Finlandiya Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi

Finlandiya Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi evrakları koşullara göre güncellenebilmektedir. Vize Merkezi danışmanlarımızı arayarak Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi için gereken güncel evrak listesi isteyiniz. Finlandiya Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi için gereken evrakların listesi ve Finlandiya vize işlemlerine dair güncel bilgiler e-posta adresinize gönderilecektir.

Finlandiya Aile ve Arkadaş Vizesi Davet Mektubu

Finlandiya’da yaşayan akrabasını, aile bireylerini veya arkadaşlarını ziyaret edecek kişiler Finlandiya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusu yapmalıdırlar.  Başvuru sahibinin Finlandiya’daki yakınından temin edeceği davet mektubu bu vize türü için büyük önem taşır. Davet mektubu olmadan yapılacak bir başvuru aile ve arkadaş vizesi kapsamında olmayacaktır. Eğer oradaki yakının evinde konaklama olmayacak ise bu otel rezervasyonu yapılması zorunludur. Vize başvuru formunda vize türü ve seyahat amacına uygun bildirimde bulunmamak vize reddine neden olacağınız unutmayınız. Finlandiya vizesi davetiyesi, davet eden kişinin yaşadığı şehir veya bölgedeki belediyeden onaylı olmalıdır.

Daveti gönderen kişi Finlandiya kimlik kartı ve pasaport bilgisinin fotokopisini de davetiye ile birlikte göndermektedir. Davetiyenin orijinal olması talep edilmektedir ancak bu gibi prosedürler duruma göre değişebileceğinden Vize Merkezi temsilcilerini arayarak davetiye mektubuyla ilgili güncel bilgileri alarak başvurmanızı tavsiye ederiz. Eğer Finlandiya’daki yakınınız, Finlandiya vatandaşı değilse oturum kartı ve pasaportunun fotokopisini de davetiye ile göndermek durumundadır. Davetiye mektubu belli bir süreyi kapsamakta olup ancak üstünde belirtildiği süre zarfında geçerlidir, her daim geçerli olan bir evrak değildir. Bu açıdan vize talep dilekçesinde belirttiğiniz seyahat tarihlerinizin davetiye belirtilen süreler içinde olması gerekmektedir.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Schengen vizesi kapsamında yer alır. Başvuru kuralları gereği Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin pasaport geçerlilik süreleri vize bitişinden sonra 3 ay olmalıdır. Bundan sonra Finlandiya vizesi için başvurusu yapabilmek için gerekli evrakların temin edilmesi ve düzenlenmesi gerekmektedir. Vize evrakları ve vize belgeleri yolculuğunuzun amacına göre değişiklik göstermektedir ki bu da vize türünüzün adıyla beraber anılır. Finlandiya’ya aile ziyareti veya arkadaş ziyareti amaçlı vize başvurusu sonucunda alacağınız size 180 gün içinde en fazla 90 gün kalma hakkı vermektedir. Vize belgeleri aynı zamanda çalışma/çalışmama durumunuza göre değişmektedir. Çalışanlar şirket evraklarını ibraz ederken, sigortalı çalışmayan kişiler seyahat harcamalarını üstelenecek bir sponsordan alınacak evrakların ibraz edilmesiyle başvurularını yapabilmektedirler. Evrakların ibrazı vize randevusunda yapılır. Finlandiya vizesi tek, çift veya çok girişli olarak alınabilmektedir. Tek girişli Schengen vizesi ile seyahat ettiğinizde Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra yeniden giriş hakkınız olmamaktadır. Vize Merkezi Finlandiya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularınızı takibini başından sonuna kadar takip etmektedir. Çağrı merkezimizi arayarak güncel evrak listesini talep edin ve başvuru işleminizi hemen başlatın. Son beş yıl içinde aldığınız Schengen vize işlemlerinde verdiğiniz parmak izi geçerli ise sadece gerekli belgeleri göndererek de başvuru yapabilirsiniz.

Finlandiya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

Finlandiya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Türkçe, İngilizce, Fince ya da İsveçce olan gerekli evrakların orijinallerinin beyan edilmesi gereklidir. Fotokopi olan evrakların sadece, orijinali ile yanıdır kaşeli olanları kabul edilecektir. Büyükelçilik pasaport dışında ibraz edilen hiçbir evrakı başvuru sahiplerine geri vermemektedir.

1. Vize başvuru formu. Renkli bir fotoğraf ile birlikte, başvuru sahibi tarafından imzalanmış (18 yaşından küçükler anne ve babanın imzası ya da yasal koruyucunun imzası olacaktır) vize başvuru formu.

2. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliği olan, kimlik bilgilerinin, damga ve vizelerin olduğu tüm sayfaların fotokopileri.

3. Fotoğraf. 2 adet 35x45mm güncel arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.

4. Kimlik Fotokopisi. Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi.

5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Aile bağlarını kanıtlayıcı belge.

6. Davetiye. Fince, İsveçce, İngilizce ya da Türkçe yazılmış, imzalı davetiye mektubu (6 aydan eski olmayan) Davetiye elle yazılmış olabilir. Davetiye, davet eden kişinin (isim, adres, doğum tarihi ve iletişim bilgileri ) ve davet edilen kişinin bilgilerini içermelidir: isim, doğum tarihi, adres ve iletişim bilgileri, ziyaret amacı ve süresi, aralarındaki yakınlık derecesi. Davet eden kişinin pasaport ya da geçerli oturma izni fotokopisi, eğer Fin vatandaşı değilse Davetiye mektubunun Finlandiya'dan noter onaylı olması gerekmiyor.

7. Muvafakatname. Eğer başvuru sahibi reşit değil ise ve tek başına anne ya da babasından biriyle ya da yasal koruyucusuyla seyahat ediyorsa muvafakatname.

8.Seyahat Sağlık Sigortası ya da fotokopisi. Sigorta en az 30.000 Euro kapsamlı olmalıdır ve herhangi bir acil müdahale giderlerini ve herhangi bir tıbbı nedenden dolayıkişinin veya ölüm durumlarında naaşının ülkeye geri gönderilmesini de kapsamalıdır. Başvuru sahibi eğer Fin vatandaşı aile ferdi ise Seyahat Sigortası şart değildir ama yapılması tavsiye edilir.

9. Gelir Belgeleri. Son üç aya ait banka dökümü.  Düzenli geliri kanıtlayan belge. Son 3 aya ait maaş bordrosu

Başvuru sahibi çalışan ise; İşveren tarafından yazılmış, yazı ya da izin belgesi,  SGK işe giriş bildirgesi ya da hizmet dökümü.

Başvuru sahibi çiftçi ise; Ziraat Odası'ndan onaylı Çiftçilik Belgesi.

Başvuru sahibi özel bir işyerinde çalışıyor ya da işyeri sahibi ise; Ticaret Odası kaydı ve Ticaret Sicili Gazetesi fotokopisi, Vergi levhası.

Başvuru sahibi emekli ise; Emeklilik belgesi( ya da emekli hesap cüzdanı)

Başvuru sahibi öğrenci ise; Öğrenci belgesi

Not: Finlandiya Büyükelçiliği ek bilgi veya ek evrak isteme hakkına sahiptir, gerekli görüdüğü takdirde başvuru sahibi görüşmeye çağırılır.

Kişisel Duruma göre Hazırlanması Gereken Ek Belgeler

Lütfen dikkat: Banka hesabında bulunması gereken bakiye bilgisi için lütfen temsilcilerimizi arayınız

Kişi şirket sahibi ise;

 • Güncel Şirket Evrakları (Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri fotokopileri, faaliyet belgesi aslı)
 • 4 B Hizmet dökümü ve Bağ-Kur Hizmet Dökümü
 • Şirketin Banka Hesap Dökümü (son 3 aya ait imzalı kaşeli)
 • Kişisel banka hesap dökümü (son 3 aya ait imzalı kaşeli)

Kişi Şirket Çalışanı ise;

 • Güncel Şirket Evrakları (orijinal Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri fotokopileri)
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 • 4 A Hizmet dökümü
 • Maaş Bordrosu (son 3 aylık, imza ve kaşeli, orijinal)
 • Şahsi Banka Hesap Dökümü

Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise;

 • Çalışılmakta olan kurumdan çalışma belgesi
 • Görev Kimliği Kartı (ön-arka fotokopisi)
 • Maaş Bordrosu (son 3 aylık, imza ve kaşeli, orijinal)
 • Banka Hesap Dökümü

Kişi Emekli ise;

 • Emeklilik Kartı fotokopi
 • Emekli maaşının yattığı Bankadan Hesap Dökümü (son 3 aylık, kaşe ve imzalı)
 • Banka Hesap Dökümü

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci Belgesi (Orijinal, güncel)
 • Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçükse anne baba onaylı, orjinal belge)

Kişi Ev hanımı ise;

 • Seyahat masraflarını üstlenen kişinin mesleki evrakları
 • Varsa evlilik cüzdanı

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon