Azerbaycan Aile Birleşimi

Azerbaycan Aile Birleşimi, Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Azerbaycan’da yaşayan eş veya çocuklarının yanına giderek Azerbaycan’da yaşaması veya Türkiye’de yaşayan 18 yaşından küçük çocukların Azerbaycan’a alınması için başvurulması gereken vize türüdür. Bu tip uzun süreli vizeler için elektronik başvuru yerine doğrudan Azerbaycan Konsolosluğu ya da Azerbaycan Büyükelçiliği aracılığı ile başvuru yapılmalıdır.

Azerbaycan aile birleşimi vizesi için başvuru yaparken Azerbaycan Konsolosluğunca belirlenen evraklar hazırlanmış olmalıdır. Başvuru yapacağınız duruma göre hazırlamanız gereken evraklar değişiklik gösterebilir. Aile birleşimi başvurusunda bulunabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız şarttır.

Hazırlayacağınız evraklarla ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri, evrakların güncel tarihli ve sizden istenildiği gibi hazırlanmış olmalıdır. Bazı durumlarda Azerbaycan Konsolosluğu standart hazırlamanız gereken evrakların yanında başka evraklar da talep edebilir. Bu gibi durumlarda bu evrakları da en kısa sürede temin ederek konsolosluğa iletmeniz gerekmektedir.

Azerbaycan aile birleşimi için bir takım yasal düzenlemeler mevcuttur ve bazı özel belgeler istenmektedir. Bu da oturum benzeri bir çalışma olup teknik bilgi gerektiren bir konudur. Azerbaycan aile birleşimi vizesi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve aile birleşimi başvurusunda bulunmak için Vize Merkezi danışmanlarına çağrı merkezi ve e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan aile birleşimi için gerekli evraklar

Aşağıda listelenmiş olan evrak listesinin hem orijinallerinin hem de fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

1. İki adet Azerbaycan Aile Birleşimi Başvuru Formu (Tam olarak ve Türkçe doldurulmuş olmalıdır. Ayrıca başvuru sahibi imzalamış olmalıdır)

2. 3 adet biyometrik fotoğraf (6 aydan eski ve rötuşlu olmamalıdır)

3. En az bir yıl geçerliliği olan pasaport

4. Uluslararası Evlilik Kayıt Örneği Belgesi (evlilik yoluyla gidecekler için)

Aile birleşimi başvurusunda bulunan kişiler, nikahlarını Türkiye Cumhuriyeti içinde gerçekleştirdilerse, evlenme memuru huzurunda gerçekleştirilen bu nikah sonrası uluslararası geçerliliği olan Aile Cüzdanı verilir. Bu aile cüzdanı Türkiye’nin 1974 yılında taraf olduğu CIEC anlaşması uyarınca verilir. Bazı ülkeler bu anlaşmanın tarafı değildir. Bu nedenle başvurunuz sırasında Uluslararası Evlilik Kayıt Örneği Belgesi almanız gerekebilir. Bu belgeyi yalnızca nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Belgenin apostilli olduğuna dikkat ediniz.

Uluslararası Evlilik Kayıt Örneği Belgesi her iki eşin nüfus bilgilerini de içermelidir.

*Eğer kişiler 17 yaşında evlilik gerçekleştirmişler ise; iki taraf için de anne ve babanın imzaladığı muvafakatname,

*Evliliklerini 16 yaşından küçük gerçekleştiren kişiler için çiftin evliliğinin uygun olduğuna dair mahkeme kararı gerekmektedir.

5. Uluslararası evlenme cüzdanının fotokopisi

6. Tam Tekmil Vukuatlı nüfus kayıt örneği (evliler için yapılan başvuruda her iki eş için - Azerbaycan’daki eşin daha önce Türk uyruklu olması durumu için de geçerli)

Bu belge Azerbaycan Aile Birleşimi başvurusunda bulunan kişinin nüfus bilgilerini ve nüfusu ile ilgili tüm değişiklikleri tam olarak içermelidir. Kişinin nüfus kayıt örneğindeki Düşünceler kısmı kesinlikle doldurulmuş olmalıdır. Bu evrakta mutlaka bulunması gereken bilgilerin arasında:

-Daha önce yapılmış tüm evlilikler

-Tüm çocuklarınıza ait kimlik bilgileri

-Varsa boşanmalar,

-Anne ve baba hakkındaki nüfus bilgileri

-Sahip olduğunuz diğer vatandaşlıklara ait bilgiler (eğer başka ülkelere ait vatandaşlıklarınız varsa) gibi bilgiler bulunmaktadır.

Not: Alacağınız Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinde bu bilgilerin eksik olması durumunda başvurunuzun kabul edilmeme ihtimali ortaya çıkmaktadır. Eğer başvuru sahibi kadınsa ve önceki soy ismi mevcutsa önceki soy ismine ait Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesini de hazırlamalıdır. Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği belgesini yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Müdürlükleri’nden alabilirsiniz.

7. Eş Azerbaycan vatandaşıysa ve daha önce hiçbir zaman Türk vatandaşlığı sahibi olmadıysa, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği yerine Azerbaycan doğum belgesinin ibraz edilmesi istenebilir.

8. Eğer eşlerin daha önce yaptıkları ve biten evlilikleri varsa bütün eski boşanmalara dair kesinleşme şerhi ve gerekçeli boşanma ilamı ayrıca eski eşler ölmüşse ölüm kayıt örnekleri

9. Türkiye’de yaşayan Azerbaycan eşe ait oturma müsaadesinin fotokopisi.

10. Vize ücreti

11. Varsa eski pasaportlar

**Beraber gidecek bebekler - çocuklar için de bir dosya hazırlanması gerekmektedir:

•Uluslararası doğum kayıt örneği (her iki eşin de hazırlaması gerekmektedir)

•Uluslararası Evlilik Kayıt Örneği Belgesi (Ya da Her iki eş tarafından hazırlanmış uluslararası evlenme ehliyet belgesi veya Türkiye’deki evlendirme memurluğundan alınmış çiftin evlilik başvurusu yaptığına dair teyit belgesi)

**Azerbaycan Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda her zaman için başka belgeler talep edebilir. Bu durumda mutlaka sizden istenen belgeleri temin ederek konsolosluğa ulaştırınız.

Azerbaycan aile birleşimi ile ilgili bilgi almak ve aile birleşimi başvurusunda bulunmak için Vize Merkezi çağrı merkezini arayabilir ya da e-posta adreslerimize e-posta göndererek başvuru talebinizi bildirebilirsiniz.

 

 

 

daha fazla göster

AZERBAYCAN OTURUM İZNİ
Yükleniyor...
Telefon