İngiltere Vize Merkezine Hoş geldiniz.
İngiltere vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman kadrosuyla
Vize Merkezidir.

İngiltere Vize Merkezi

İngiltere Vize Merkezi İngiltere vizesi başvuru işlemlerinizde, başvuru dosyanızın takibini ve size özel bütün detayları dikkatle inceleyerek sonuç odaklı şekilde çalışmaktadır. İngiltere Vize Merkezinin sunduğu profesyonel vize danışmanlık hizmetiyle karışık vize başvuru sürecini herhangi bir sorunla karşılaşmadan tamamlayabilirsiniz. Vize başvuru sahibin doğru vize kategorisi ve onun gerektirdiği evraklar ve prosedür doğrultusunda yönlendiren Vize Merkezi seyahat planınıza uygun vizeyi almanızdaki en doğru çözüm ortağınızdır.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’ye ilk kez seyahat etmeyi amaçlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, eğer vizenin sonucu olumlu olduğu taktirde, istisnai durumlar haricinde 6 aylık vize almaya hak kazanırlar. İngiltere vize başvuru dilekçesinde belirtilen tarihler arasında İngiltere’de konaklayabilirsiniz. Ancak 6 aylık bu süre 6 ayın tamamında İngiltere kalınacağı anlamını taşımamaktadır. 6 aylık sürede 90 günü aşmayacak şekilde İngiltere’de kalma imkanınız vardır. Bu nedenle dilekçede belirtilen İngiltere kalma süresi önemlidir. İngiltere’de 1 yıl içinde 6 ay boyunca kalınabilir. Dilekçede belirtilen tarihler önemli değildir. Vize sonuçlandığı gün başlar ve 6 ay boyunca geçerlidir. Kişi vize süresi içerisinde istediği zaman gidebilir ve 6 ayı geçmemek koşuluyla istediği kadar kalabilir.1 yıl süreli bir İngiltere vizesi almak mümkün değildir ancak 6 ay, 2 yıl,5 yıl ve 10 yıl süreli İngiltere vize talebinde bulunulabilmektedir.

İngiltere Schengen bölgesinde yer almayan bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye’deki İngiliz Konsolosluğundan veya Büyükelçiliğinden alınan Schengen vizesi ile İngiltere’ye giriş yapılamamaktadır. Sadece Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport hamileri 180 günlük sürede 90 günü aşmayan kalış süresi çerçevesinde vizeden muaf tutulmuştur.

İngiltere vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

İngiltere vizesi için gereken evrakların dikkatle hazırlanması gerekmektedir. İngiltere seyahatine gitmeden önce pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmeniz doğru olur. Çünkü pasaportunuzun süresi İngiltere’ye yaptığınız seyahatin bittiği tarihten itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır. Türkiye’deki makamlardan alınan bir T.C. pasaportunun İngiltere’de uzatma imkanı bulunmamaktadır. Aynı şekilde aldığınız vizenin süresi de ancak ve ancak istisnai durumlar haricinde uzatılamaz.

İngiltere vizesi başvurusunu yolculuğunuzun amacına uygun olan vize türüne göre yapmanız gerekir ki bu da seçtiğiniz İngiltere vize türünün gerektirdiği İngiltere vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız anlamına gelir. Ticari, turistik, aile ziyareti gibi kısa süreli İngiltere vizesi türlerine ait gerekli evrak listesini İngiltere Vize Merkezi sayfamızda yer alan Vize İşlemleri başlığı altında görebilirsiniz. İngiltere Vize Merkezi sayfamızdaki evrak listeleri İngiltere Konsolosluğunun vize başvurularında talep ettiği belgeleri içermektedir.

İngiltere Konsolosluğunun resmi web sitesindeki online başvuru formu İngiltere vizesi için gerekli evrakların en önemlilerinden biridir. Bu formun Türkçe versiyonu bulunmamaktadır. Çok dikkatli şekilde doldurulması gereken İngiltere vize başvuru formu içinde, verilen bilgilerdeki bir tutarsızlık vizenizin reddiyle sonuçlanır. Bu konuda profesyonel destek almak için Vize Merkezi temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz. İngiltere Konsolosluğunun vize departmanı bu formda verdiğiniz bilgileri diğer vize evraklarınızla karşılaştırarak değerlendirmeye alır.

Eğer İngiltere’ye aile arkadaş ziyareti amacıyla seyahat ediyorsanız İngiltere’de sizi davet eden yakınınızın ikamet belgesi, pasaportu ve kimlik bilgilerinin fotokopilerinin size ulaştırılması, sizin de bu bilgileri İngiltere vize başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Konferans, iş toplantısı veya sektörel seminere katılım gibi ticari bir amaçla gidiyorsanız davet eden kuruma ait kimlik bilgilerinin ve anlaşılabilir bir dille yazılan davetiyenin başvuru evrakları arasında olması elzemdir. Kurumsal davetlerde davetiyeler yetkili kişilerin ıslak imzalarını içermelidir. Ayrıca davet eden yetkilinin kimlik bilgileri de talep edilmektedir.İngiltere vize başvurularında kullanılan davetiyeler ıslak imzalı olmak zorunda değildir.Bu nedenle davetiyler e-posta yoluyla İngiltere vize başvuru sahibine ulaştırılabilir ve bu şekilde başvuru yapılabilir.

İngiltere vizesi başvurularında, vize başvuru dilekçesinin İngilizce yazılması, seyahate ait gidiş dönüş tarihlerini belirtmesi, masrafların kim tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Muallakta kalacak bilgiler ve eksik bilgi verilmemesi İngiltere vize talebinizin düzgün şekilde işleme alınmasını sağlar. Şirket çalışanları, sahipleri, şirket ortakları veya devlet bünyesinde çalışan T.C. vatandaşları çalıştıkları kurumdan, kurumun veya şirketin antetli kağıdına yazdıkları dilekçeyi İngiltere Konsolosluğunun inisiyatifine sunmalıdırlar.

İngiltere vizesi için gereken evraklardan banka hesabu ve ekstrelerin son 3 ayı gösteren dökümleri sunulmaktadır. Banka hesap dökümünde yeterli miktarda para bulunmaması İngiltere vizesi almayı riskli duruma sokar. En az 4000 TL bakiyeli banka hesap dökümünün çıktısı başvuru evrağı olarak hazırlanmalıdır. İngiltere Konsolosluğu banka hesap hareketlerinin kaynağını ve hesabın ne derece aktif olduğunu da göz önünde bulundurmaktadır.

İngiltere kısa süreli (6 aylık) turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri için gereken evraklar da ortak belgeler olmakla birlikte vize kategorisine göre değişen evraklar mevzubahistir. Hemen her vize için geçerli olan evraklar arasında yolculuk sonrası 6 ay geçerli pasaport, 2 tane biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sayılabilir. Diğer evraklar vize kategorisine göre değişmektedir. İngiltere vizesi için gereken en güncel evrak listesini İngiltere Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak veya e-posta yoluyla talep edebilirsiniz.

İngiltere vizesi almak isteyen ancak kamu veya özel sektörde çalışmayan kişiler, yani SGK’lı olmayan veya kendisine ait resmi bir geliri bulunmayan şahıslar, İngiltere seyahatlerinin masraflarını karşılayacak sponsorlarının belgeleriyle birlikte başvuruda bulunabilirler. İngiltere vizesi almak isteyen kişiye sponsor olacak şahıs bunu bir sponsorluk yazısıyla bildiri, aynı zamanda İngiltere vize başvuru dilekçesinde de seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı belirtilir. Sponsorun finansal gücü hakkında bilgi veren  maaş bordrosu, banka hesap dökümleri, tapu, araç ruhsatı ve benzeri belgelerin fotokopileri başvuru için hazırlanmalıdır. İstisnai durumlar haricinde birinci dereceden yakınların (baba, anne, kardeş) sponsorluğu kabul edilmektedir.

İngiltere vize başvurusu


İngiltere vize başvuruları, İngiltere Büyükelçiliği ve İngiltere Konsolosluğunun tarafından akredite edilmiş vize başvuru merkezleri tarafından yapılmaktadır. İngiltere Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine doğrudan şahsi başvuru yapılamamaktadır. Ayrıca İngiltere Fahri Konsolosluklarında da T.C. vatandaşlarının İngiltere vize işlemleri yapılmamaktadır. Vize Merkezi tescilli adıyla İngiltere ve tüm dünya vize işlemlerinin takibini kendine görev edinmiştir. İngiltere vize başvurularında evrakların dikkatle takibi, eksik evrakların belirlenmesi, vize amayı riske sokacak durumların belirlenmesi Vize Merkezinin görev alanı içindedir.

İngiltere vize başvurusunda bulunmadan önce İngiltere’ye seyahat amacının belirlenmesi gerekir. İngiltere’ye turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim veya tıbbi amaçlarla kısa süreli vize talebinde bulunabilirsiniz. İngiltere Vize Merkezi sayfamızın “Vize İşlemleri” bölümünün alt menüsünde bu vize kategorilerine ait bilgi ve belgelere ulaşabilirsiniz. Çalışma durumunuz veya sosyal durumunuzun gerektirdiği vize evraklarını Vize Merkezine şahsen veya kargo/kurye yoluyla ulaştırabilirsiniz.

İngiltere vize müracaatları İngiltere Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine yapılmakla birlikte İngiltere vizesinin olumlu veya olumsuz sonuçlanması İngiltere Konsolosluğunun kararına bağlıdır. İngiltere vize başvurunuz İngiltere Konsolosluğunun yetkilendirdiği United Kingdom Border Agency (İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi) görevlileri vize başvuru dosyanızı inceler ve vize sonucuna karar verir.

İngiltere vizesi randevusu

Vize başvuruları İngiltere seyahatinden 3 ay öncesine kadar yapılabilmektedir. İngiltere vize randevusu İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya’dan vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Biyometrik veri işlem kaydının alındığı vize başvuru merkezlerine İngiltere vize başvuru sahibinin şahsen gitmesi gerekmektedir. İngiltere vize randevusuna sizin adınıza bir yakınınız veya vekil tayin ettiğiniz bir kişi giremez. Randevu tarihinde ve saatinde şahsen vize başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Biyometrik veri işlem kaydı parmak izi alma prosedürünü içerir. Fiziki bir engel olmadığı taktirde başvuru sahibinin 10 parmağının izi alınır ve biyometrik veri tabanına kaydedilir. İngiltere vize başvurularında daha önceden başka bir ülke için biyometrik kaydın yapılmış olması kişiye herhangi bir muafiyet sağlamamaktadır. Parmak izi bilgisinin verildiği İngiltere vize randevusunun gün ve saati Vize Merkezi temsilcilerimiz tarafından size bildirilmektedir. Aynı zamanda biyometrik verinizin ibraz edilmesinde Vize Merkezi asistanımız size refakat edecektir.

İngiltere vize randevusu sırasında yanınızda bulunması gereken belgeler:

 • İngiltere vize başvuru formunuzun çıktısı;
   
 • Biyometrik bir fotoğraf;
   
 • İngilter vize randevu bildiriminiz;
   
 • İade edilmesini istediğiniz orjinal belgelerin fotokopileri ve destekleyici ek belgeler;
   
 • Vize harç bedelini yaptığınıza dair bildirim e-postasının çıktısı.

İngiltere vizesi ne kadar sürede çıkar

İngiltere vizesinin çıkış süresi ortalama olarak 21 iş günüdür. Ancak İngiltere vize başvuru sürecinin doğru şekilde prosedürlere uygun şekilde gerçekleştirildiği hallerde bu süre geçerlidir. İngiltere vize başvurularında bazı durumlarda İngiltere Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir. Ek evrakın temini ve sunulması vizenin sonuçlanma süresini uzatabilir. Bu nedenle seyahat amacına uygun İngiltere vize talebinde bulunulması önemlidir. Vize başvuru merkezi tarafından verilen randevu tarihinin İngiltere Konsolosluğunun yoğun çalışma programına denk gelmesi gibi beklenmedik durumlar da İngiltere vizesinin çıkışını geciktirebilmektedir. İngiltere seyahatinizle ilgili bir aksama yaşamamak için İngiltere vize başvurusunu en az 3 ay önceden yapmanız size birçok açıdan zaman kazandıracaktır. Bunlara ek olarak İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliğin Türkiye ve İngiltere’ye göre resmi tatilleri de göz önünde bulundurularak başvuru yapılması tavsiye olunur.

İngiltere vize ücretleri

İngiltere vize ücretleri vize kategorisine (turistik-ticari-aile ziyareti) ve talep edilen süreye göre değişir. İlk başvurularda genellikle 6 ay süreli İngiltere vizesi alırsınız. Sonraki başvurularda 2 yıllık, 5 yıllık veya 10 yıllık vize talebinde bulunabilirsiniz ve eğer daha önceki İngiltere seyahatlerinizde prosedürlere uygun hareket ettiyseniz bu süredeki vize taleplerine onay alabilirsiniz. İngiltere vizelerinin ücreti İngiltere Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir ve vize başvuru merkezi veya vize danışmanlık bedelleri vize harç bedelinin dışında kalır. Avrupa Birliği vatandaşıyla evli olunan durumlarda da yine ücretler farklılık gösterebilir. Ekspres İngiltere vizesi başvurularının kısa sürede sonuçlanmasından dolayı normal şartlarda alına İngiltere vizesi harçlarına ilave hizmet bedelleri talep edilmektedir. Vize Merkezi temsilcileri İngiltere vizesi için gereken evraklarla birlikte, talep edilen vize türü ve süresine göre belirlenmiş olan vize ücretlerini de tarafınıza bildirir.

Ekspres İngiltere vizesi

İngiltere’ye acilen gidilmesi gereken durumlarda Ekspres ve Süper Ekspres Vize seçeneklerinden biri için başvuru yapabilirsiniz. Ankara ve İstanbul vize merkezlerinden yapılan Ekspres İngiltere vize başvuruları 3 ila 4 iş gününde sonuçlanıyor. Bu şehirlerin dışından yapılan başvurular evrakların ulaşım süresi gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda 5 güne bulabiliyor. Ancak Ekspres İngiltere vizesinin çıkışına dair söz konusu süreler randevu tarihinden itibaren geçerli oluyor. Ekspres İngiltere vizesi ile ilgili bilgi almak ve başvuru yapmak için Vize Merkezi temsilcimize ulaşabilirsiniz. İngiltere vizesi için gereken evrak listesi hemen adresinize e-posta yoluyla gönderilecektir. 

daha fazla göster

İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 53
Faks : +90 (212) 287 72 44
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 53
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 53
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 20 25
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com

İngiltere ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
F. YETER 11/01/17, 16:44
Ekonomi Bakanlığı'nda görevliyim ve Hizmet Pasaportu ile 4 Şubat 2017 tarihinde 5 günlük İngiltere görevi için vize başvurusunda bulunacağım. Hangi tür vizeye başvurmam gerekiyor?
Cevabı Görüntüle
G. G. 11/01/17, 00:06
30 Aralıkta vize randevumu tamamladıktan itibaren vize işlemlerimi online takip ediyordum fakat son 3-4 gündür sistemde hesabıma giriş yaptıktan sonra vize adımlarımı göremiyorum, herhangi bir mail de almadım. Ne yapmalıyım?
Cevabı Görüntüle
can 09/01/17, 19:18
Merhabalar,

Vize danismanligi ucretinizin fiyatini ogrenebilir miyim? Buna ek olarak ekspres vize ile basvurusunda bulunursam ekstra ödeme yapacak mıyım?

Seyahat amacim İngiltere'de bir sanat sergisine katilmak, hangi tip vizeye basvurmam uygun olur?


Tesekkurler,

Iyi calismalar
Cevabı Görüntüle
H. M. 09/01/17, 15:01
Merhaba
1986 yılından beri İngiltere'de yaşamaktayım. Türk pasaportumda Leave to remain indefinite vizem var ve British bayanla evliyim. Ayrıca çocuklarım ve annem de British pasaporlu. 6 ay önce belgesel film çekmek üzere Türkiye'ye geldim ve pasaportumu kaybettim. Yeni pasaport çıkarttım. İngiltere'den Home Office'in göndermiş olduğu İndefinite vize mektubumu getirttim. Bunu yeni çıkartmış olduğum pasaporta vurdurmak için İngiliz Konsolosluğuyla kontak kuramıyorum. Diğer vize işlemlerine aracı olan özel şirketler de ne yapacaklarını bilemiyorlar. Ve ben artık acilen İngiltere'ye dönmek zorundayım. Çünkü çocuklarımın sınavları var ve benim yanlarında olmam lazım. Sonuçta elimdeki Home Office oturum mektubuyla ve yeni pasaportumla uçağa binebilir miyim, İngiltere'ye geri dönebilir miyim? Lütfen acil cevap verin. Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
E.T 08/01/17, 21:32
Merhaba,
Nisan ayında Londra'ya turistik amaçlı seyahat edeceğim. Vize alabilmem için gerekli evraklar ve nasıl randevu almam gerektiği konusunda bilgi verir misiniz?
Teşekkürler