Azerbaycan Ticari Vize

Azerbaycan’ı ticari olarak ziyaret etmek isteyen kişiler, 10 Ocak 2017’den itibaren Azerbaycan ASAN vize uygulaması ile e-vize başvurusunda bulunabilirler. Azerbaycan ASAN vize başvurusu online olarak yapılmakta ve bu uygulamadan Türkiye’nin de içinde bulunduğu 81 ülkenin vatandaşları yararlanabilmektedir. Azerbaycan ticari vizesi için e-vize başvurusunda bulunduğunuzda vizeniz Azerbaycan Konsolosluğu tarafından onaylanırsa elektronik ortamda gönderilmektedir. E-vize başvurusunda bulunabilmeniz için pasaportunuzun Azerbaycan ticari vizenizin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Azerbaycan ticari vize başvurunuz onaylandığında geçerlilik süresi 6 ay veya 1 yıl olacaktır. Vizeniz ile süresi içinde dilediğiniz zaman Azerbaycan’a seyahat edebilir ve ülkede en fazla 90 veya 180 gün (vizenizde hangisi belirlendiyse) boyunca kalabilirsiniz.

Azerbaycan ticari vize başvurunuz e-vize başvurusu olarak yapıldıktan sonra Azerbaycan Konsolosluğu başvurunuzu inceleyecek ve vizenizi onaylayarak gönderme ya da vize başvurunuzu reddetme konusunda bir karar verecektir. Bu konuda karar vermek üzere tek yetkili kurum olan Azerbaycan Konsolosluğu’nun karar verme süreci 3 iş günü sürmektedir. Azerbaycan ASAN vize başvurusu olarak yapılan Azerbaycan ticari vize başvurunuz Azerbaycan Konsolosluğu tarafından kabul edilirse e-posta olarak gönderilecektir. Tarafınıza elektronik ortamda gönderilen Azerbaycan ticari vizenizle Azerbaycan’a seyahat edebilmeniz için bir çıktısını almanız ve seyahat boyunca pasaportunuzla birlikte yanınızda taşımanız gerekmektedir.

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan Ticari vizesi için başvurunuzu ASAN vize olarak yapmak istiyorsanız ilk olarak tamamen İngilizce hazırlanmış online başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Daha sonra vize ücretiniz ödenmeli ve şayet Azerbaycan Konsolosluğu tarafından vize başvurunuz onaylanırsa Azerbaycan seyahatinizden önce mutlaka çıktısı alınmış olmalıdır. Aile olarak 2 veya 10 kişi arasında ya da bir grup olarak 10 ila 300 kişi arasında toplu başvuru yapılabilmektedir.

İngilizce online başvuru formunda yapılacak en küçük bir hata Azerbaycan Konsolosluğu tarafından vizenizin reddedilmesine yol açabilir. Bu nedenle Azerbaycan ticari vize başvurularınızı e-vize (ASAN Vize) olarak yapmak istiyorsanız Vize Merkezi’ndeki profesyonel vize danışmanlarına ulaşabilir ve başvurunuzu en doğru ve en hızlı şekilde yapabilirsiniz.

Eğer pasaportunuz bordo yani umuma mahsus bir pasaport ise Azerbaycan’a gidebilmeniz için mutlaka seyahat amacınıza uygun bir vize almanız gerekmektedir. Pasaportunuz yeşil veya gri ise yani resmi veya hizmet türündense o halde Azerbaycan’ı ziyaret etmek için herhangi bir vize almanıza gerek olmayacaktır.

Azerbaycan ticari vizesi başvurularında pasaportunuzun süresi mutlaka vizenizin veriliş tarihinden itibaren olmak üzere en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Ayrıca pasaportunuzda Azerbaycan’a giriş çıkış mühürlerinin basılabilmesi için yeterli boş sayfaların bulunması gerekmektedir. Pasaportunuzun sayfaları deforme olmamış, yırtılmamış olmalıdır ve tüm yazılar okunabilir durumda olmalıdır.

Azerbaycan ticari vize başvurunuzu online olarak yapıp Azerbaycan e-vize almak istiyorsanız başvuru yaptığınız tarih ile seyahat tarihiniz arasında vizenizin çıkışı bakımından yeterli süre olduğundan emin olmanı gerekmektedir. Azerbaycan Konsolosluğu tarafından getirilen bazı sınırlamaların olduğunu hatırlatırız. Buna göre Azerbaycan e-vize için başvurabileceğiniz en erken tarih seyahatinizden 6 ay öncesidir. Eğer seyahatinize 6 aydan daha uzun bir süre varsa e-vize sistemi başvuru yapılmasına izin vermemektedir. Ek olarak seyahatinize 3 günden daha kısa bir süre kaldıysa yine başvuru yapılamamaktadır. Azerbaycan ASAN vize sistemi vizenizin başlangıç tarihi olarak başvuru yapılan tarihten 3 iş günü sonrasını otomatik olarak belirlemektedir. Bu nedenle seyahatinize 3 iş gününden az bir süre kala yapılan başvurularda vizenizin veriliş tarihi seyahat tarihinizden daha sonraki bir tarih olacağı için lütfen başvurularınızda bu ayrıntıya dikkat ediniz.

Azerbaycan vizesi için gerekli evraklar

1. Tam olarak doldurulmuş Azerbaycan Taslak Vize Başvuru Formu

2. Başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli bir pasaport veya seyahat belgesi (ayrıca ana sayfalarının fotokopileri)

3. 2 adet biyometrik fotoğraf (3x4 cm)

4. Çalışan kişiler için SGK belgesi

5. Vukuatlı Nüfus Kayıt belgesi

6. Vize ücretinin ödendiğini gösteren dekont / makbuz

7. 18 yaşından küçük pasaport sahibi çocuklar ebeveyni veya yasal temsilcisi ile beraber yolculuk yapmayacak ise çocukların noter tarafından onaylanmış doğum belgeleri, ebeveynlerin veya yasal temsilcinin izni ve kimlik belgelerinin fotokopileri

8. Yeterli maddi kaynağın olduğuna dair banka hesap dökümleri

9. Öğrenciler için öğrenci belgesi

10. Şirket çalışanları için şirket, sicil gazetesi, imza sirküleri

11. Karayolu üzerinden Azerbaycan’dan başka ülkelere gidilecekse o ülkelerin geçiş izni belgeleri

12. Varsa eski pasaportların fotokopileri

13. Ulaşım (uçak, otobüs vb.) ve konaklama (otel, pansiyon vb.) rezervasyonları

Azerbaycan’ı ticari amaçlar ile ziyaret etmek isteyen kişiler Azerbaycan e-vize başvurusunda bulunabilirler. Azerbaycan ticari vizesi alabilmeniz için ticari sayılabilecek bir faaliyet için Azerbaycan’ı ziyaret etmeniz gerekmektedir. Azerbaycan’da yapılacak iş toplantılarına katılmak, konferanslarda katılımcı olmak, ticari fuarlarda veya sergilerde bulunmak ve bunların yanında bilim, eğitim, kültür, teknoloji ve spor gibi alanlardaki etkinliklere katılmak vb. faaliyetler ticari faaliyetler olarak kabul edilebilir.

Azerbaycan’a genellikle bir iş nedeniyle ve ticari olarak seyahat edecek olan kişilerin, ülke sınırlarına birden fazla kez girip çıkması gerekebileceği için Azerbaycan ticari vizesi çok girişli olarak verilebilmektedir. Çok girişli olarak verilen Azerbaycan ticari vizesi genellikle 1 yıllık olarak verilmektedir. Azerbaycan ticari vizenizin geçerli olduğu 1 yıllık süre içinde dilediğiniz zaman Azerbaycan’a gidebilirsiniz. Söz konusu vize ile Azerbaycan’da en fazla kalabileceğiniz süre vizenizde hangisi belirtildiyse (90 gün ya da 180 gün) bu süredir.

Azerbaycan Ticari Vize başvurusu için gerekli evraklar

1. Tam olarak doldurulmuş Azerbaycan Vizesi Taslak Başvuru Formu

2. T.C. Kimlik Kartı veya Nüfus Cüzdanı fotokopisi

3. Vukuatlı Nüfus kayıt belgesi

4. Başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli Pasaport / Seyahat belgesi

5. Varsa eski pasaportların fotokopileri

6. 2 adet biyometrik fotoğraf

7. Vize ücretinin ödendiğine dair dekont / makbuz

8. Maddi olarak yeterli olduğunuza dair banka hesap dökümleri

9. Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

10. Şirketin imza sirküleri.

11. Şirket faaliyet belgesi

 12. Vergi levhasının fotokopisi.

13. SGK’nın onay damgasının göründüğü SGK işe giriş belgesi (işyerinizdeki çalışma süreniz altı ayı doldurmadıysa, bir önceki işyerinizden de işe giriş belgenizi de almalısınız)

14. Azerbaycan’daki firmadan alınmış davetiye

15. Eğer masraflar davet eden firma tarafından karşılanacaksa, şirketin başlıklı kâğıdına tüm masrafların karşılanacağına dair yazılmış ve vize başvurusu yapan kişinin Azerbaycan’da bulunacağı tarihleri de içeren bir dilekçe

15. Vize talep dilekçesi (şirketin başlıklı kâğıdına yazılmış ve şirketin imza sirkülerinde yetkili olan bir kişi tarafından imzalanmış olmalıdır ayrıca imza sahibinin adı ve soyadı dilekçede yer almalıdır)

16. Otel ve uçak rezervasyonlarına dair detaylar

Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti arasında yaşanan diplomatik problemler nedeniyle Ermenistan vatandaşlarının ve Ermeni asıllı kişilerin Azerbaycan sınırlarına girmeleri yasaklanmıştır. Ayrıca Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın izni olmadan, 1991 yılından sonra Dağlık Karabağ bölgesini, Kerki, Yukarı Eskipara, Berhudarlı ve Sofululu eksklavlarını ziyaret eden ve pasaportlarında Dağlık Karabağ vizesi veya mührü bulunan kişiler ile bahsi geçen bu yerleri seyahat ettiklerine dair herhangi bir kanıt bulunan kişiler kesinlikle Azerbaycan Cumhuriyeti sınırlarına giremeyecektir. Bu kişiler Azerbaycan tarafından persona non grata (istenmeyen kişi) ilan edilerek bu listeye isimleri eklenecektir.

Azerbaycan ticari vizesi başvurunuzu, Azerbaycan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş ve seyahat tarihinize uygun bir tarihte yapmanız gerekmektedir. Genellikle ticari vize başvurunuzu seyahatinize 1 ay kala yaparsanız, vizeniz seyahatinize kadar onaylanmış olmaktadır. Pasaportunuzun yıpranmamış ve deforme olmamış bir şekilde bulunması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzdaki tüm yazıların okunabilir olması başvurunuzun kabul edilebilmesi açısından önem arz etmektedir. Eğer uygun olmayan bir pasaportla başvuru yaparsanız, vizeniz kabul edilse bile Azerbaycan sınırlarına girmeye çalıştığınızda Azerbaycan gümrük görevleriler tarafından ülkeye girişinize izin verilmeyebilir. Unutmayın, Azerbaycan ticari vize başvurunuzla ilgili karar verme yetkisi tamamen Azerbaycan Konsolosluğu’na aittir ve vizenizin onaylanması Azerbaycan topraklarına kesin olarak girebileceğiniz anlamına gelmemektedir.

Azerbaycan ticari vizesi için başvuru yapmadan önce Azerbaycan’a havayolu ile mi yoksa karayolu ile mi gideceğinize bir karar vermiş olmanız ve bununla ilgili bilet rezervasyonlarınızı yapmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca Azerbaycan’da otel ya da pansiyon gibi bir yerde konaklayacaksanız bunların rezervasyonunu da yapmış olmanız gerekmektedir. Bu rezervasyon bilgileri Azerbaycan e-vize sistemindeki online başvuru formlarına girilecektir. Otel ve uçak rezervasyonlarınızı e-vize sistemine göre ayarlamanız gerekecektir. ASAN vize sistemi vizenizin veriliş tarihini kendisi belirlemekte ve bu tarih başvuru tarihinizden 3 iş günü sonrası olmaktadır. Bu nedenle rezervasyonlarınızı yaparken bu tarihi baz alarak yapmayı unutmayınız.

Azerbaycan’a giriş yaptıktan sonra kalış süreniz 10 günden uzun sürecekse bu durumu Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göçmenlik Ofisi’ne bildirmeniz ve kayıt yaptırmanız gerekecektir. Kaydınızı yaptırmak için otel veya pansiyon benzeri bir yerde kalacaksanız bu yerlerin yönetimlerine, eğer evde kalacaksanız ev sahibine veya apartman yönetimine başvurarak kalışınızın 10 günden fazla süreceğini bildirmeniz ve kaydınızı Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göçmenlik Ofisi’ne yaptırmalarını talep etmeniz gerekmektedir.

 

 

 

daha fazla göster

VİZE İŞLEMLERİ
Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 55
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 02 74
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 25 21
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
Tel: + 90 (242) 255 5510
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com