Vize İşlemleri

Arnavutluk Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


Arnavutluk vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Arnavutluk vizesi güncel evraklarına ulaşmak için Vize Merkezi ofislerimizi arayın. Vize Merkezi ofislerimiz Arnavutluk vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Arnavutluk vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin!

Arnavutluk Vizesi

Turistik girişlerde Arnavutluk 3 aya kadarki süreler için vize istemez. Ticari ve Arnavut vatandaşlığı talebi ile gidişler için Arnavutluk vize evrakları gereklidir.

Yani Arnavutluk’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umumi pasaport sahipleri olarak vize almak mecburiyetinde değildir. Ancak bu şart sadece turistik seyahatler için geçerlidir. Ticari vize şartları ise birçok belge ve şart istemektedir. Bu yüzden Arnavutluk’ta ticaret ya da iş yapmak isteyen vatandaşların Arnavutluk ziyareti öncesinde Arnavutluk vizesi alması gerekmektedir. 

Arnavutluk vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ya da iki ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Arnavutluk vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Arnavutluk vizesi için aklınıza takılan bir şey olursa Vize Merkezi şubelerimizi aramaktan çekinmeyin. Kaliteli ve deneyimli kadrosuyla Vize Merkezi ve şubeleri sizlere gerekli bütün danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Arnavutluk ticari vizesi için gerekli belgeler ise şu şekildedir:

D Tipi Vize – Çalışma izni

1. Vize bitiş gününden sonra minimum 3 ay fazla geçerlilik süresi olan pasaport

2. Pasaport ve vizeli sayfaların fotokopisi

3. 2 adet biyometrik fotoğraf

4. Eksiksiz doldurulmuş Ek 2 formu

5. Sağlık sigortası. 

6. Reşit olmayanlar için koruyucu kişiler tarafından geçerli muvafakatname.

7. Sabıka Kaydı (Apostilli mühürlü) olacak

8. Polis raporu

D/AE/AP/AT/APU vizeler için ek olarak gerekli özel belgeler ise şu şekildedir:

(Arnavutluk’ta çalışma izni alıp, oturum için başvuruda bulunacaklar için)

1. Kabul eden şahıs tarafından gelen davet mektubu

2. Ziyaret amacına bağlı olarak Türkiye’de mesleki veya ticari durumunu kanıtlayan belgeler

3. Ticari amaç durumunda, kurumun yasal durumunu kanıtlayan belgeler

4. Yerel kanunlara uygun olarak sosyal sigorta ve vergi mükellefiyetine uyulduğunu yerel resmi kurum tarafından onaylanmış belge fotokopileri

5. Arnavutluk’ta kabul eden kurum ile yapılan iş anlaşması belgeleri

6. Arnavutluk makamları tarafından verilen çalışma izni belgeleri

7.  Vize başvuru ücreti ödenti dekontu

8. Arnavutluk’ta kalacağı yerin adres ve iletişim bilgileri

Not: Vize iptali durumunda ücret geri ödeneği bulunmamaktadır.

Arnavutluk’ta 90 günden daha fazla kalmak istiyorsanız vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Arnavutluk vize başvurunuzu mümkün olduğu kadar erken bir tarihte yapmaya dikkat etmeniz sürecin sağlığı için son derece yararlıdır. Çünkü vize başvuruları değişmekle birlikte en erken 1 ay veya daha uzun sürede onaylanabilmektedir. Arnavutluk ticari vize için gerekli belgeler ise öncelikle başvuru tarihinizden itibaren 6 ay geçerli olan ve boş sayfaları bulunan pasaportunuzdur. Pasaportunuzun yıpranmamış olmasına da dikkat etmeniz ayrıca önem arz etmektedir.

Yıpranmış pasaportunuzla vizeniz onaylansa bile ülkeye girişte sorun çıkması olasıdır. Arnavutluk’a yolculuk etmek, tatil yapmak amaçlı gitmek istiyorsanız ve 90 günden daha az kalmayı düşünüyorsanız Arnavutluk turistik vize almanıza gerek kalmadan ülkeye giriş hakkınız bulunmaktadır. Arnavutluk ticaretin de yoğun olduğu ülkelerden biridir ve ticari amaçla ülkeyi ziyaret eden turist sayısı oldukça fazla olduğu için bu konuda gerekli bazı düzenlemeler yapılmıştır. Arnavutluk’ta ticari amaçla gidiyorsanız mutlaka Arnavutluk ticari vizesi almanız gerekir. Ticari vize için şirketinizden davetiye, şirket banka hesap cüzdanı vb. birtakım ek belgeler de istenmektedir. Bunları yukarıda saydık.

Ticari vize başvurunuzu yaptıktan sonra Arnavutluk vize ücreti ödemenizi de gerçekleştirerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz ve vizenizi onaya sunabilirsiniz. Vize başvurunuzu erken bir tarihte yapmanız tavsiye olunur.

Ancak unutmayın ki yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı yüksek bir meziyet içerecektir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Arnavutluk yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde Arnavutluk Konsolosluğuna bu konuda itirazda bulunabilme hakkında sahipsiniz.

Arnavutluk vizesi almak için bilmeniz gereken bir başka husus da Arnavutluk vize işlemleri içinde istenen en önemli belgenizin pasaport olduğunu unutmamalısınız. Eğer pasaportunuz yoksa pasaport alabilmenizin en basit yolu ikametinizin bağlı olduğu şehir ya da ilçe merkezinizdeki veya çok acil olması sebebiyle başka bir şehir ya da ilçe merkezlerindeki emniyet müdürlüklerinde veya polis merkezlerinde kendi adınıza ait pasaport bölümünde pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz. Pasaport başvuruları şahsa özel olduğundan dolayı bunu şahsen yapmalı ve ayrıca pasaport için lazım olan belgelerin başvuru ücretini ödenmiş bir banka dekontuyla birlikte teslim etmek durumundasınız. Burada ayrıca sizden hakkınızda bilgiler istenir ve bazı sorular sorulur. İşlemleriniz devam ederken parmak iziniz alınır ve bu bağlamda parmaklarınızın parmak izi olan yerlerinin normal zamanlarda olduğu gibi olmasına dikkat etmeniz gerekir. İşlemlerinizi parmak izi alımında şüpheye düşürecek yahut zorlaştıracak kimyasallar, boyalarla vs. kaplı olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü bu, işlemleriniz sırasında size kolaylık sunacak etkenlerden biridir. Ayrıca pasaport başvurusu için bir de biyometrik fotoğraflarınızı da götürmeniz gerekecektir. Çünkü bu fotoğraflarınız pasaportunuzda yıllar boyunca kalacak şekilde işlenir. İşlemlerinizin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması durumunda evraklarınız sizin adresinize gönderilir.

Pasaportunuzu aldıktan sonra Arnavutluk Konsolosluğundan Arnavutluk vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Arnavutluk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Konsolosluk adresleri aşağıdaki gibidir:

Arnavutluk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği: Ebu Ziya Tevfik sok. No. 17, Çankaya, Ankara adresinde bulunmaktadır. Büyükelçilik çalışma saatleri Pazartesiden Cumaya kadar hafta içi her gündür ve 09:00 ile 17:00 arasındadır. Arnavutluk Başkonsolosluğu İstanbul adresi ise: Adnan Saygun Cad. Uydu Sok. Gündeş Apt. No: 4/14 Ulus / İSTANBUL Konsolosluk çalışma saatleri hafta içi her gün 09:00 ile 14:00 arasındadır. Ancak vize işlemleri için öğleden önce orada olmanız ve işlemlerinizi öğleden önce halletmeniz gerekmektedir. Alım sonuçları genellikle öğleden sonradır.

Eğer Arnavutluk Konsolosluğuna vize başvurusu yapmak istiyorsanız randevu almak zorundasınız. Ya da dilerseniz sizin adınıza Vize Merkezi olarak biz randevu alır ve Arnavutluk vizesi için gerekli olan danışmanlık hizmetini en güvenilir biçimde sizin adınıza biz yapabiliriz.

Arnavutluk vizesi 10-12 iş günü içerisinde bir sonuca varabiliyor. Buraya vize başvurusu yapmadan önce yanınızda Arnavutluk Konsolosluğunun istediği belgeleri de almalısınız. Bunlar içinde en önemlileri Arnavutluk vize başvuru formu ve orijinal pasaportunuzdur. Bunun yanında istenilen diğer belgeleri de sunmalısınız.

Ayrıca Arnavutluk Konsolosluğuna Arnavutluk vizesi için başvuruda bulunacaksanız Arnavutluk için resmi tatil, bayram gibi tatil günlerini de bilmenizde fayda vardır. Arnavutluk Konsolosluğu günün ancak belli bir vaktinde vize işlemlerine bakabilmektedir. Arnavutluk vize başvuruları Arnavutluk Konsolosluğu ve Arnavutluk Ankara Büyükelçiliği ve vize işlemleri konusunda yetki sahibi kılınmış danışmanlık hizmeti veren firmalar yapabilmektedir. Bu bağlamda sizin seçtiğiniz firmanın size Arnavutluk vizesine dair başarı getirme şansı firmanın güvenirliliği ve deneyimi ile orantılı olduğundan dolayı bizler Vize Merkezi şubeleri ve çalışanları olarak burada sizin için her şeyin en iyi bir biçimde sonuçlanabilmesi konusunda size lazım olan her türlü danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacağımızı belirtiriz. Arnavutluk vizesi için istenen gereklilikleri yerine getirmeniz halinde kişisel olarak ya da Arnavutluk vize işlemleri için yetki almış olan danışman şirketler ile Arnavutluk vizesi başvurularınızı yapabilirsiniz. Arnavutluk vize işlemlerine dair merak ettiğiniz herhangi bir şey hakkında soru sormak ya da Arnavutluk vize başvuru formunu almak isterseniz bizi arayabilir ya da İstanbul’da yaşıyor iseniz bizi ziyaret edebilirsiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
VİZE İŞLEMLERİ
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 07
ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 07
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 07
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 25 21
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com