Azerbaycan Oturum İzni

Azerbaycan’da yaşamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları mutlaka Azerbaycan oturum izni almak zorundadır. 1 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe giren göç Azerbaycan Göç Kanunu’na göre Azerbaycan’da geçici veya süresiz oturum izni sahibi olabilirsiniz. Azerbaycan Göç Kanunu’na göre oturum izni başvurularınızı karara bağlayan tek yetkili kurum Azerbaycan Göçmenlik Ofisi’dir.

Azerbaycan Geçici Oturum İzni Şartları:

1. Bir Azerbaycan vatandaşı ile yakın akrabalık ilişkiniz varsa

2. Azerbaycan ekonomisine en az 500.000 AZN miktarında yatırım yaptıysanız

3. Azerbaycan’da en az 100.000 AZN değerinde bir gayrimenkul aldıysanız veya Azerbaycan bankalarında aynı miktarda paranız varsa

4. Ekonomi, bilim, kültür, spor, sanayi, savunma ve diğer alanlarda üst düzey bir uzmansanız

5. Azerbaycan’da geçici veya daimi oturma izni olan bir yabancının aile bireylerinden biriyseniz

6. Yabancı bir tüzel kişiliğin Azerbaycan’daki şube veya temsilciğinde yönetici ve yardımcısı pozisyonunda görev alacaksanız

7. Azerbaycan’da girişimci bir işveren iseniz (%80’i Azerbaycan vatandaşı olmak şartıyla minimum, tam gün 5 sözleşmeli işçi veya yarım gün 10 sözleşmeli işçi çalıştırılması şarttır)

8. Azerbaycan’da ücretli olarak çalışmak için çalışma izni aldıysanız

9. Azerbaycan’daki bir okul ve üniversitede eğitim görüyorsanız

10. Azerbaycan’da kayıtlı dini kurumlarda profesyonel olarak dini faaliyetlerde bulunacaksanız

11. Azerbaycan’ın taraf olduğu uluslararası anlaşmalarda öngörülen hususlar söz konusuysaü

oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Azerbaycan oturum izni için gerekli en güncel evrak listesine ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimize çağrı merkezlerimizden ulaşabilirsiniz. Daha fazla detay ve Azerbaycan oturum izni başvurusu yapmak için vize uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

 

** Azerbaycan’da bir şirketle anlaşmaya vardıysanız ve çalışacağınız şirket sizin adınıza çalışma izninizi almak zorundadır. Azerbaycan’da bir çalışma izni almış olmanız otomatik olarak oturma izni de almış olduğunuz anlamında gelmektedir.

** Azerbaycan’da oturum izni alabilmek için yukarıdaki gerekçelerden birine sahipseniz Azerbaycan oturum izni için başvuru yapabilirsiniz. Eğer hali hazırda mevcut Azerbaycan oturum izniniz varsa bitmesine 30 gün kala uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

** 18 yaşından küçükler, velileri veya yasal temsilcileri aracılığı ile Azerbaycan oturum izni başvurusunda bulunabilirler.

** Azerbaycan oturum izni başvuruları yaklaşık 20 – 30 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Başvuru yapıldığında öncelikle ilgili yürütmek kurumunun görüşü beklenir. Kurum genellikle 10 gün içinde görüşünü bildirmektedir. Daha sonrasında Azerbaycan Göçmenlik Ofisi başvurunuzu inceleyerek hakkınızda bir karar vermektedir.

** Eğer bir uzatma başvurusunda bulunmadıysanız Azerbaycan oturum izninizin süresi bittiğinde Azerbaycan’ı terk etmeniz gerekmektedir.

** Azerbaycan Göç Kanunu’nda yer alan sebepler nedeniyle oturum izni başvurunuz kabul edilmeyebilir. Azerbaycan oturum izni başvurunuz reddedilirse yürütme kurumu tarafından verilen ret kararı gerekçeli olarak tarafınıza gönderilir. Burada belirtilen ret nedenleri ortadan kalktığında her zaman için yeniden başvuru yapmanız mümkündür.

Azerbaycan geçici oturum izni, en fazla 1 yıl geçerli olacak şekilde verilir. Eğer Azerbaycan ekonomisine en az 500.000 AZN yatırım yaptıysanız bu süre değişecektir. Geçici oturum izninin süresi, kanunda belirtilen şartlar yerine getirilirse, her defasında 1 ya da 2 yıllık olarak uzatılabilir.

Azerbaycan ekonomisine en az 500.000 AZN yatırım yaparak Azerbaycan geçici oturum izni alan kişilere 3 yıllık oturum izni verilmektedir. Kanundaki şartlar sağlandığı sürece kişinin durumuna bağlı olarak her defasında 1 yıl, 2 yıl ya da 3 yıl için uzatma almak mümkündür.

Aşağıdaki durumlarda Azerbaycan geçici oturum izni başvurunuz kabul edilmeyebilir, oturum izni süreniz uzatılmayabilir ya da daha önce verilmiş oturum izniniz iptal edilebilir:

 • Azerbaycan ulusal güvenliğine veya toplumsal düzenine zarar verilebileceği durumlarda
 • Oturum izni başvurusu yaparken sahte belge ibraz edildiğinde veya yanlış bilgi verildiğinde
 • Başvuru sırasında pasaport bitiş süresi 3 aydan az olduğunda
 • Belirlenmiş bulaşıcı hastalık listesindeki hastalıklardan birinin taşıyıcısı olduğunda (Azerbaycan vatandaşı ile evli olanlar istisna sayılmaktadır)
 • Daha önce Azerbaycan’dan deport edilenler ve Azerbaycan’a giriş yasağı olanlar
 • 180 gün içinde 90 günden fazla Azerbaycan dışında bulunulduğunda
 • Daimi olarak Azerbaycan dışındaki bir ülkede yaşamak için Azerbaycan’dan ayrılanlar
 • Azerbaycan’da bulunması istenmeyen kişi olarak listede adı olanlar
 • Oturum izni ile Azerbaycan’da bulunulduğu sırada hakkında deport kararı verilenler
 • Azerbaycan’da oturum izni ile bulundukları sırada belirttikleri geliş amacını ihlal edenler

** Geçici oturum izni sahibi olarak Azerbaycan’da bulunan kişiler, bir ücret karşılığı çalışmak isterlerse geçici oturum izinlerinin yanında çalışma izni de almak zorundadırlar. Azerbaycan çalışma izni genellikle Azerbaycan’daki işveren vasıtasıyla alınmaktadır.

Azerbaycan Süresiz Oturum İzni Şartları:

1. Azerbaycan geçici oturum izni ile 2 yıl boyunca Azerbaycan’da yaşayan kişiler, geçici oturum izni sürelerinin bitimine 3 ay kala süresiz oturum izni için başvuru yapabilirler.

2. Süresiz oturum izni için başvuru yaptığınızda ilgili yürütme kurulu başvurunuzla ilgili bir araştırma yapar. Bu araştırma yaklaşık 1 ayda tamamlanır. Daha sonra kurul konuyla ilgili görüşünü bildirir. Bu aşamadan sonra Azerbaycan süresiz oturum izni başvurunuz 2 ay içinde sonuçlanır.

3. Azerbaycan süresiz oturum izni 5 yıl için verilmektedir. 5 yıllık sürenin bitimine 3 ay kala yeniden başvuru yaparak her defasında 5 yıllık uzatmalar alabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda Azerbaycan süresiz oturum izni başvurunuz kabul edilmeyebilir, oturum izni süreniz uzatılmayabilir ya da daha önce verilmiş oturum izniniz iptal edilebilir:

 • Azerbaycan ulusal güvenliğine veya toplumsal düzenine zarar verebilecek kişiler
 • Oturum izni başvurusu yaparken sahte belge ibraz eden veya yanlış bilgi veren kişiler
 • Başvuru sırasında pasaportunun bitiş süresi 3 aydan az olanlar
 • Belirlenmiş bulaşıcı hastalık listesindeki hastalıklardan birinin taşıyıcısı olanlar (Azerbaycan vatandaşı ile evli olanlar istisna sayılmaktadır)
 • Daha önce Azerbaycan’dan deport edilenler ve Azerbaycan’a giriş yasağı olanlar
 • 1 yıl içinde 180 günden fazla Azerbaycan dışında bulunulduğunda
 • Daimi olarak Azerbaycan dışındaki bir ülkede yaşamak için Azerbaycan’dan ayrılanlar
 • Azerbaycan kanunlarında yer alan hak ve ödevlerini yerine getirmeyenler ve resmi dili bilmeyenler
 • Azerbaycan’da bulunması istenmeyen kişi olarak listede adı olanlar
 • Oturum izni ile Azerbaycan’da bulunulduğu sırada hakkında deport kararı verilenler
 • Azerbaycan’da oturum izni ile bulundukları sırada belirttikleri geliş amacını ihlal edenler

** Azerbaycan oturum izni başvurusu yaparken, aynı zamanda Azerbaycan’da çalışmayı da düşünüyorsanız oturum izni başvurunuzla birlikte çalışma izni başvurunuzu da yapabilirsiniz. Hem Azerbaycan oturum izni hem de çalışma izni sahibiyseniz ve her ikisinin de süresi aynı anda bitiyorsa uzatma başvurunuzu aynı anda yapabilirsiniz.

** Azerbaycan oturum izni sahipleri eş ve çocukları için de kendi başvurusuyla aynı anda ya da daha sonra başvuru yapabilir. Eş ve çocuklar için gerekli evraklar asıl başvuranla aynıdır. Eş olarak başvuru yapacak kişilerden sağlık raporu, evlilik cüzdanı ve noter tasdikli tercümesi de istenmektedir.

Azerbaycan Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

 • Azerbaycan Oturum İzni başvuru formu
 • Pasaport ve fotokopisi (oturum izni başvurusu yapıldığında en az 3 ay daha geçerli olmalıdır)
 • Geçici oturum izni verilmesinin gerekçesinin belirtildiği noter onaylı belge
 • Belirlenmiş bulaşıcı hastalık listesindeki hastalıklardan birinin taşıyıcısı olmadığına ilişkin yazı
 • Azerbaycan’da geçici bulunma veya geçici oturma hakkı veren belgenin fotokopisi (varsa)
 • Ekonomi, kültür, spor, sanayi, bilim, savunma ve diğer alanlarda üst düzey bir uzman olarak Azerbaycan’a davet edildiyseniz, davet eden kurum, müessese veya kuruluştan alınmış davet gerekçesini içeren yazı
 • İki adet biyometrik fotoğraf (3.5 x 4.5 cm)
 • Yaşadığınız yerin belgesi (tapu, kira sözleşmesi vb. noter onaylı olmalıdır)
 • Harcın ödendiğine ilişkin dekont / belge

 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon