Bulgaristan Evlilik Aile Birleşimi

BULGARİSTAN VATANDAŞI İLE EVLİLİK VE OTURUM İZNİ

Bulgaristan'da Yapılan Evlilikten Dolayı Bulgaristan Vatandaşı Olmayan Eşe Bulgaristan Oturum Vizesi Başvurusu için Gereken Evraklar

  • Vize Takip Belgesi.
  • Bulgaristan Evlilik Cüzdanı.
  • Apostilli Sabıka kaydı Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'ndan tasdik ettirilerek Bulgar Yeminli Tercuman tarafından tercüme edilecek.
  • 2 adet biometrik fotoğraf (35x45 mm ebatlarında, güncel, beyaz fon üzeri)
  • Yapılacak taahhütnameler (Bulgaristan'dan noter tasdikli) a) Türk eşin bakım ve masraflarını karşılayacağını ve oturacakları adresi beyan eden taahhütname. b) Her iki eş tarafından evliliğin sahte olmadığına ve birlikte yaşadıklarına dair taahütname. 
  • Türk eş adına herhangi bir Bulgar bankasından hesap açtırılmalı ve hesabınızda minumum 2900 Euro olmalıdır.
  • Bulgar Kimlik Kartı (Liçna kart) veya Bulgar Pasaport fotokopisi. 
  • Pasaport (En az 2 yıl geçerli).
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bilgilerini içerir, kaşe ve imzalı).
  • Bulgaristan Kira Kontratı (Bulgaristan noter onaylı).

BULGARİSTAN EVLİLİK OTURMA İZNİ

Tüm dünya ülkeleri için farklı türlerde konsolosluk işlemleri ile ilgili danışmanlık hizmeti veren Vize Merkezi, profesyonel kadrosuyla Bulgaristan için de sunduğu vize, oturum izni ve vatandaşlık işlemlerinde uzman kadrosuyla süreçleri yönetiyor.

Talep edilen işlem için başvuru yapılmadan önce başlayan hizmetler, pasaport ve vizenin teslim edilmesine kadar konusunda uzman personelinin profesyonel yaklaşımıyla tamamlanıyor. Vize Merkezi Bulgaristan Departmanı, telefon aracılığıyla çağrı merkezi üzerinden veya randevu alarak ofislerinde yüzyüze yapılabilecek görüşmelerde merak edilen her konu hakkında en güncel bilgileri kullanarak cevaplar sunuyor.

Dünyanın her yerinde bulunan sınırların ayırdığı ülkeler insanlar tarafından birleştiriliyor. İki farklı ülkenin vatandaşı arasında yapılan evlilikler tüm dünyada yaşanan olağan bir durum ve Bulgaristan ile Türkiye vatandaşları arasında da sık sık gerçekleşiyor. Bu tarz evliliklerin sosyal gerçekliği dışında bazı resmi değişikliklerin gerçekleşmesini mecburi kılabiliyor. Örneğin Bulgaristan vatandaşı olan biri ile evlenen bir Türk’ün eşi ile birlikte onun ülkesinde yaşayabilmesi için bazı yasal zorunlulukları yerine getirerek izin alması gerekiyor.

Evlilik akdinin imzalanması dâhil kanunlarla belirlenmiş bazı aşamaların tamamlanması ve talep edilen Bulgaristan’da yaşama iznin alınması için hazırlanacak başvuru dosyası titizlikle tamamlanmalı. Bu isteğin gerçekleşebilmesi için kişinin Bulgaristan Evlilik Oturum İzni ismi verilen süreci gerçekleştirmesi gerekir.  Birkaç aşamadan oluşan süreç, iki ülkede de tamamlanması işlemleri içeriyor.


BULGARİSTAN EVLİLİK OTURUM İZNİ NEDİR?

Bir Bulgaristan vatandaşı ile yapılacak evliliklerde, eş ile birlikte yaşanabilmesi için öncelikle Bulgaristan Evlilik Oturum İzni alınması gerekir. Özel vizeler kapsamında değerlendirilen D vize, bir ülkede uzun süreli, yani 90 günden fazla bir süre ikamet edilmesini sağlıyor. Uzun dönem D tipi vizeler çeşitli sebeplerden dolayı alınabilir. Ancak başvuru sahipleri bu durumlarını girdikleri kategoriye uygun olarak sunacakları belgelerle ayrıntılı bir şekilde ibraz etmeleri gerekir. Türkiye’deki Bulgaristan resmi Konsolosluk veya Büyükelçilik temsilciliğine kişisel başvuru yapılarak alınabilen D vize türleri arasında eğitim amaçlı, çalışan olarak, şirket kurmak veya temsilciliği yapmak, emeklilik hakları dolayısıyla, akrabalık nedeniyle ve evlendiği yabancı ülkenin vatandaşıyla birlikte yaşama talepleri bulunuyor.

EVLİLİK NEDENİYLE BULGARİSTAN OTURUMU ALAMA AŞAMALARI

Bulgaristan vatandaşı ile yapılan evlilik nedeniyle bu ülkede bulunan eşi ile birlikte yaşama isteklerini gerçekleştirmek için sırasıyla gerçekleştirmeleri gereken bazı aşamalar bulunuyor. Bu istek için hazırlanması gereken başvuru dosyasını gerekli yerlere iletmeden önce evliliğin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Bulgaristan’da evlilik aracılığıyla oturum izni alabilmek için öncelikle Türk vatandaşı olan kişinin öncelikle bir Bulgaristan vizesi alarak ülkeye gitmesi gerekiyor. Bu seyahatin amacı kararlaştırılan evliliğin Bulgar resmi makamları önünde gerçekleştirmektir. Bu durumun gerçekleşmesi içinse öncelikle Türkiye’den gidecek olan kişinin hazırlaması gereken evraklar arasında Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak Evlilik Kayıt Örneği, yani

Bekârlık Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneği bulunuyor. Bu belgelerle birlikte Bulgaristan’da nikâh kıyılacak olan eşin yaşadığı şehirde randevu alınarak evlilik imzaları atılabilir. Elbette getirilen belgelerin Bulgaristan’da tercüme edilerek, aynı Türkiye’de olduğu gibi noter huzurunda ve ilgili resmi devlet dairesinden apostilli onaylanmaları gerekir.  

Nikâh gerçekleştikten sonra verilen evlilik cüzdanı ile birlikte sıra Türkiye’de D Vize veya Oturum Vizesi olarak bilinen Bulgaristan’da uzun süreli yaşam izni türüne başvurmaya gelir. Evlilik cüzdanının da talep edilen diğer evraklarla birlikte sunulacağı başvuru dosyası, gerçekleştirilen evlilik nedeniyle Bulgaristan Aile

Birleşimi için yapılmalı. Bulgaristan D Vize verildikten sonra ise Bulgaristan’da eş ile yaşanacak olan şehrin ilgili Polis Merkezi, Yabancılar Şubesine Oturum İzni için başvuru yapılarak Bulgaristan Oturum Kartı alınır. Evlilik nedeniyle başvurusu yapılan Bulgaristan Oturum Kartı için yetkili görevliler beyan edilen bu durumun gerçek olup olmadığını da araştırır. Verilen ülke oturumlarının süresine başvuru yapılan şube karar verir. Süresi üç ve altı ay ile bir yıllık olabilir. Bu iznin ise her yıl süresi bitmeden ülkede ikamet devam edecekse yeniden yenilenmesi gerekir.

TÜRKİYE’DE YAPILAN EVLİLİKLERDE BULGARİSTAN OTURUM İZNİ ALMA

Bazı durumlarda Bulgar ve Türk vatandaşları arasındaki evlilikler Türkiye’de de gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda Evlenme Kayıt Örneği, Nüfus Kayıt Örneği ve Türk vatandaşının Doğum Kayıt Örneği ile birlikte Bulgaristan vatandaşı olan eş bu evraklarla birlikte Bulgaristan'da yaşadığı resmi yerleşim yerinin adres kaydının bulunduğu belediyede evliliğin evlilik siciline işletilmesi için başvurması gerekir. Bu işlemle kendilerine bir Bulgaristan Evlilik Kayıt Örneği verilir. Bu örnekle birlikte diğer belgelerle birlikte Türkiye'deki Bulgaristan temsilciliğinde evlilikten dolayı D tipi Bulgaristan Vizesi başvurusu yapılır.
Çiftin Türkiye'de doğan çocukları da varsa her çocuğun Türkiye’den alınan Doğum Kayıt Örneği ile birlikte Bulgaristan Kimlik Numarası (EGN) ve Bulgaristan Doğum Kayıt Örneği de alabilir.

BULGAR VATANDAŞI İLE EVLİLİKTEN DOLAYI OTURUM İZNİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Bulgaristan Oturum İzni için Türkiye’deki ilgili resmi Bulgaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliğine tapılacak olan başvurularda Türkiye’den alınacak olan evrakların tamamı belgenin alınacağı kurum tarafından doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Aynı şekilde başvuru dosyasına eklenecek olan belgelerin noter tarafından onaylanması ve bağlı olunan Valilikten veya Kaymakamlıktan “apostille” mühürlenmesi zorunluluktur. Daha sonra bu evrakların Bulgaristan'da bir yeminli tercüman tarafından Bulgarcaya tercüme edilmesi gerekir.

D vize başvurusunda bulunması gereken Türk vatandaşı tarafından hazırlanacak olan standart belgeler arasında bulunan geçerli bir pasaport, biyometrik fotoğraflar Adli SiciL Kaydı, güncel Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve içinde istenen miktarda para bulunan Türk eşin adına Bulgaristan Bankasından alınan Banka Referans Mektubunun yanısıra evliliği kanıtlayan diğer evraklar da bulunması isteniyor.

Bunlar ise daha önce alınan Bulgar Evlilik Cüzdanı, Bulgar vatandaşı olan eşin Bulgar pasaport ve Bulgar kimlik kartı fotokopileridir. Talep edilen Bulgaristan Oturma Vizesinin alınabilmesi için ayrıca iki eş tarafından evliliğin sahte olmadığını ve birlikte yaşadıklarını beyan eden taahhüttü de verilmeli. Bulgaristan vatandaşı olan eş bir de yaşanacak olan adres ile birlikte, Türk eşin bakım ve masraflarını karşılayacağını da ayrıca taahhüt etmeli.

EVLİLİKTEN DOLAYI ALINAN BULGARİSTAN OTURUM İZNİNİN AVANTAJLARI

Avrupa’ya Seyahat: Bulgaristan Oturum İzni ve Kartını Evlilikten dolayı alan Türkiye vatandaşları bazı ek avantajlardan da yararlanabilir. Zira alınan kart ile Bulgaristan vatandaşı olan eş yanında olduğu sürece Avrupa’nın Schengen Bölgesi’ne vizesiz girme hakkı kazanılmış oluyor. Ancak kanunlar pratikte Bulgaristan Oturum Kartına sahip olan kişilere vizesiz seyahat imkânı sunsa da uygulamada sorun çıkartabiliyor. Bunun sebebi ise artık Bulgar Oturum Kartlarında bulunmayan “Family Member”, yani “Aile Üyesi” ibaresi… Bu değişiklik yurtdışı çıkışlarında vize olmaması durumunda sorunlara neden olabiliyor. Böyle bir aksiliğin yaşanmaması için öncelikle oturum alan kişinin seyahat edeceği ülkeye vize başvurusunda bulunması tavsiye ediliyor.

Bu taleplerde de Oturum Kartı sahiplerinin bir avantajı bulunuyor; herhangi bir Schengen ülkesine vize başvurusunda bulunulması gerekirse de o evliliği gösteren evrakları o ülkenin diline tercüme etmek vize başvurusunda kolaylık sağlıyor.

Bulgaristan Vatandaşlığı: Evlilikten dolayı verilen Bulgaristan oturum izinlerinin süresi belirlidir ve her yıl süreleri bitmeden yenilenmeleri gerekir. Bu oturumlar beş (5) yıl boyunca geçici olarak uzatılabilir. Bu sürenin sonunda ise evlilik hala sürüyorsa Türkiye vatandaşı olan eşin Bulgaristan Sabit Oturum İznine başvurma hakkı başlar. Bu ise aslında Bulgaristan vatandaşlığı için atılacak olan ilk adımdır. Sabit oturum alındıktan sonra üç yıl daha beklendiğinde artık bu ülkenin vatandaşlığına başvuru yapılabilir.
Sitemizin sol tarafında yer alan Vize Merkezi iletişim bölümünden İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, Antalya, Gaziantep ve İzmir Vize Merkezi şubelerinin Telefon / Adres bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon