Azerbaycan Turistik Vize

Azerbaycan turistik vizesi almak isteyenler 10 Ocak 2017 tarihinden itibaren elektronik vize başvurusunda bulunabilirler. Azerbaycan Hükümeti, Türkiye’nin de dahil olduğu 81 ülkenin vatandaşları için online olarak vize başvuru yapılabilen ASAN vize uygulamasını başlatmıştır. Online olarak yapılan bu başvuru sonrası Azerbaycan e-vizeniz elektronik ortamda gönderilmektedir. Azerbaycan e-vize başvurusunda bulunabilmeniz için pasaportunuzun vizenizin bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Azerbaycan e-vize başvurunuz onaylanırsa 3 ay boyunca kullanabilmeniz için geçerli olacaktır. Azerbaycan’da en fazla kalabileceğiniz süre ise 30 gündür.

Azerbaycan e-vize başvurunuz online olarak yapılacak ve başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra Azerbaycan Konsolosluğu vizeniz ile ilgili bir karar verecektir. Azerbaycan Konsolosluğu’nun vizenizi onaylama ya da reddetme konusundaki kararını verme süreci 3 iş günü sürmektedir. Azerbaycan turistik vizesi için başvurunuz konsolosluk tarafından uygun bulunur ve kabul edilirse elektronik ortamda gönderilecektir. E-posta olarak gönderilen vizenizden bir çıktı alarak, Azerbaycan seyahatiniz sırasında pasaportunuzla birlikte yanınızda taşımanız yeterli olacaktır. Tüm Azerbaycan vizesi başvurularınızla ilgili olumlu ya da olumsuz karar verme yetkisi her zaman Azerbaycan Konsolosluğu’na aittir.

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan turistik vizesi için e-vize başvurusu tamamen İngilizce olarak hazırlanmış online başvuru formunun doldurulmasıyla başlamaktadır. Daha sonra vize ücreti ödenmelidir. Vizeniz Azerbaycan Konsolosluğu tarafından onaylandıktan sonra tarafınıza e-posta olarak gönderilecek ve pasaportunuzun yanında bu e-postadan alacağınız bir çıktı ile Azerbaycan’a seyahat edebileceksiniz. Bir aile olarak 10 kişiye kadar ya da bir grup olarak 10 ile 300 kişi arasında toplu olarak başvuru yapabilirsiniz.

Vizenizin çıkış süresini hızlandırmanız mümkündür. Bunun için Express Vize uygulamasından yararlanarak ücret farkı ödemeniz gerekmektedir. Express vize ile vizeniz 1 iş günü içinde çıkmaktadır. Başvuracağınız Azerbaycan vizesi türüne göre vize ücretleri ve vizelerin onaylanma süreleri değişiklik gösterebilmektedir.

İngilizce olarak doldurmanız gereken online başvuru formlarında yapılacak en küçük bir hata başvurunuzun reddedilmesine yol açabilir. Bu nedenle Azerbaycan e-vize başvurularınızı Vize Merkezi’nin uzman ekibiyle yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bunun için Vize Merkezi çağrı merkezini arayabilir ya da e-posta göndererek başvurunuzu yapabilirsiniz.

/azerbaycan/vize-islemleri/azerbaycan-vizesi-icin-gerekli-olan-evraklar

Eğer pasaportunuz bordo (umuma mahsus) bir pasaport ise ve Azerbaycan’ı turistik olarak ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka Azerbaycan turistik vizesi için e-vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yeşil ve gri (resmi ve hizmet) pasaportu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Azerbaycan vizesinden muaf oldukları için Azerbaycan’ı turistik olarak ziyaret etmek istediklerinde vize almalarına gerek yoktur.

Azerbaycan turistik vizesi için başvuru yapmak isteyen kişilerin pasaportları, mutlaka vizelerinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmak zorundadır. Ayrıca pasaportlarında boş sayfaların bulunması, herhangi yırtık bir sayfanın bulunmaması ve pasaportta bulunan tüm yazıların okunabilir olması gerekmektedir.
Azerbaycan turistik vize başvurunuzu e-vize başvurusu olarak yapmak istiyorsanız Azerbaycan’a seyahat edeceğiniz tarih ile vize başvurusunda bulunduğunuz tarih arasında uygun bir zaman aralığı olmasına özen gösteriniz. Azerbaycan Konsolosluğu bu konuda bazı sınırlamalar getirmiştir. Azerbaycan turistik vizesi için online olarak e-vize başvurusunda bulunabileceğiniz en erken tarih, Azerbaycan’a seyahat edeceğiniz tarihten en fazla 6 ay öncesidir. Ayrıca e-vize başvuru sisteminin getirdiği en geç başvuru yapabileceğiniz zaman sınırlaması da mevcuttur. Azerbaycan e-vize sistemi, başvurunuzu yaparken, vizenizin başlangıç tarihi olarak başvuru yaptığınız günden 3 iş günü sonrasını otomatik olarak belirlemektedir. Bu nedenle lütfen seyahatinize 3 iş gününden az bir zaman kalmasını beklemeden Azerbaycan turistik vizesi için başvurunuzu gerçekleştirmiş olunuz. Aksi takdirde seyahatinize 3 iş gününden daha az bir zaman kaldığında yapacağınız e-vize başvurunuz sonuçlandığında vizenizin başlangıç tarihi seyahat tarihinizden sonraki bir tarih olacaktır.

Azerbaycan e-vize başvurusu yapmak için durumunuz uygun değilse, başvurunuzu Azerbaycan Konsolosluğu aracılığı ile klasik bir vize başvurusu olarak yapabilirsiniz.  Azerbaycan Konsolosluğu aracılığı ile başvuru yapmak istiyorsanız hafta içi 09 – 11 saatleri arasında başvuru yapabilirsiniz. Konsolosluk aracılığı ile yapacağınız Azerbaycan turistik vize başvurularınız ortalama olarak 3 ya da 4 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Vizenizin çıkış süresini hızlandırmanız mümkündür. Bunun için Express Vize uygulamasından yararlanarak ücret farkı ödemeniz gerekmektedir. Express vize ile vizeniz 1 iş günü içinde çıkmaktadır. Başvuracağınız Azerbaycan vizesi türüne göre vize ücretleri ve vizelerin onaylanma süreleri değişiklik gösterebilmektedir.

Azerbaycan Konsolosluğu aracılığı ile başvuru yapacaksanız, mutlaka bir randevu almanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaparken Azerbaycan Konsolosluğu’nun çalışmadığı tarihleri, bayram, yılbaşı gibi özel günleri vs. dikkate alarak başvuru tarihinizi planlayınız. Bazı tarihlerde konsoloslukta yoğunluk olabilir ve vizenizin çıkışı gecikebilir. Azerbaycan Konsolosluğu’nun kapalı olduğu günlerde de vizeniz normalden daha geç çıkabilir. Bu gibi nedenlerde vize başvurunuzu ortalama olarak seyahat tarihinizden 30 gün önce yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Azerbaycan Konsolosluğuna Yapılan Başvurularda Gereken Evraklar

Azerbaycan e-vize başvurusu yapmak için durumunuz uygun değilse, başvurunuzu Azerbaycan Konsolosluğu aracılığı ile klasik bir vize başvurusu olarak yapabilirsiniz.  Azerbaycan Konsolosluğu aracılığı ile başvuru yapmak istiyorsanız hafta içi 09 – 11 saatleri arasında başvuru yapabilirsiniz. Konsolosluk aracılığı ile yapacağınız Azerbaycan turistik vize başvurularınız ortalama olarak 3 ya da 4 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Vizenizin çıkış süresini hızlandırmanız mümkündür. Bunun için Express Vize uygulamasından yararlanarak ücret farkı ödemeniz gerekmektedir. Express vize ile vizeniz 1 iş günü içinde çıkmaktadır. Başvuracağınız Azerbaycan vizesi türüne göre vize ücretleri ve vizelerin onaylanma süreleri değişiklik gösterebilmektedir.

Azerbaycan Konsolosluğu'na giderek turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler için istenen evrak listesi aşağıda yer almaktadır.

Azerbaycan Turistik Vize için Belgeler

 • Azerbaycan vizesi başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Pasaport
 • Pasaport, kimlik fotokopileri
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize ücreti ödendi dekontu
 • Bankada yeterli para bulunduğuna dair hesap bilgisi
 • Banka hizmet dökümü
 • Çalışan için SGK belgesi
 • Öğrenci için öğrenci belgesi
 • Şirket çalışanları için şirket, sicil gazete, imza sirküleri belgeleri
 • Karayolu üzerinden başka ülkeler üzerinden gidilecekse o ülkelerin geçiş izni belgeleri

Ancak sizin Azerbaycan ziyaretinizin türüne göre de bu belgelere ek belge eklenebilir. Bu gibi bir durumda Vize Merkezi ofislerimizi arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizler de konsolosluk binasına gitmeden ASAN vizesine başvuru yapmak isterseniz Azerbaycan vize uzmanlarımızla +90 212 970 05 55 numarası ile görüşebilir ya da online@vizemerkezi.com adresi üzerinden mail atabilirsiniz.

Azerbaycan Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki diplomatik problemler nedeniyle Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşları ve Ermeni asıllı kişiler, Azerbaycan Cumhuriyeti’ne seyahat edemezler. Bu kişilerin Azerbaycan sınırlarına girmeleri yasaklanmıştır. Ayrıca 1991 yılından sonra, Dağlık Karabağ bölgesini veya Kerki, Yukarı Eskipara, Berhudarlı ve Sofululu eksklavlarını Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın izni olmadan ziyaret etmiş olan kişiler, pasaportlarında Dağlık Karabağ vizesi veya mührü bulunuyorsa ya da bu yerleri seyahat ettiklerine dair herhangi bir kanıt varsa Azerbaycan Cumhuriyeti’ne giriş yapamayacaklardır. Bu kişilerin Azerbaycan’a girişleri kalıcı olarak yasaklanacak ve persona non grata ilan edilerek (istenmeyen adam) isimleri bu listeye eklenecektir.

Azerbaycan turistik vizesi için e-vize başvurusu yapmak istiyorsanız Azerbaycan Konsolosluğu’nun vize başvurusu için izin verdiği tarihler içinde olmak üzere uygun bir tarihte başvuru yapmanız vizenizin seyahat tarihinizden önce elinizde olması için yararınıza olacaktır. Ortalama olarak seyahat tarihinizden 1 ay öncesinde yapacağınız başvurular uygun olmaktadır. Pasaportunuzun sayfalarının yıpranmamış ve yırtılmamış olması ve içindeki tüm yazıların okunabilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu özellikleri taşımayan bir pasaportla yapacağınız başvuru kabul edilip Azerbaycan turistik vizeniz verilmiş olsa bile Azerbaycan’a giriş yaparken gümrük görevlileri ile sorun yaşayabilir ve Azerbaycan sınırlarına alınmayabilirsiniz. Azerbaycan turistik vizesi ile ilgili başvuruları değerlendirerek olumlu ya da olumsuz karar verecek olan tek yetkili kurum her zaman Azerbaycan Konsolosluğu’dur.

Azerbaycan turistik vizesi başvurusunda bulunmadan önce Azerbaycan’a hangi yolla (havayolu, karayolu vs.) gideceğinizi belirlemiş olmanız gerekmektedir. Azerbaycan’a karayolu ile gitmeyi planlıyorsanız bazı gereklilikleri yerine getirmeyi unutmayınız. Türkiye - Azerbaycan veya Azerbaycan – Türkiye arasında karayolu ile gerçekleştireceğiniz yolculuk öncesi, kullanacağınız aracın kasko ve sigorta işlemlerini mutlaka yaptırmış olmanız ve gümrük vergisini ödemiş olmanız gerekmektedir. Gümrük vergisi ödenmemiş araçların Azerbaycan’dan çıkmasına izin verilmemektedir.

Ek olarak Azerbaycan’a havayolu ile gidecekseniz uçak bileti rezervasyonunuzu ve Azerbaycan’da konaklayacağınız otel rezervasyonunu da yaptırmış olmanız gerekmektedir. Otel / uçak rezervasyonlarınızı yaptırmış olmanız e-vize başvurunuzun gerçekleştirilebilmesi için şarttır. Bu bilgiler online başvuru formlarına girilmektedir. Rezervasyon tarihlerinizi Azerbaycan ASAN vize sistemine göre belirlemeyi unutmayınız. Azerbaycan e-vizenizin başlangıç tarihi sistem tarafından otomatik olarak başvuru yaptığınız tarihin 3 iş günü sonrası olarak atanmaktadır. Dolayısıyla rezervasyonlarınızı bu tarihe göre yapmayı unutmayınız.

Azerbaycan turistik vizesi ile Azerbaycan’da 10 günden fazla kalmak istiyorsanız, Azerbaycan’a giriş yaptıktan sonra 10 günden fazla süre ile konaklayacağınızı Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göçmenlik Ofisi’ne bildirmeniz gerekmektedir. Bu kayıt işleminin yapılabilmesi için otel veya pansiyon gibi bir yerde kalıyorsanız bu yerlerin yönetimine başvurabilirsiniz. Eğer bir evde kalıyorsanız ev sahibinden yardım isteyebilir ya da apartman yönetimine kaydınızı yaptırması için başvuruda bulunabilirsiniz. Azerbaycan’da 10 günden fazla bulunacak herkesin yasal olarak konaklayabilmesi için bu kaydın mutlaka yapılması gerekmektedir.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon