Konsolosluk

Azerbaycan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


Azerbaycan vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Azerbaycan vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Azerbaycan vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Azerbaycan vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin!

Azerbaycan Konsolosluğu

Azerbaycan vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Azerbaycan vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Azerbaycan vizesi için aklınıza gelen bir şey olursa Vize Merkezi ofislerimizi aramaktan çekinmeyin. Kaliteli ve deneyimli ekibiyle Vize Merkezi ve şubeleri sizlere gerekli bütün danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır. Örneğin pasaportunuzun süresi beş yıl ama Azerbaycan vize izniniz üç hafta ise Türkmenistan’da maksimum üç hafta kalabileceksiniz. Vize izin süreleri pasaport izin sürelerinin altında olmak mecburiyetindedir. Bu sebeple pasaport sürenizin uzun olması önem arz etmektedir.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı olabilir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Azerbaycan yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir.
 

Azerbaycan vizesi almak için bilmeniz gereken bir başka husus da Azerbaycan vize işlemleri içinde istenen en önemli belgenizin pasaport olduğunu unutmamalısınız.

Azerbaycan Konsolosluğu: İstanbul, Zeytinoğlu Caddesi No 65, Akatlar Beşiktaş / İstanbul adresinde bulunmaktadır. Başvuru günleri; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 09:00 – 12:30 arası vatandaşların kabul saatleridir. Saat 15:00 – 16:00 arası vatandaşlara hazır belgelerin iade edilmesi saatidir. Saat 15:00 – 18:00 arası vatandaşların telefonla bilgi edinme saatleri olarak ayarlanmıştır.  Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği ise Oran, Diplomatik site, Bakü sokak No.1, Ankara – 06450 adresinde bulunur. Randevu hafta içi günlerin içinde alınabilmektedir. Randevu ve çağrı saatleri 09:00 ile 18:00 arasındadır ve öğle arası 13:00 ile 14:00 arasında olmaktadır.

Azerbaycan vizesi 3 iş günü içerisinde bir sonuca varabiliyor. Yine de aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz.

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a vizesiz gidiş ve her gelişte 90 gün kalabilirler.

Umuma mahsus pasaportu olan Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a 30 günlük giriş vizesi ile gidebilirler. Bu işlemler 3 iş günü içinde bir sonuca varır.  Giriş vizesi verilmesi için Türkiye vatandaşlarından aşağıdaki belgeler talep edilir.

 1. Gereken şekilde doldurulmuş başvuru formu;
 2. Pasaportun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın kopyası;
 3. 3x4 ölçüde 2 adet fotoğraf.
 4. Vize ücreti ödendi dekontu
 5. Başvurduğu vize türüyle ilgili öğrenci ise öğrenci, çalışan ise şirket belgeleri
 6. Başvuru türüne göre belgeler yukarıda sayılmıştır.

Umuma mahsus pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Azerbaycan’dan geçerek diğer bir ülkeye gittikleri zaman transit vizesi verilir. Transit vizesi de 3 iş günü içinde bir sonuca varmaktadır. Giriş tarihinden itibaren yedi gün süreyle geçerli olan transit vizeleri, iki geçitli transit vizesi olarak verilir.

Bu evrakların yanı sıra, seyahatleri boyunca maddi ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterli para miktarının olması gerekmektedir.

Aynı zamanda, Azerbaycan ya da Türkiye Cumhuriyeti topraklarına iş ya da eğitim amaçlı veya yakınları, akrabalarına kavuşmak maksadı ile giriş yapan vatandaşların yürürlükteki ilgili Azerbaycan Mevzuatı gereğince vize almaları gerekmektedir.

Yabancı uyruklu vatandaşlar ve vatandaşlığı olmayan şahıslar, planlanan yurt dışı gezisinden 3 ay önce kısa süreli vize için başvuru kayıtlarını Konsolosluk Şubesi’ne teslim etmek mecburiyetindedir.

Vize işlemleri bir iş haftası içerisinde gerçekleşmektedir. Fakat gerektiğinde bu süre daha da uzayabilir. Vizeleri daha çabuk almak isteyenler,  ekstra ücret ödeyip (ekstra ücreti normalde uygulanan ücretin iki mislini oluşturmaktadır) fakat teknik imkânların bulunulması durumunda daha erken vize alabilirler.

Yabancılar pasaportları ve uluslararası anlaşmalara göre vizeyle Azerbaycan’a ziyaret yapabilirler. Yabancıların Azerbaycan’da geçici kalma süresi bireye verilmiş vizede gösterilen kalma süresi kadardır. Turistik amaçlı vizeler 30 günlüktür. Bu işlemler genellikle 2 iş günü içerisinde bir sonuca varır.

Yabancıların vermesi gereken belgeler şu şekildedir:

 1. Başvuru formu
 2. Pasaport ve iki fotokopisi
 3. Türkiye’de bulunan yabancının kaldığı adres bilgisi
 4. Otel ya da rezervasyon belgeleri
 5. 2 adet biyometrik fotoğraf
 6. Harç bedeli öndendi dekontu

Vize işlemleri konusunda ret cevabı alan yabancı uyruklu vatandaşlar ile vatandaşlığı olmayan şahıslara, bu tür karara itiraz etmek için mahkemeye kanunun öngördüğü şekilde başvurmaları hakkı verilmiştir. Ancak merak ettiğiniz başka bir husus varsa Vize Merkezi şubelerimizi arayıp daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Son olarak Azerbaycan İstanbul Konsolosluğu harikada göründüğü adrestedir:

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon