Azerbaycan Ticari Vize

Azerbaycan’ı ticari olarak ziyaret etmek isteyen kişiler, 10 Ocak 2017’den itibaren Azerbaycan ASAN vize uygulaması ile e-vize başvurusunda bulunabilirler. Azerbaycan ASAN vize başvurusu online olarak yapılmakta ve bu uygulamadan Türkiye’nin de içinde bulunduğu 81 ülkenin vatandaşları yararlanabilmektedir. Azerbaycan ticari vizesi için e-vize başvurusunda bulunduğunuzda vizeniz Azerbaycan Konsolosluğu tarafından onaylanırsa elektronik ortamda gönderilmektedir. E-vize başvurusunda bulunabilmeniz için pasaportunuzun Azerbaycan ticari vizenizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Azerbaycan ticari vize başvurunuz onaylandığında geçerlilik süresi 6 ay veya 1 yıl olacaktır. Vizeniz ile süresi içinde dilediğiniz zaman Azerbaycan’a seyahat edebilir ve ülkede en fazla 90 veya 180 gün (vizenizde hangisi belirlendiyse) boyunca kalabilirsiniz. Silinecek yerine- Azerbaycan e-vize başvurunuz onaylanırsa 3 ay boyunca kullanabilmeniz için geçerli olacaktır. Azerbaycan’da en fazla kalabileceğiniz süre ise 30 gündür.

Azerbaycan ticari vize başvurunuz e-vize başvurusu olarak yapıldıktan sonra Azerbaycan Konsolosluğu başvurunuzu inceleyecek ve vizenizi onaylayarak gönderme ya da vize başvurunuzu reddetme konusunda bir karar verecektir. Bu konuda karar vermek üzere tek yetkili kurum olan Azerbaycan Konsolosluğu’nun karar verme süreci 3 iş günü sürmektedir. Azerbaycan ASAN vize başvurusu olarak yapılan Azerbaycan ticari vize başvurunuz Azerbaycan Konsolosluğu tarafından kabul edilirse e-posta olarak gönderilecektir. Tarafınıza elektronik ortamda gönderilen Azerbaycan ticari vizenizle Azerbaycan’a seyahat edebilmeniz için bir çıktısını almanız ve seyahat boyunca pasaportunuzla birlikte yanınızda taşımanız gerekmektedir.

Vizenizin çıkış süresini hızlandırmanız mümkündür. Bunun için Express Vize uygulamasından yararlanarak ücret farkı ödemeniz gerekmektedir. Express vize ile vizeniz 1 iş günü içinde çıkmaktadır. Başvuracağınız Azerbaycan vizesi türüne göre vize ücretleri ve vizelerin onaylanma süreleri değişiklik gösterebilmektedir.

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan Ticari vizesi için başvurunuzu ASAN vize olarak yapmak istiyorsanız ilk olarak tamamen İngilizce hazırlanmış online başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Daha sonra vize ücretiniz ödenmeli ve şayet Azerbaycan Konsolosluğu tarafından vize başvurunuz onaylanırsa Azerbaycan seyahatinizden önce mutlaka çıktısı alınmış olmalıdır. Aile olarak 2 veya 10 kişi arasında ya da bir grup olarak 10 ila 300 kişi arasında toplu başvuru yapılabilmektedir.

İngilizce online başvuru formunda yapılacak en küçük bir hata Azerbaycan Konsolosluğu tarafından vizenizin reddedilmesine yol açabilir. Bu nedenle Azerbaycan ticari vize başvurularınızı e-vize (ASAN Vize) olarak yapmak istiyorsanız Vize Merkezi’ndeki profesyonel vize danışmanlarına ulaşabilir ve başvurunuzu en doğru ve en hızlı şekilde yapabilirsiniz.

Azerbaycan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Eğer pasaportunuz bordo yani umuma mahsus bir pasaport ise Azerbaycan’a gidebilmeniz için mutlaka seyahat amacınıza uygun bir vize almanız gerekmektedir. Pasaportunuz yeşil veya gri ise yani resmi veya hizmet türündense o halde Azerbaycan’ı ziyaret etmek için herhangi bir vize almanıza gerek olmayacaktır.

Azerbaycan ticari vizesi başvurularında pasaportunuzun süresi mutlaka vizenizin veriliş tarihinden itibaren olmak üzere en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Ayrıca pasaportunuzda Azerbaycan’a giriş çıkış mühürlerinin basılabilmesi için yeterli boş sayfaların bulunması gerekmektedir. Pasaportunuzun sayfaları deforme olmamış, yırtılmamış olmalıdır ve tüm yazılar okunabilir durumda olmalıdır.

Azerbaycan ticari vize başvurunuzu online olarak yapıp Azerbaycan e-vize almak istiyorsanız başvuru yaptığınız tarih ile seyahat tarihiniz arasında vizenizin çıkışı bakımından yeterli süre olduğundan emin olmanı gerekmektedir. Azerbaycan Konsolosluğu tarafından getirilen bazı sınırlamaların olduğunu hatırlatırız. Buna göre Azerbaycan e-vize için başvurabileceğiniz en erken tarih seyahatinizden 6 ay öncesidir. Eğer seyahatinize 6 aydan daha uzun bir süre varsa e-vize sistemi başvuru yapılmasına izin vermemektedir. Ek olarak seyahatinize 3 günden daha kısa bir süre kaldıysa yine başvuru yapılamamaktadır. Azerbaycan ASAN vize sistemi vizenizin başlangıç tarihi olarak başvuru yapılan tarihten 3 iş günü sonrasını otomatik olarak belirlemektedir. Bu nedenle seyahatinize 3 iş gününden az bir süre kala yapılan başvurularda vizenizin veriliş tarihi seyahat tarihinizden daha sonraki bir tarih olacağı için lütfen başvurularınızda bu ayrıntıya dikkat ediniz.

Azerbaycan Konsolosluğu'na Başvurularda İstenen Evraklar

Azerbaycan e-vize başvurusu yapmak için durumunuz uygun değilse, başvurunuzu Azerbaycan Konsolosluğu aracılığı ile klasik bir vize başvurusu olarak yapabilirsiniz.  Azerbaycan Konsolosluğu aracılığı ile başvuru yapmak istiyorsanız hafta içi 09 – 11 saatleri arasında başvuru yapabilirsiniz. Konsolosluk aracılığı ile yapacağınız Azerbaycan turistik vize başvurularınız ortalama olarak 3 ya da 4 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Vizenizin çıkış süresini hızlandırmanız mümkündür. Bunun için Express Vize uygulamasından yararlanarak ücret farkı ödemeniz gerekmektedir. Express vize ile vizeniz 1 iş günü içinde çıkmaktadır. Başvuracağınız Azerbaycan vizesi türüne göre vize ücretleri ve vizelerin onaylanma süreleri değişiklik gösterebilmektedir.

Azerbaycan’ı ticari amaçlar ile ziyaret etmek isteyen kişiler Azerbaycan e-vize başvurusunda bulunabilirler. Azerbaycan ticari vizesi alabilmeniz için ticari sayılabilecek bir faaliyet için Azerbaycan’ı ziyaret etmeniz gerekmektedir. Azerbaycan’da yapılacak iş toplantılarına katılmak, konferanslarda katılımcı olmak, ticari fuarlarda veya sergilerde bulunmak ve bunların yanında bilim, eğitim, kültür, teknoloji ve spor gibi alanlardaki etkinliklere katılmak vb. faaliyetler ticari faaliyetler olarak kabul edilebilir.

Azerbaycan’a genellikle bir iş nedeniyle ve ticari olarak seyahat edecek olan kişilerin, ülke sınırlarına birden fazla kez girip çıkması gerekebileceği için Azerbaycan ticari vizesi çok girişli olarak verilebilmektedir. Çok girişli olarak verilen Azerbaycan ticari vizesi genellikle 1 yıllık olarak verilmektedir. Azerbaycan ticari vizenizin geçerli olduğu 1 yıllık süre içinde dilediğiniz zaman Azerbaycan’a gidebilirsiniz. Söz konusu vize ile Azerbaycan’da en fazla kalabileceğiniz süre vizenizde hangisi belirtildiyse (90 gün ya da 180 gün) bu süredir.

Azerbaycan Konsolosluğuna giderek başvuru yapacak olan ziyaretçilerden istenen evraklar aşağıda yer almaktadır. Sizler de konsolosluk binasına gitmeden ASAN vizesine başvuru yapmak isterseniz Azerbaycan vize uzmanlarımızla +90 212 970 05 55 numarası ile görüşebilir ya da online@vizemerkezi.com adresi üzerinden mail atabilirsiniz.

Ticari Vize Belgeleri

 • Azerbaycan vizesi başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Pasaport
 • Pasaport, kimlik fotokopileri
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize ücreti ödendi dekontu
 • Bankada yeterli para bulunduğuna dair hesap bilgisi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • Şirketin imza sirküleri.
 • Şirket faaliyet belgesi
 • Vergi levhasının fotokopisi.
 • SGK işe giriş bildirgesi. (çalışma süresinin altı ayı doldurmaması halinde, SGK işe giriş bildirgesi bir önceki işyerinden temin edilmelidir.) bildirgelerde SGK’nın onay damgası net bir şekilde görülmelidir.
 • Gidilecek ülkedeki şirketten davetiye veya iş gezintisi ile ilgili bilgi içeren bir yazı alınmalıdır.
 • Şirketin antetli kağıdına dilekçe yazılmalıdır. dilekçe şirketin imza sirkülerinde yetkili bir kişi tarafından imzalanmalı ve imza sahibinin adı ve soyadı açıkça yazılmalıdır.
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu. (medeni durum ve eşlerle ilgili bilgiler mutlaka belirtilmelidir.)

Not: *  Pasaport süreleri en az 6 aylık ve boş vize sayfaları olması gerekiyor.

* Vize başvuruları 3 ya da 5 iş gün içerisinde cevaplandırılıyor.

Azerbaycan Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti arasında yaşanan diplomatik problemler nedeniyle Ermenistan vatandaşlarının ve Ermeni asıllı kişilerin Azerbaycan sınırlarına girmeleri yasaklanmıştır. Ayrıca Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın izni olmadan, 1991 yılından sonra Dağlık Karabağ bölgesini, Kerki, Yukarı Eskipara, Berhudarlı ve Sofululu eksklavlarını ziyaret eden ve pasaportlarında Dağlık Karabağ vizesi veya mührü bulunan kişiler ile bahsi geçen bu yerleri seyahat ettiklerine dair herhangi bir kanıt bulunan kişiler kesinlikle Azerbaycan Cumhuriyeti sınırlarına giremeyecektir. Bu kişiler Azerbaycan tarafından persona non grata (istenmeyen kişi) ilan edilerek bu listeye isimleri eklenecektir.

Azerbaycan ticari vizesi başvurunuzu, Azerbaycan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş ve seyahat tarihinize uygun bir tarihte yapmanız gerekmektedir. Genellikle ticari vize başvurunuzu seyahatinize 1 ay kala yaparsanız, vizeniz seyahatinize kadar onaylanmış olmaktadır. Pasaportunuzun yıpranmamış ve deforme olmamış bir şekilde bulunması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzdaki tüm yazıların okunabilir olması başvurunuzun kabul edilebilmesi açısından önem arz etmektedir. Eğer uygun olmayan bir pasaportla başvuru yaparsanız, vizeniz kabul edilse bile Azerbaycan sınırlarına girmeye çalıştığınızda Azerbaycan gümrük görevleriler tarafından ülkeye girişinize izin verilmeyebilir. Unutmayın, Azerbaycan ticari vize başvurunuzla ilgili karar verme yetkisi tamamen Azerbaycan Konsolosluğu’na aittir ve vizenizin onaylanması Azerbaycan topraklarına kesin olarak girebileceğiniz anlamına gelmemektedir.

Azerbaycan ticari vizesi için başvuru yapmadan önce Azerbaycan’a havayolu ile mi yoksa karayolu ile mi gideceğinize bir karar vermiş olmanız ve bununla ilgili bilet rezervasyonlarınızı yapmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca Azerbaycan’da otel ya da pansiyon gibi bir yerde konaklayacaksanız bunların rezervasyonunu da yapmış olmanız gerekmektedir. Bu rezervasyon bilgileri Azerbaycan e-vize sistemindeki online başvuru formlarına girilecektir. Otel ve uçak rezervasyonlarınızı e-vize sistemine göre ayarlamanız gerekecektir. ASAN vize sistemi vizenizin veriliş tarihini kendisi belirlemekte ve bu tarih başvuru tarihinizden 3 iş günü sonrası olmaktadır. Bu nedenle rezervasyonlarınızı yaparken bu tarihi baz alarak yapmayı unutmayınız.

Azerbaycan’a giriş yaptıktan sonra kalış süreniz 10 günden uzun sürecekse bu durumu Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göçmenlik Ofisi’ne bildirmeniz ve kayıt yaptırmanız gerekecektir. Kaydınızı yaptırmak için otel veya pansiyon benzeri bir yerde kalacaksanız bu yerlerin yönetimlerine, eğer evde kalacaksanız ev sahibine veya apartman yönetimine başvurarak kalışınızın 10 günden fazla süreceğini bildirmeniz ve kaydınızı Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göçmenlik Ofisi’ne yaptırmalarını talep etmeniz gerekmektedir.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon