Belçika Turistik Vize

Belçika vize evrakları Belçika Konsolosluğu tarafından koşullara göre değişiklik gösterebilir. Belçika vizesi güncel başvuru evraklarına ulaşmak için lütfen Vize Merkezi temsilcimizi arayın. Güncel vize evrakları size e-mail olarak gönderilecektir.

Belçika Turistik Vizesi

Belçika turistik vizesi kısa süreli ziyaretler için geçerli bir vize türüdür. Belçika, Schengen Bölgesi ülkesi olduğundan seyahatiniz öncesi Schengen vize başvurusunda bulunulması gerekiyor. Vize başvurusunda bulunmadan önce pasaportunuzun geçerliliği konusuna dikkat etmek yerinde bir karar olacaktır. Belçika turistik vizesi başvurusu için geçerli pasaportun özellikleri nedir sorusunun yanıtı için şunlar söylenebilir: Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gerekir, ayrıca planlanan dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerliliğini koruyor olduğuna dikkat ediniz. Pasaportunuzda en az 2 adet boş vize sayfası bulunması koşulunu da atlamamak yerinde olacaktır. Eski pasaportunuzun bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenmelidir. Pasaportunuz geçerlilik kriterlerini taşımıyorsa iade edilebilir. Vizenizi Vize Merkezi’nden almaya karar verirseniz konusunda deneyimli ülke temsilcilerimiz pasaportunuzun geçerlilik kriterlerine dair sizi detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Geçerli bir pasaporta sahipseniz artık vize başvurusu için vize başvuru dosyanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Dosyanızda bulunması gereken evraklardan biri de Vize Başvuru Formu’dur. Vize Başvuru Formu’nu online doldurabilirsiniz ancak formu Türkçe doldurmak mümkün olmayacaktır. Vize Başvuru Formu’nu  İngilizce, Fransızca, Almanca veya Flemenkçe dillerinden biri ile doldurabilirsiniz. Sonuç Belgesi’nde formun hangi dilden değerlendirilmesini istediğinize dair talebinizi işaretleyebiliyorsunuz. Bu belgeyi de online edinebilirsiniz.

Vize başvuru dosyasında seyahat planınızı detaylıca anlattığınız bir dilekçenin de olması bekleniyor. Seyahat planınınızı anlatan dilekçede Belçika’da kalış süresince detaylı günlük gezi programını Belçika resmi dillerinden birinde veya İngilizce yazmanız şartı koyulmuş. Örnekle anlatmak gerekirse 1. Gün gezilecek yerler, 2. Gün gezilecek yerler, 3.Gün gezilecek yerler gibi bir plan sunmanız gerekiyor.

Belçika turistik vizesi başvuru dosyasını hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir başka konu da ibraz edilecek biyometrik fotoğrafların özellikleri. Vize talebi için verilen biyometrik fotoğraflar 6 aydan eski olmamalı, renkli baskı olmalı ve fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife dönük olmalıdır. Gözlük kullanılıyorsa, gözlük camları renkli olmamalı ve camlardan yansıma olmamasına özen gösterilmeli, gözlüğün çerçevesinin gözleri kapamadığına dikkat edilmeli. Nötr bir yüz ifadesi ile çekilmeli ve ağız kapalı olmalıdır.

Yukarıda sayılan hususlara özen gösterilerek hazırlanan başvuru dosyası yine de vize alacağınız anlamına gelmiyor. Vize konusunda tek yetkili makam Belçika Konsolosluğu/Büyükelçiliğidir. Güncellenen evrak listesi ve detayları konusunda Vize Merkezi’nde görevli ülke temsilcileri ile görüşebilirsiniz.

Belçika Turistik Vize Evrakları 


Belçika Turistik Schengen Vizesi başvuruları sırasında hazırlanması gereken belgeler
 
1. İngilizce, Fransızca, Almanca
 veya Flemenkçe yazılmış Vize Talep Dilekçesi (şirket çalışanı ise şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzalı)
2. Pasaport (Belçika seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)
3. 2 adet biyometrik fotoğraf (güncel, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon arkalı)
4. Gelir belgeleri (kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
5. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren)
6. Kimlik fotokopisi
 
Kişinin bulunduğu durum, iş mesleğe göre ek olarak hazırlaması gereken belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;

 • Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK / Bağ-Kur hizmet dökümü
 • Banka hesap özeti (son 3 aylık, en az 5.000 TL  bakiyeli, kaşe, imzalı ve banka imza sirküleri ile)

 
Kişi şirket çalışanı ise;

 • Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü
 • Maaş bordrosu (son 3 aylık, imzalı ve kaşeli)
 • Banka hesap dökümü (güncel, son 3 aylık, en az 5.000 TL bakiyeli, kaşe,imza ve imza sirküleri ile)

 
Kişi Devlet Dairesi çalışanı ise;

 • Çalışma belgesi (bağlı bulunulan kurumdan alınmış)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 • Banka hesap özeti (son 3 aylık, en az 5.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile)

 
Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi (güncel, orijinal, ingilizce)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı,aslı)
 • Sponsor evrakları

 

Kişi Ev Hanımı ise;

 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 • Banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 5000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle) 

 

Öğrenci ve Ev hanımlarına sponsor olacak kişilerin hazırlamaları gereken evraklar
 

A - İşveren ise, 

1 - Sponsor yazısı (Şirketin antetli kağıdına, İngilizce  Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş kaşe ve imzalı)

2- SGK Hizmet Dökümü

3- Güncel tarihli şirket evraklarınız (Orjinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopileri)

4- Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 5000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orijinal ıslak kaşeli olmalı)

   

B- Çalışan ise

1- İşveren mektubu (İşveren tarafından, şirketin antetli kağıdına İngilizce , konsolosluğa hitaben, kişinin bu iş yerinde çalıştığını belirten kaşe ve imzalı) 

2- Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce , sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)

3- Güncel tarihli şirket evraklarınız (Orjinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopileri)

4- SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü (kaşeli ve imzalı)

5- Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)

6- Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 5.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

 

C - Devlet Memuru ise

1- Çalışma ve resmi izin belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış)

2- Görev kimlik kartı fotokopisi (Ön ve arka yüz)

3- Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)

4- Banka hesap özeti (En az 5.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte /belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)

5- Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)

 

D - Emekli ise

1 - Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)

2 - Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)

3- Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 5.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte /belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)

4- Emekli kart fotokopisi veya E devletten alınmış Emekli olduğunuzu gösterir belge 

 

Belçika Turistik Schengen Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz size uygun vize türünü belirledikten sonra aşağıda bulunan evrak listesini açıklamaları dikkatli bir şekilde okuyarak hazırlamayı unutmayınız. Belçika turistik vizesi başvuru dilekçenizde Belçika’ya turistik amaçlı gitmek istediğinizi net olarak belirtmelisiniz. Hazırladığınız başvuru dosyası evraklarınız tam olsa bile Belçika Konsolosluğu’nun onayından geçmeyebilir. Belçika vize işlemleriniz sırasında Belçika Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilir. Belçika vizesine onay verme yetkisi sadece Belçika Konsolosluğuna ve Büyükelçiliğine aittir.

Vize Merkezi Belçika vize departmanı Belçika Schengen vize başvuruları veya 90 günü aşmayan seyahatleriniz için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur. Belçika turistik vizenizi mesleki durumunuza göre hazırlamalısınız. Belçika vizesi temsilcimizi arayarak size uygun evrak listesini isteyebilirsiniz.

Vize Merkezi Aracılığıyla Belçika Turistik Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?


1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.
Vize Merkezi- Belçika Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak temsilcilerimizden  durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Çağrı Merkezi yetkililerimize vereceğiniz doğru bilgiler doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.


2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.
Vize Merkezi – Belçika Vizesi Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.
Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.


3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.
Vize Merkezi – Belçika Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme
Vize Merkezi – Belçika Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.


5. Adım – Biyometrik bilgi beyanı
Vize Merkezi – Belçika Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık ederek sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘VİS’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur. 

6. Adım – Pasaport teslimi
Vize Merkezi –  Belçika Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Belçika turistik vize işlemleri 5 ile 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Belçika Konsolosluğu resmi tatil günlerini ve konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.

Belçika Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar Hakkında

Belçika turistik vize başvurularınız için beyan edeceğiniz evrakların güncel tarihli olması gerektiğini ve vize uyum koşullarını bulundurmayan evraklarla yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini hatırlatırız.

Belçika turistik vize başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz maaş bordronuz, tapunuz, araç ruhsatınız, kira sözleşmeniz gibi belgeler Türkiye’ye geri döneceğinizi destekleyici nitelik taşıdığından Belçika Konsolosluğu için önem arz etmektedir.  Belçika vizesi talep dilekçenizi Belçika Konsolosluğu’na hitaben hazırlamanız, pasaportunuzun seyahatinizin sonlandığı tarihten itibaren 6 ay daha geçerliliğe sahip olması gerekmektedir. Belçika Konsolosluğu’nun talep ettiği şartlara sahip olmayan turistik vize başvurularını kabul etmediğini göz önünde bulundurarak Belçika turistik vize başvurularında doldurulacak başvuru formunun, çocuklar dahil her başvuru sahibi tarafından doldurmasının gerekliliğini gözden kaçırmayınız. Başvuru formunda beyan edilen bilgilerin, başvuru dosyasında sunulan evraklarla tutarlı olmasına özen gösteriniz.

Öğrenciyseniz Belçika turistik vize işlemleri sırasında ibraz edeceğiniz form ve dilekçelere web sitemizin sol tarafındaki örnek formlar bölümünden ulaşabilirsiniz. Web sitemizden başvuru yapacağınız Belçika vize türüne uygun evrak listelerine erişebilir, sorularınız için iletişim formlarımızı kullanabilirsiniz. Belçika vize başvurunuzu gerçekleştirirken özel ve mesleki durumunuzla ilgili bilgileri vize temsilcilerimize aktarmayı unutmayınız.

Belçika vize başvurularınızı en çok 3 ay öncesinden gerçekleştirme hakkına sahipsiniz. Bu sebeple konsolosluk resmi tatil günlerini ve olası yoğunluğu göz önünde bulundurarak vize başvurularınızı mümkün olan en erken sürede gerçekleştirmeye özen gösteriniz. Vize başvurunuz sonuçlanmadan ve konsolosluk vize bölümünce talep edilmeden otel ve uçak biletiniz için ücretli bir rezervasyon yapmamanızı tavsiye ederiz.

Belçika vize başvuruları sırasında birden daha fazla kişi ile seyahat edilecek ve seyahat edilecek diğer aile fertlerinin seyahat masraflarını tek bir kişi karşılayacak olması halinde; Banka bilgilerinizde bulunan kullanılabilir bakiye limitinin yukarıda belirtilen limitten fazla olmasına dikkat edilmelidir. Belçika vize başvuruları için kullanacak olduğunuz banka bilginizde seyahat edecek tüm başvuru sahiplerini finanse edecek limitte bakiye olmasına özen gösterilmelidir. Gösterilecek hesabın uzun süreli hareketliliğe sahip olması yararınıza olur.

Belçika turistik vize başvuruları için evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağını garanti etmez. Vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar tamamen Belçika Konsolosluğu’nun inisiyatifi altında olacaktır. Yine tarafınıza verilecek vize süreleri konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

Belçika turistik vizesine başvuru yapan kişi reşit değilse başvuru formunda hem kendisinin hem de yasal velisinin imzası bulunmalıdır. 

Belçika Turistik Vizesinin süresi

Belçika turistik vizesi maksimum 90 gün kalma hakkı tanır, fakat Belçika vizesi talebinde bulunan kişinin ilk Schengen vize başvurusuysa 90 gün konaklama hakkı tanınması istisnai durumlar dışında karşılaşılan bir durum değildir. Belçika vizesi başvuru sahibinin daha önce herhangi bir Schengen ülkesini ziyaret etmiş ve vizesinde belirtilen tarihlerdeki giriş çıkışlara dikkat ederek seyahatini tamamlamış olması bir sonraki Schengen ülkesi seyahatindeki konaklama süresini uzatmasına katkı sağlayabilir. 

Belçika vizesinin süresine ve sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum Belçika Konsolosluğu’dur.

Belçika turistik vize başvurunuzu en az 4 hafta önceden yapılması gerektiğini unutmayınız. Belçika

 

Belçika Turistik Vize Randevusu

Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır. Belçika vizesi için gereken evrak listesini hazırladıktan sonra Vize Merkezi temsilcimize kurye, kargo veya elden bizzat teslim edebilirsiniz. Evraklarınız teslim alındıktan sonra incelenmekte, eğer eksik evrak varsa size telefon veya mail ile bildirimde bulunulmaktadır. Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler (hotel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanabilmektedir. Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.

Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Belçika Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır. Temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir.

 

Belçika Vize Ücreti

Belçika vize ücretleri seyahat amacınıza göre yapacağınız vize kategorisine göre değişiklik gösterebilmektedir. Belçika vizesi için Vize Merkezi tarafından talep edilen ücretler konsolosluk harcı, randevu ve koordinasyon ücretlerini içerir. Belçika vize talebi reddedilmiş kişiler için ücret iadesi bulunmamaktadır. Belçika Konsolosluğu vize reddi halinde başvuru sahiplerine ücret iadesi yapılmamaktadır. Belçika vizesi reddi durumunda yeni bir başvuru yapılmalıdır. Vize ücretlerinin geri iadesine karşı yapılan itirazlar geçersizdir. Ancak vize başvurunuzun yeniden değerlendirilmesi için itiraz dilekçenizi Belçika Konsolosluğuna iletebilirsiniz.

Belçika vize başvuru işlemleriniz için lütfen konaklama ve ulaşım için ödeme yapmayınız. Konsolosluk vize bölümünce konaklama ve ulaşımın ön rezervasyonları da kabul edilmektedir. Ücret iadesi olmayan biletler ile yapılan vize kurumumuzun herhangi bir sorumluluğu bulunmaz.

Belçika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 

►Belçika vizesinin sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum Belçika Konsolosluğudur.

►Belçika Konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

►Acil vize başvurularınız için Belçika VIP vize başvuru hizmetinden yararlanabilirsiniz. VIP vize hizmeti için temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.

►Değerli yolcularımız; Vize Merkezi temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen üye ülkelere yapılacak vize başvuruları için başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini ibraz etmesi zorunlu hale gelmiştir. Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Belçika Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır.

►Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.

►Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon