olumlu ya da olumsuz karar tarafınıza bildirilmektedir. Başvurunuzu İngiltere’den yaparsanız Liverpool’daki ECAA ekibi tarafından değerlendirmeye alınırsınız. Buradan bir karar alabilmeniz 6 ayı bulabilmektedir ancak acil durumlarda süreci hızlandırmak mümkündür.

İngiltere Ankara Anlaşması ile aldığınız bir Türk İşadamı vizesi ile İngiltere’de hangi alanda serbest olarak çalışacaksınız o alandaki tecrübenizi ve eğitim seviyenizi diploma ve sertifika gibi resmi belgelerle kanıtlamak zorundasınız. Üniversite diplomanız, meslek lisesi diplomanız veya çalıştığınız alanda katıldığınız başarı sertifikalarınız başvuru sırasında mutlaka ibraz edilmelidir. Çalışacağınız alandaki iş tecrübelerinizi de ilgili evraklarla ispat etmelisiniz. Ankara anlaşmasına başvurmak için şart koşulan minimum bir eğitim seviyesi yoktur bu nedenle önemli olan İngiltere’de serbest olarak yapacağınız iş hakkında ne kadar etkin olduğunuzu kanıtlayabilmenizdir.

Ankara Anlaşması ile Türk işadamı vizesi alabilmek için istenen genel bir asgari İngilizce seviyesi yoktur. Ancak İngiltere’de yapacağınız işin niteliğine bağlı olarak ihtiyaç duyacağınız İngilizce seviyesine sahip olduğunuzu mutlaka ispatlamanız gerekmektedir. Örneğin İngiltere’de yapacağınız serbest meslek tüm İngiltere’ye hitap edecek bir iş alanıysa çok iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekecekken, müşteri portföyünüz İngiltere’de yaşayan 300.000 civarı Türk vatandaşı olacaksa kendinizi ifade edecek ve günlük iletişiminizi sağlayacak kadar İngilizce bilmeniz yeterli olacaktır.

Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’de kurulacak iş için herhangi bir asgari yatırım seviyesi belirlenmemiştir. Dolayısıyla başvuranların yatırım sermayesi kuracakları işin niteliğine göre farklılık gösterecektir. Bunun yanında Ankara Anlaşması ile Türk işadamı vizesine başvuracak Türk vatandaşlarının işletmelerinden gelir elde etmeye başlayıncaya kadar kendi geçimlerini ve varsa bakmakla yükümlü oldukları kişilerin geçimlerini sağlayabilecek kadar maddi birikime sahip olması gerekir.

Ankara Antlaşması Vizesine Başvurmak İçin Gerekli Evraklar

 • Geçerli bir pasaport (her iki tarafı boş bir sayfası olan)
 • İşletmenizden kazanç sağlayana kadar kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimini sağlayabileceğinizi kanıtlayan belgeler (örneğin son altı aylık banka hesap dökümü veya maaş bordrosu)
 • Yaşam giderlerinize dair belgeler (ipotek sözleşmesi, kira sözleşmesi, vergi beyannameleri, banka dekontları, yurtdışındaki akrabalarınıza aktarılan paralar gibi)
 • İşletmenize Dair Kanıtlar: Ankara Anlaşması ile Türk İşadamı vizesine başvurmak için işinizi planlama, kurma veya işletme sürecinde olduğunuza dair bazı kanıtlar sunmanız gerekmektedir.

Bu kanıtlar:

 • Bir iş planı
 • İşletme bölgeniz için belgeler
 • Ortaklık anlaşmaları
 • Sigorta belgeleri
 • İmtiyazlı bir muhasebeci tarafından hazırlanan veya bir denetçi tarafından onaylanan işletme hesapları
 • HM Gelir ve Gümrük (HMRC) belgeleri (ödeme belgesi de dâhil olmak üzere)
 • İşletmeyi işletebilmek için gerekli nitelikler (ilgili resmi yeterlilikler veya önceki iş deneyimlerinin kanıtları gibi)
 • Mali durumunuza ilişkin kanıt ve işinize yaptığınız yatırımlar (örneğin İngiltere veya Türkiye banka dekontları, yurt dışı para transferleri ve banka kredileri)
 • 3. kişilerin (örneğin aile üyeleri) mali desteğine dair banka dekontları veya başka finansal dokümanlar ve işe katılımları ile iş paylaşımını kanıtlayan diğer yasal belgeler
 • İşletmedeki katılım şartlarını belirleyen bir belge

Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Ankara Antlaşması ile mevcut olan vizenizi belli şartlar altında uzatabilirsiniz. İngiltere’de bulunduğunuz sürede 18 yaşınızı doldurmuş çocuklar da dâhil olmak üzere, vizenizde bulunan tüm bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri vize uzata talebinize dâhil etmeniz gerekir. Ayrıca,

 • İşletmenizin hala devam ediyor olması,
 • İşletmenizi devam ettirebilmek için gerekli olan maliyetleri karşılayabiliyor olmanız,
 • Kâr payınız, başka bir işe ihtiyaç duymadan sizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimini sağlamakta yeterli olmalıdır.

Bu şartları sağladığınız takdirde uzatma talep edebilirsiniz. Uzatma başvurusu için ihtiyacınız olan tüm şartları sağlayamadığınız takdirde 1 yıl kalabilir, yıl sonunda yeniden uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

5 yıl boyunca Ankara Antlaşması Türk İşadamı vizesi ile İngiltere’de kaldıktan sonra İngiltere’ye yerleşmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Geçmişte İngiltere’de vize süreniz bitmiş olmasına rağmen kaçak olarak kalmanız, Ankara Antlaşması başvurusunda bulunmanıza engel teşkil etmemektedir. Burada önemli olan nokta, Ankara Antlaşması başvurunuz ile geçmişteki kaçak durumunuz arasında herhangi bir bağlantının bulunmamasıdır. Eğer Ankara Anlaşması için gerekli olan tüm şartları sağlamış, inandırıcı bir iş planı ile başvuru yapmış ve işletmenizden gelir elde edene kadar kendinizi ve ailenizi geçindirecek kadar tasarrufunuz olduğunu ispat etmişseniz, başvurunuz bu şartlara göre değerlendirilecek ve geçmişteki kaçak durumunuz herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmayacaktır.

Eğer halihazırda kaçak olarak İngiltere’de bulunuyorsanız Ankara Antlaşması başvurunuzu İngiltere’den yapmamalısınız. Geçmişte yaşanan bu gibi durumlarda Avrupa Adalet Divanı tarafından İngiltere’de kaçak durumunda olan kişilerin Ankara Antlaşması başvurusunda bulunmasının önüne geçecek bazı kararlar alınmıştır. Bu nedenle kaçak olarak İngiltere’den Ankara Antlaşması başvurusu yapmanın önünde yasal olarak bir engel olmasa da bu tip başvuruların neredeyse tamamı reddedilmektedir. Bu nedenle İngiltere’de kaçak durumuna düşmüş kişiler Ankara Anlaşması başvurularını ancak Türkiye’den yaparlarsa olumlu sonuç alma ihtimalleri ortaya çıkmaktadır.

Ankara Antlaşması kapsamında yapacağınız Türk İşadamı vizesi başvurunuz ile geçmiş göçmenlik kayıtlarınız arasında herhangi bir bağlantı yoksa ve bütün gereklilik şartlarını sağlıyorsanız geçmişteki olumsuzluklara bakılmadan yalnızca yeni başvurunuz kapsamında değerlendirileceksiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey başvurunuz sırasında her türlü hukuki denetimden kaçmak için sahte belge ibraz etmemek ve yalan beyanda bulunarak İngiltere’deki otoriteleri yanıltmaya çalışmamaktır.

Ankara Antlaşması Türk İşadamı Vizesi Aile Üyeleri

Ankara Antlaşması ile İngiltere'de serbest olarak çalışma hakkı kazanan kişinin bağımlıları (bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri) de bu vizeye başvurabilirler.

Bu kişiler;

 • Vize sahibinin eşi
 • Vize sahibinin 18 yaş altı çocukları
 • Vize sahibinin 18 yaş ve üstü çocukları (eğer zaten İngiltere’de iseler)

İngiltere Ankara Antlaşması kapsamında Türk işadamı vizesi sahibi kişinin eşi, asıl vize sahibinin İngiltere’de kurduğu ve yönettiği işten bağımsız olarak başka bir işte zaman sınırlaması olmadan çalışabilir. Eş dilerse kendi işini kurabilir veya asıl vize sahibi eşinin işinde de çalışabilir.

Ankara Antlaşması ile Türk İşadamı vizesi sahibinin 18 yaş altındaki çocukları İngiltere’deki devlet okullarında ücretsiz olarak eğitim alabilir. Ayrıca asıl vize sahibi ve tüm aile üyeleri İngiltere sosyal sağlık kurumu National Health Service’ten ücretsiz olarak faydalanabilirler.

Aile Üyelerinin Ankara Antlaşması Kapsamında Bu Vizeye Başvurabilmesi İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Geçerli bir pasaport
 • 2 adet pasaport boyu renkli fotoğraf
 • Türk işadamı vizesi sahibiyle ilişkilerinin kanıtı (örneğin evlilik belgesi, beraber yaşamanın kanıtı, doğum belgesi gibi)
 • Kalıcı olarak Türk işadamı vizesi sahibinin yanında yaşayacaklarına dair kanıtlar
 • Diğer ebeveynlerin Birleşik Krallık'ta bulunmaması durumunda, 18 yaşın altındaki tüm aile üyelerinin sorumluluğunun Türk işadamı vizesi sahibine ait olduğunu kanıtlayan belgeler (örneğin yazılı izin veya ilgili yasal belgeler)
 • Türk işadamı vizesi sahibinin İngiltere’de bulunduğu zaman içinde kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabildiğini kanıtlayan belgeler (örneğin son altı aylık banka hesap dökümü veya maaş bordrosu)
 • Eğer bakmakla yükümlü olduğunuz kişi zaten Birleşik Krallık'taysa, ayrıca:
 • İngiltere'de iken herhangi bir göç yasasını ihlal etmediklerine dair kanıt
 • İngiltere'ye ilk gittiklerinde polise kayıt yaptırmaları istenmişse bu polis kayıt belgesi

Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Ankara Antlaşması kapsamında Türk İşadamı vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı, ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Ankara Anlaşması ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Yükleniyor...