1951 Göçmenlerine Vatandaşlık

1951 Göçmenleri İçin Bulgaristan Vatandaşlığı
 

Bulgaristan'dan 1951 yılında göç eden vatandaşlarımız 1978 yılında göç edenlerden farklı olarak, kendi istekleri dışında zoraki göç ettirilmişlerdir. Bu yılda gerçekleşen toplu göç ile Bulgaristan ile Türkiye arasında diğer toplu göçlerde de olduğu gibi durum çerçevesinde bazı anlaşmalar imzalanmıştır.
 

1951 Bulgaristan göçmenleri kendi istekleri dışında göç ettirildikleri için bir kısmının Bulgaristan vatandaşlığı kayıtlardan silinmemiştir. Bulgaristan kayıtlarında vatandaş olup olmadığınızı öğrenebilmek için Bulgaristan Adalet Bakanlığı'ndan yapılacak olan soruşturma neticesinde, kayıtlardaki resmi durumu öğrenmek mümkündür.

 

Vize Merkezi Bulgaritan vizesi ve Bulgaritan Vatandaşlaığına dair bütün işlemlerinizin takibini yapmaktadır. Güncel evrak listeleri ve ayrıntılı bilgi için lütfen temsilcilerimizle iletişime geçin.
 

1951 Göçmenleri Nasıl Bulgaristan Vatandaşlığı Başvurusunda Bulunabilir?
 

Bulgaristan Vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmek için, başvuru sahibinin ya Bulgaristan’da doğmuş olması ya da anne veya babasından herhangi birinin Bulgar Vatandaşı olması gerekmektedir.Vatandaş başvurusunda bulunmanın iki aşaması mevcuttur.

 

1.Aşama :  Bulgaristan’da doğmuş olan ve göç eden kişinin, hala Bulgaristan kayıtlarında vatandaş olarak görünüp görünmediğini, bizlere vereceğiniz vekaletname ile Bulgaristan Adalet Bakanlığı’nda sorgulatılır. Sürecinizin nasıl ilerleyeceği çıkacak bu sonuca bağlıdır.


Bulgaristan’daki Vatandaşlığı sorgulatabilmek için bizlere ulaştırmanız gereken evraklar;
 

  1. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  2. İsim Denklik Belgesi (Bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlükleri'nden yada Ankara Genel Nüfus Müdürlüğü'nden talep edilmektedir)
  3. Göç Belgesi (muhacir kağıdı)

Bu evraklar ve süreçle ilgili müşteri temsilcilerimize ulaşarak yardım talep ediniz.

Müşteri temsilcilerimiz prosedürü sizlere mail yoluyla ileteceklerdir.

Sizlere ileteceğimiz vekaletnameyi imzaladığınız takdirde sorgulatma işlemlerinizi başlatabiliriz.

 

 

2.Aşama : Bulgaristan Adalet Bakanlığı kayıtlarınca durum incelendikten sonra başvuru sahibinin ‘‘Bulgaristan Vatandaşıdır’’ şeklinde neticelendiği taktirde kişi hemen evraklarını sunup, güncel kimlik belgeleri için (liçna kartı ve pasaport) başvuru yapabilirler. Süreç yaklaşık 1,5 ayda sonuçlanmaktadır. Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ndan açıklanan sonuç ’’Bulgaristan Vatandaşı Değildir’’ yönündeyse kişinin öncelikle oturum başvurusunda bulunarak vatandaşlık başvuru işlemlerini başlatması gerekmektedir.

 

D vize (oturum vizesi) başvurusu yapabilmek için Güncel Evrak Listesini müşteri temsilcilerimizden temin ediniz. Oturum vizesi sonuçlandıktan sonra Bulgaristan’dan Oturum Kartınız için MVR’nin İmigratsiq (Yabancılar Şubesi) biriminden başvuru yapılmaktadır.

 

İstanbul, Ankara, Bursa veya Edirne'den başvuruda bulunmak için  Telefon / Adres bilgilerine ulaşarak temsilcilerimizden vize prosedürü ile ilgili bilgi alabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
+90 (212) 970 05 22
bulgaristan@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 22
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 22
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 23 65
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
Tel: + 90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com