Oturum Kartı ile Avrupa

M. Güney 13/12/18, 01:56
Ben 89 göçmeniyim. Eşim de 78 göçmeni. Çocuklarım T.C. doğumlu ve benim gibi çifte vatandaşlıkları var. Eşim için de vatandaşlık işlemleri başlattık ve D vizesi çıktı. Oturma izni aldıktan sonra (2 ay sonra) alacağı liçna kartıyla avrupa ülkesine giriş yapabilir mi?
Vize Merkezi

 

Bu konuyla ilgili aşağıdaki gibi pek çok soru ve yorum almaktayız;

Bulgaristan oturumunu aldım, eşimle birlikte Almanya'ya gittim, ne Sofya havalimanı ne de Almanya gümrük polisi vize sormadı, oturum kartımla kolaylıkla ülkeye giriş yaptım.

Eşim yanımda, arabamızla Yunanistan'a gttitk, gümrük polisi Yunanca tercümeli Bulgarıstan evlilik cüzdanımı istedi, görünce hiçbir problem çıkarmadan girişimi onayladı.

Eşim yanımdaydı, Bulgar evlilik cüzdanım olmamasına rağmen Türk evlilik cüzdanımı göstererek problem yaşamadan geçtim.

Bulgaristan oturum iznimi aldım,oturum iznim olduğu için Sofya'daki Almanya büyükelçiliğinden otel rezervasyonu ve uçak bileti satın alarak vize başvurusunda bulundum, 2 günde Schengem vizemi aldım. Schengen vizemi göstermeden oturum kartımla Almanya'ya giriş yaptım. Vize almama hiç gerek yokmuş. 

Eşim yanımda, oturma iznimle arabamla Polonya'ya giriş yapmak istedim, Kalotina gümrük kapısı polisi beni bırakmadı. Ardından Sofya havalimanından Polonya'ya uçak bileti aldım. Gümrük polisi Sofya Havalimanı Bulgar oturum kartıyla geçiş yapamayacağımı, Polonya schengen vizesi almam gerektiğini söyledi. 

Eşim yanımda olmadan, Bulgar oturum kartım ve Bulgar evlilik cüzdanımı tercüme ederek Fransa'ya gitmek üzere uçağa bindim. Türk ve Fransız gümrük polisiyle hiçbir sorun yaşamadan geçiş yaptım. 

Eşim, evlilik cüzdanımın tercümesi yanımda olmasına rağmen Türk gümrük polisi evlilik cüzdanımda "Family Members" ibaresi olmadığı için Yunanistan uçağına geçişime izin vermedi. Yunanistan uçak biletimi iade etmek zorunda kaldım. 

Bulgaristan evlilikten dolayı oturma izniyle Avrupa'ya seyahat hakkı sıklıkla suistimal edilmektedir. Bu sebepten ötürü tüm Schengen ülkeleri gümrük görevlileri hassasiyet göstermektedir. Bu yüzden oturma izninizle beraber, gitmek istediğiniz ülkenin vizesini de almanız daha garanti olacaktır.

1- Gideceğiniz ülkenin Schengen vizesi (Almanya, Hollanda, Fransa...) başvurusu için öncelikle satın alınmış otel ve uçak bileti, tercüme edilmiş Bulgar evlilik cüzdanı beyan etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir Schengen vizesi reddi, yasağı gibi kanuna uygun olmayan bir sorununuz yoksa 2 gün içerisinde Schengen vizesi alabilirsiniz.

2- Bulgaristan oturum kartı ile Avrupa'ya gitme macerasını yaşamak isteyenlere önerimizdir; Bulgaristan oturma izniyle Avrupa'ya seyahat edilmeye başlandığında bu oturum kartlarının sağ alt köşesinde "Family Members" ibaresi bulunmaktaydı. 2-3 sene sonra bu ibare kaldırıldı ve Bulgaristan oturum kartıyla Avrupa'ya giriş çıkışlarda sıkıntı yaşanmaya başlandı. Mayıs 2018'den itibaren "Family Members" ibaresi oturum kartlarına tekrar eklendi. Dolayısıyla evlilik cüzdanınızı gideceğiniz ülkenin diline tercüme ederek, Yabancılar kanununun maddesine istinaden bu oturum kartıyla seyahat edebileceğinizi gümrük polisine beyan edecek belgeleri sunarak istediğiniz Schengen ülkesine giriş yapabilirsiniz. 

Not:  Sadece Avrupa'ya gitme amaçlı evlilik yaparak oturum almak isteyen vatandaşların  Bulgaristan D Vize'ye başvurmadan önce konuyla ilgili şirketimizden danışmanlık hizmeti almalarını tavsiye etmekteyiz. Avrupa makamlarınca evliliğin gerçek olmadığına dair bir şüphe oluşursa (Bulgaristan'da yaşamayan Bulgar vatandaşlarının evlilik yapılmasına sıcak bakılmıyor) ikinci bir başvuru yapma ihtimali zorlaşmaktadır. 

 

Nejla Balpınar

Bulgaristan Vize Uzmanı

İstanbul Vize Merkezi

 

 

Ş. Kaya 18/02/19, 17:32

Merhaba eşimden dolayi Bulgaristan yillik oturum kartim var.Eşimle THY ile istanbuldan parise gittim sorun yaşamadım.Ancak sofyadan madride Ryanair tek başına geçişime izin vermedi schengen vizesi istedi.Duyduguma göre kartta family kart yazarsa sorun çıkmaz diyen var benimkinde yazmıyor olsada gecebilirmiydim bilmiyorum cevabı olan varsa sevinirim.

Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon