78 Göçmenlerine Vatandaşlık

Değerli ziyaretcimiz, Vize Merkezi her kategorideki Bulgaristan vizesi, oturum izni ve vatandaşlık işlemleriyle ilgili deneyimiyle sizlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Size en yakın Vize Merkezi şubesi ile irtibat kurduğunuz taktirde temsilcilerimiz e-posta yoluyla size en güncel evrak listesini ve prosedürü aktaracaklardır. 

 

1978 Göçmenleri için Bulgaristan  Vatandaşlık İşlemleri
 

Bulgaristan'dan 1978 yılında göç eden vatandaşlarımız, 51 ve 89 yıllarında da olduğu gibi iki ülke arasında yapılan farklı anlaşmalar çerçevesinde değerlendirilmiştir. 1978 yılında göç eden kişiler Bulgaristan tarafından sınır dışı edilenlerden olmadıkları, kendi istekleriyle göç ettikleri için göç ettikleri dönemde kendilerine, sahip oldukları Bulgar vatandaşlığından vazgeçtikleri ve bir daha dönmek istemediklerine dair belgeler imzalatılmıştır. Bu durum dolayısıyla 78 yılında göç edenlerin çoğu istisnai durumlar dışındakiler vatandaşlıktan çıkarılmıştır.
 

Bu dönemde anlaşma çerçevesi dışında, kaçak ya da turistik olarak Türkiye'ye gelerek buraya yerleşenler de bulunmaktadır. Bu kişilerin Bulgaristan vatandaşlık başvuruları red edilmektedir.
 

Vatandaşlık başvurusu yapacak olan kişilerin Bulgaristan'da doğmuş olmaları ya da Bulgaristan vatandaşı anne babaları üzerinden başvurma hakları vardır.Bulgaristan'da doğmuş olan kişilerin vatandaşlık başvuruları hususunda iki farklı yöntem söz konusudur.

Bulgaristan'a Nasıl Vatandaşlık Başvurusunda Bulunulur?
 

Öncelikle Bulgaristan Adalet Bakanlığı'na yapılacak başvuruyla kişinin hala Bulgar vatandaşı olarak kayıtlı olup olmadığına dair soruşturmanın yapılıp, bakanlık tarafından verilecek vatandaştır ya da vatandaş değildir belgesinin alınması gerekmektedir. Soruşturma yapılabilmesi için aşağıdaki belgelere ihtiyaç vardır;

  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • İsim Denklik Belgesi (Bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlükleri'nden yada Ankara Genel Nüfus Müdürlüğü'nden talep edilmektedir.)
  • Göç Belgesi (muhacır kağıdı)

Not 1: İsimleriniz ya da doğum tarihiniz ile ilgili iki ülkeden birinde yapılmış herhangi bir kayıt hatası süreci düğümleyebilir, yanlış kaydedilmiş bilgiler ile ilgili dava açılıp hukuki olarak yanlışlığın giderilmesi, evraklar arasında tutarlılığın sağlanması gerekmektedir.

Not 2 : Bulgaristan'daki Adalet bakanlığına vatandaş olup olmadığınızı sorgulatacağınız süreci firmamıza vereceğiniz vekaletname aracılığı ile yürütebilirsiniz. Yukarıdaki evrakları bizlere iletmeniz yeterlidir, süreci sizleri yormadan ve Bulgaristan'a gitmenize gerek kalmadan yürütmenin en kolay yolu budur.
 

Bulgaristan Vatandaşlık Başvurusu Süreci
 

1.Yol:

Bulgaristan Adalet Bakanlığı'ndan verilen vatandaşlık sorgulama belgesinin neticesi vatandaştır ise, vatandaşlık için yapılan başvurunun sonuçlanma süreçi yaklaşık 1-1.5 ay içerisinde Vatandaşlık belgelerinin (pasaport ve liçna kartının) çıkışı ile sonuçlanır.
 

2.Yol:

Bulgaristan Adalet Bakanlığınca verilen Vatandaşlık Sorgulama belgesinden çıkan neticede vatandaş değildir yazısı çıktıysa, müşteri temsilcilerimize telefon numaralarımızdan ulaşarak gerekli evrakların güncel listesini talep ediniz. Bu yolla vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Bulgaristan Konsolosluğu'na yapılacak D vize başvurusuyla vatandaşlık işlemlerini başlatabilirler. Çıkan D vizesi 6 ay süreli Bulgaristan oturum vizesidir. Vize ile Bulgaristan'daki Yabancılar şubesine başvuruda bulunup 1 yıllık oturum belgenizi çıkartırmak durumundasınız. Oturum belgesini her yıl yenilenmesi gerekmektedir. 3 yılın sonunda da tam anlamıyla vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı kazanmaktasınız. Bu başvurudan sonra da yaklaşık 2 yıl kadar sonuçlanması sürmektedir, yani toplamda vatandaşlığın edinimesi yaklaşık 5 yıl sürmektedir.

 

Bulgaristan Vatandaşı Olan Kişiler Üzerinden Vatandaşlık Talep Etme (Çocuklar,torunlar ve eşlerin durumdan yararlanması)
 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kişinin Bulgaristan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmesi için Bulgaristan'da doğmuş olması ya da ebeveyinlerinden birinin Bulgar vatandaşı olması gerekmektedir. Eş dolayısıyla yapılan başvurularda vatandaş olunamamaktadır.

 

Bulgaristan'da doğan kişilerin vatandaşlık süreci yukarıdaki başlıkta ifade edildiği gibi ilerlemektedir.

 

Bulgar vatandaşı olan ebeveyin üzerinden yapılan başvurunun sonuçlanma süreci, ebeveynin vatandaşlığını yukarıdaki yöntemlerden hangisiyle aldığıyla bağlantılıdır. Yani Bulgaristan'da doğmuş olan ebeveyin süreci ilk yoldan tamamladıysa çocuğu da benzer bir süreçte vatandaşlığını edinecektir. İkinci yolla yani oturum başvurusu ile yaptıysa çocuğu da aynı süreci yaşayacaktır.

 

Bulgar vatandaşı olan ebeveyinin vefatı durumunda, kişi hayatını kaybetmeden önce Bulgar vatandaşlığı olup olmadığının sorgulatılması yani aynı zamanda öldüğünün Bulgar makanlarına da ispat edilmesi ve son durumunun kayıtlarının bulunması gerekmektedir. Kişinin kimlik bilgilerinin yeterliliği ve izlenecek yolun teferruatlı olması dolayısıyla bilgi almak için müşteri temsilcilerimizle iletişime geçin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
+90 (212) 970 05 22
bulgaristan@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 22
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 22
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 23 65
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
Tel: + 90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com