J1,J2 Amerika Değişim Programı Vizeleri

Değişim Ziyaretçisi Programı Amerika vatandaşları ile diğer ülkelerin vatandaşlarının eğitim ve kültürel amaçlarla değişimlerini teşvik eder. Değişim Programları Amerika ve yaşam tarzını deneyimlemek için oldukça değerli bir fırsattır. Başvuru sahiplerinin bilmesi gereken her şey, bu programa nasıl katılacağından, programın özelliklerine varıncaya kadar her şeyi bu sitede bulabilirsiniz.

İç Güvenlik Departmanı düzenlemeleri uyarınca tüm başlangıç (ilk) J değişim ziyaretçileri, ve J2 eş ve aileleri başvuru sahibinin programının Form DS-2019’da belirtilen başlangıç tarihinden 30 gün ya da daha az zaman kala giriş yapmaları gerekmektedir. 30 gün kısıtlaması halihazırda programa devam etmek için dönüş yapan değişim katılımcılarına uygulanmaz.

Amerika'ya daha erken giriş yapmak istiyorsanız (kursun başlamasına 30 günden fazla zaman kala) bir ziyaretçi vizesi edinmelisiniz, fakat bu genelde uygun karşılanmayabilir.

Uygunluk - Değişim ziyaretçisi (J) göçmen olmayan vize kategorisi yalnızca Amerika'daki değişim ziyaretçisi programlarına katılması onaylanmış kişilere sağlanır. Önce başvuru yapmalı, gereklilikleri karşılamalı ve tespit edilmiş sponsor organizasyon aracılığıyla Değişim Ziyaretçisi Programı kategorilerinden birine kabul edilmiş olmalıdır.

Aile üyeleri için vize bilgisi - Başvuranın eşi ya da 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları Amerika'da eşlik etmek icin vize başvurusu yapabilir. Eğer uygunsa, aile bireylerine asıl başvuranın orijinal vizesi temel alınarak vize sağlanır. Asıl başvuru sahibi ailenin mali olarak Amerika'da kalınan süre boyunca desteklenebileceğini kanıtlamalıdır.

- Genelde, asıl başvuranın eş ve/veya çocuklarının çalışmaya izinleri yoktur.
- Aile birleşimi vizesi olan çocuklar devlet veya özel okullara gidebilirler.
- Aile birleşimi vizesi yasal olarak evli olmayan çiftlere uygulanamaz. Bu kişiler Ziyaretçi Amerika Vizesi için başvurmak durumundadır.

Asıl başvuranın vizesi geldikten sonra aile birleşimi vizesi için başvurulurken, aile birleşimi vize başvuranı gerekli başvuru evrakının yanı sıra aşağıdakileri de sunmalıdır:

- Evlilik belgesinin bir örneği ve/veya aile ile ilişkiyi kanıtlayan doğum belgesi
- Asıl başvuran vizesinin kopyası ya da USCIS’tan alınan asıl başvuranın Durumunu gösterir resmi belge
- Asıl başvuranın pasaportundaki kişisel veri sayfasının bir örneği

 

J1, J2 Değişim Programı vizesi almak için hazırlanması gereken evraklar

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
  • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
  • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
  • I-20 / DS 2019 Formu
  • DS-7002 Formu (Talep edildiği durumlarda sunulur)
  • SEVIS I-901 masrafı ödemesi

 

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

► Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
► Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
► Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 
► Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
► 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
► Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
► Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.
► Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
► Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.
► Amerika Vizesinin verilmesi Amerika'ya giriş yapılabileceği garantisi anlamına gelmez. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri seyahat eden kişinin Amerika'ya girip giremeyeceğine ve ne kadar süre kalmasına izin verileceğine karar verir. Vizenin geçerliliği, izin verilen kalma süresi ile ilişkili değildir; başvuran adayın vizesi 10 yıl geçerli olabilir, fakat izin verilen kalma süresi genelde 6 aydan fazla olmaz. Vizenin geçerliliği basit olarak, kişilerin Amerika'ya seyahat edebilecekleri ve Amerika'ya giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel :+90 (212) 970 05 02
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 02
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 02
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2038
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5013
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com