İngiltere Vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İngiltere Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

İngiltere Vizesi

İngiltere Vize Merkezi

İngiltere Vize Merkezi İngiltere vizesi başvuru işlemlerinizde, başvuru dosyanızın takibini ve size özel bütün detayları dikkatle inceleyerek sonuç odaklı şekilde çalışmaktadır. İngiltere Vize Merkezinin sunduğu profesyonel vize danışmanlık hizmetiyle karışık vize başvuru sürecini herhangi bir sorunla karşılaşmadan tamamlayabilirsiniz. Vize başvuru sahibin doğru vize kategorisi ve onun gerektirdiği evraklar ve prosedür doğrultusunda yönlendiren Vize Merkezi seyahat planınıza uygun vizeyi almanızdaki en doğru çözüm ortağınızdır.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’ye ilk kez seyahat etmeyi amaçlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, eğer vizenin sonucu olumlu olduğu taktirde, istisnai durumlar haricinde 6 aylık vize almaya hak kazanırlar. İngiltere vizesi talep ederken amaç kısa süreli olmalıdır. Özellikle turistik vize taleplerinde dilekçede belirtilen tarih aralığı 10 günlük süreyi aşmamalıdır. İngiltere Turist Vizesi kapsamında İngiltere’de kalacağınız süre 6 aydan fazla olmamalıdır. Burada bahsedilen 6 ay, herhangi bir 12 ay içerisindeki 6 aydır. Yani 2 yıllık bir İngiltere Ziyaretçi Turist Vizesi ile ilk 12 ay içinde 6 ay ikinci 12 ay içinde İngiltere’de 6 ay kalabilirsiniz. Her ne kadar İngiltere Turist Vizesi ile 6 aya kadar kalabilecek olsanız da, başvurunuzda belirttiğiniz kalış sürenizi aşmanız ve durumun gerekliliğini kanıtlayamamanız halinde bir sonraki İngiltere Vizesi başvurunuzda sıkıntı yaşayabilirsiniz. İngiltere Turist Vizesi sürenizi uzatmak için İngiltere’ye gittiğinizde başvuru yapamazsınız.  1 yıl süreli bir İngiltere vizesi almak mümkün değildir ancak 6 ay, 2 yıl,5 yıl ve 10 yıl süreli İngiltere vize talebinde bulunulabilmektedir.

İngiltere Schengen bölgesinde yer almayan bir ülkedir. Bu nedenle Schengen vizesi ile İngiltere’ye giriş yapılamamaktadır. Sadece Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport hamileri 180 günlük sürede 90 günü aşmayan kalış süresi çerçevesinde vizeden muaf tutulmuştur.

İngiltere vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

İngiltere vizesi için gereken evrakların dikkatle hazırlanması gerekmektedir. İngiltere seyahatine gitmeden önce pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmeniz doğru olur. Çünkü pasaportunuzun süresi İngiltere’ye  giriş yaptığınız tarihten itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır. Türkiye’deki makamlardan alınan bir T.C. pasaportunun İngiltere’de uzatma imkanı bulunmamaktadır. Aynı şekilde aldığınız vizenin süresi de uzatılamaz.

İngiltere vizesi başvurusunu yolculuğunuzun amacına uygun olan vize türüne göre yapmanız gerekir ki bu da seçtiğiniz İngiltere vize türünün gerektirdiği İngiltere vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız anlamına gelir. Ticari, turistik, aile ziyareti gibi kısa süreli İngiltere vizesi türlerine ait gerekli evrak listesini İngiltere Vize Merkezi sayfamızda yer alan Vize İşlemleri başlığı altında görebilirsiniz. İngiltere Vize Merkezi sayfamızdaki evrak listeleri İngiltere Konsolosluğunun vize başvurularında talep ettiği belgeleri içermektedir.

İngiltere Konsolosluğunun resmi web sitesindeki online başvuru formu İngiltere vizesi için gerekli evrakların en önemlilerinden biridir. Çok dikkatli şekilde doldurulması gereken İngiltere vize başvuru formu içinde, verilen bilgilerdeki bir tutarsızlık vizenizin reddiyle sonuçlanır.İngiltere vizesini alırken istisnai durumların dışında mülakat yapılmadığı için yanlış bir belge sunmanız ya da forma yanlış veya eksik bir bilgi yazmanız vizenizin red olmasına sebep olmaktadır. Bu konuda profesyonel destek almak için Vize Merkezi temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz. İngiltere Konsolosluğunun vize departmanı bu formda verdiğiniz bilgileri diğer vize evraklarınızla karşılaştırarak değerlendirmeye alır.

Eğer İngiltere’ye aile arkadaş ziyareti amacıyla seyahat ediyorsanız İngiltere’de sizi davet eden yakınınızın ikamet belgesi, pasaportu ve kimlik bilgilerinin fotokopilerinin size ulaştırılması, sizin de bu bilgileri İngiltere vize başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Konferans, iş toplantısı veya sektörel seminere katılım gibi ticari bir amaçla gidiyorsanız davet eden kuruma ait kimlik bilgilerinin ve anlaşılabilir bir dille yazılan davetiyenin başvuru evrakları arasında olması elzemdir. Kurumsal davetlerde davetiyeler yetkili kişilerin ıslak imzalarını içermelidir. Ayrıca davet eden yetkilinin kimlik bilgileri de talep edilmektedir.İngiltere vize başvurularında kullanılan davetiyeler ıslak imzalı olmak zorunda değildir.Bu nedenle davetiyler e-posta yoluyla İngiltere vize başvuru sahibine ulaştırılabilir ve bu şekilde başvuru yapılabilir.

İngiltere vizesi başvurularında, vize başvuru dilekçesinin İngilizce yazılması, seyahate ait gidiş dönüş tarihlerini belirtmesi, masrafların kim tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Muallakta kalacak bilgiler ve eksik bilgi verilmemesi İngiltere vize talebinizin düzgün şekilde işleme alınmasını sağlar. Şirket çalışanları, sahipleri, şirket ortakları veya devlet bünyesinde çalışan T.C. vatandaşları çalıştıkları kurumdan, kurumun veya şirketin antetli kağıdına yazdıkları dilekçeyi İngiltere Konsolosluğunun inisiyatifine sunmalıdırlar.

İngiltere vizesi için gereken evraklardan banka hesabu ve ekstrelerin son 3 ayı gösteren dökümleri sunulmaktadır. Banka hesap dökümünde yeterli miktarda para bulunmaması İngiltere vizesi almayı riskli duruma sokar. En az 4000 TL bakiyeli banka hesap dökümünün çıktısı başvuru evrağı olarak hazırlanmalıdır. İngiltere Konsolosluğu banka hesap hareketlerinin kaynağını ve hesabın ne derece aktif olduğunu da göz önünde bulundurmaktadır.

İngiltere kısa süreli (6 aylık) turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri için gereken evraklar da ortak belgeler olmakla birlikte vize kategorisine göre değişen evraklar da bulunmaktadır. Hemen her vize için geçerli olan evraklar arasında yolculuk sonrası 6 ay geçerli pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sayılabilir. Diğer evraklar vize kategorisine göre değişmektedir. İngiltere vizesi için gereken en güncel evrak listesini İngiltere Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak veya e-posta yoluyla talep edebilirsiniz.

İngiltere vizesi almak isteyen ancak kamu veya özel sektörde çalışmayan kişiler, yani SGK’lı olmayan veya kendisine ait resmi bir geliri bulunmayan şahıslar, İngiltere seyahatlerinin masraflarını karşılayacak sponsorlarının belgeleriyle birlikte başvuruda bulunabilirler. İngiltere vizesi almak isteyen kişiye sponsor olacak şahıs bunu bir sponsorluk yazısıyla bildiri, aynı zamanda İngiltere vize başvuru dilekçesinde de seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı belirtilir. Sponsorun finansal gücü hakkında bilgi veren  maaş bordrosu, banka hesap dökümleri, tapu, araç ruhsatı ve benzeri belgelerin fotokopileri başvuru için hazırlanmalıdır. İstisnai durumlar haricinde birinci dereceden yakınların (baba, anne, kardeş) sponsorluğu kabul edilmektedir.

İngiltere vize başvurusu


İngiltere vize başvuruları için parmak izi verme ve gerekli evrakların alınıp konsolosluğa ulaştırma İngiltere Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri tarafından yapılmaktadır. İngiltere Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine doğrudan şahsi başvuru yapılamamaktadır. Vize Merkezi tescilli adıyla İngiltere ve tüm dünya vize işlemlerinin takibini kendine görev edinmiştir. İngiltere vize başvurularında evrakların dikkatle takibi, eksik evrakların belirlenmesi, vize almayı riske sokacak durumların belirlenmesi Vize Merkezinin görev alanı içindedir.

İngiltere vize başvurusunda bulunmadan önce İngiltere’ye seyahat amacının belirlenmesi gerekir. İngiltere’ye turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim veya tıbbi amaçlarla kısa süreli vize talebinde bulunabilirsiniz. İngiltere Vize Merkezi sayfamızın “Vize İşlemleri” bölümünün alt menüsünde bu vize kategorilerine ait bilgi ve belgelere ulaşabilirsiniz. Çalışma durumunuz veya sosyal durumunuzun gerektirdiği vize evraklarını Vize Merkezine şahsen veya kargo/kurye yoluyla ulaştırabilirsiniz.

İngiltere vizesinin olumlu veya olumsuz sonuçlanması İngiltere Konsolosluğunun kararına bağlıdır. İngiltere vize başvurunuz İngiltere Konsolosluğunun yetkilendirdiği United Kingdom Border Agency (İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi) görevlileri vize başvuru dosyanızı inceler ve vize sonucuna karar verir.

İngiltere vizesi randevusu

Vize başvuruları İngiltere seyahatinden 3 ay öncesine kadar yapılabilmektedir. İngiltere vize randevusu İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya’dan vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Biyometrik veri işlem kaydının alındığı vize başvuru merkezlerine İngiltere vize başvuru sahibinin şahsen gitmesi gerekmektedir. İngiltere vize randevusuna sizin adınıza bir yakınınız veya vekil tayin ettiğiniz bir kişi giremez. Randevu tarihinde ve saatinde şahsen vize başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Biyometrik veri işlem kaydı parmak izi alma prosedürünü içerir. Fiziki bir engel olmadığı taktirde başvuru sahibinin 10 parmağının izi alınır ve biyometrik veri tabanına kaydedilir. İngiltere vize başvurularında daha önceden başka bir ülke için biyometrik kaydın yapılmış olması kişiye herhangi bir muafiyet sağlamamaktadır. Parmak izi bilgisinin verildiği İngiltere vize randevusunun gün ve saati Vize Merkezi temsilcilerimiz tarafından size bildirilmektedir. Aynı zamanda randevu günü Vize Merkezi asistanımız size refakat edecektir.

İngiltere vize randevusu sırasında yanınızda bulunması gereken belgeler:

  • İngiltere vize başvuru formunuzun çıktısı;
     
  • İngilter vize randevu bildiriminiz;
  • İade edilmesini istediğiniz orjinal belgelerin fotokopileri ve destekleyici ek belgeler;
     
  • Vize harç bedelini yaptığınıza dair bildirim e-postasının çıktısı.

İngiltere vizesi ne kadar sürede çıkar

İngiltere vizesinin çıkış süresi ortalama olarak 21 gündür(15 iş günüdür). Ancak İngiltere vize başvuru sürecinin doğru şekilde prosedürlere uygun şekilde gerçekleştirildiği hallerde bu süre geçerlidir. İngiltere vize başvurularında bazı durumlarda İngiltere Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir. Ek evrakın temini ve sunulması vizenin sonuçlanma süresini uzatabilir. Bu nedenle seyahat amacına uygun İngiltere vize talebinde bulunulması önemlidir. Vize başvuru merkezi tarafından verilen randevu tarihinin İngiltere Konsolosluğunun yoğun çalışma programına denk gelmesi gibi beklenmedik durumlar da İngiltere vizesinin çıkışını geciktirebilmektedir. İngiltere seyahatinizle ilgili bir aksama yaşamamak için İngiltere vize başvurusunu en az 3 ay önceden yapmanız size birçok açıdan zaman kazandıracaktır. Bunlara ek olarak İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliğin Türkiye ve İngiltere’ye göre resmi tatilleri de göz önünde bulundurularak başvuru yapılması tavsiye olunur.

İngiltere vize ücretleri

İngiltere vize ücretleri vize kategorisine (turistik-ticari-aile ziyareti) ve talep edilen süreye göre değişir. İlk başvurularda genellikle 6 ay süreli İngiltere vizesi alırsınız. Sonraki başvurularda 2 yıllık, 5 yıllık veya 10 yıllık vize talebinde bulunabilirsiniz ve eğer daha önceki İngiltere seyahatlerinizde prosedürlere uygun hareket ettiyseniz bu süredeki vize taleplerine onay alabilirsiniz. İngiltere vizelerinin ücreti İngiltere Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir ve vize başvuru merkezi veya vize danışmanlık bedelleri vize harç bedelinin dışında kalır. Avrupa Birliği vatandaşıyla evli olunan durumlarda da yine ücretler farklılık gösterebilir. Vize Merkezi temsilcileri İngiltere vizesi için gereken evraklarla birlikte, talep edilen vize türü ve süresine göre belirlenmiş olan vize ücretlerini de tarafınıza bildirir.

Ekspres İngiltere vizesi

İngiltere’ye acilen gidilmesi gereken durumlarda Ekspres ve Süper Ekspres Vize seçeneklerinden biri için başvuru yapabilirsiniz. Ankara ve İstanbul vize merkezlerinden yapılan Ekspres İngiltere vize başvuruları 3 ila 4 iş gününde sonuçlanıyor.  Ancak Ekspres İngiltere vizesinin çıkışına dair söz konusu süreler randevu tarihinden itibaren geçerli oluyor. Ekspres İngiltere vizesi ile ilgili bilgi almak ve başvuru yapmak için Vize Merkezi temsilcimize ulaşabilirsiniz. İngiltere vizesi için gereken evrak listesi hemen adresinize e-posta yoluyla gönderilecektir. 

 

daha fazla göster

İngiltere ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
H. Y. 04/12/17, 18:02
Selam

Ben size Azerbaycan'dan yaziyorum. Bizim İngiltere'de bir arkadasimiz var ve bize invitation letter gondermek istiyor. Size sorum ozel bir invitation letter (davet mektubu) formati var mi?
Cevabı Görüntüle
S. K. 03/12/17, 19:36
İngiltere Süper Ekspres Vize için 4 aralık başvuru yapmam halinde 5 aralık mesai bitimine kadar vizeyi alabilir miyim ?
Cevabı Görüntüle
A. M. 27/11/17, 00:14
Merhabalar.
ben yabanciyim ve Turkiye'de ogrenciyim, İngiltere'de yasayan teyzemi ziyaret etmek istiyorum bu durumda basvuru yapacagim vize turu hangisidir?
Tesekkur ederim.
Cevabı Görüntüle
A. Y. 23/11/17, 15:12
Kızım Londra'da 3 yıllık çalışma izni ile yaşıyor. 2 yada 3 yıllık vize almak istiyorum. Devlet memuru halen çalışmakta ve yeşil pasaport sahibiyim.
Turistik ya da aile ziyareti vizesi hangisini almalıyım?

Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
N. Y. 22/11/17, 16:49
Merhaba, kızım İngiltere'de lisans okuyordu. İkinci sene kaydını bir yıllığına dondurmuştu. 8 ocakta okulu açılıyor. Okul CAS belgesini yolladı. Kızım Amerika'dan 21 aralıkta döneceği için en erken 22 Aralıkta İzmir'den vize randevusu alabilecek. Bu dönemde maalesef çok tatil var. 8 ocakta İngiltere'de olması için Tier 4 vizesi başvurusunu hızlı sonuçlandıracak başvuru seçenekleri var mı?