P Atletler, Eğlence Grupları ve Oyuncular

P vizesi için, başvuru sahibi Amerika'ya bireysel veya bir grup olarak, benzersiz veya geleneksel bir etnik, halk, kültür, müzik, tiyatro ya da sanatsal performansı veya tanıtımını geliştirme, yorumlama, tanıtma, koçluk etme veya öğretme amacıyla geliyor olmalıdır. Ek olarak, başvuru sahibi Amerika'ya sanat şeklini anlamayı veya geliştirmeyi daha fazla geliştirecek bir kültürel etkinliğe veya etkinliklere katılmak üzere geliyor olmalıdır. Program ticari veya ticari olmayan bir yapıya sahip olabilir.

Amerika'da göçmen olmayan bir kişi olarak geçici olarak çalışmak isteniyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibi başvuranın yapacağı iş türüne dayanarak, belirli bir vizeye ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin çoğu, başvuru sahibinin bir vizeye başvurabilmesinden önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından saglanmasini gerektirir.

 

P-1 Bireysel veya Takım üyesi Atletler veya uluslararası olarak tanınan bir Eğlence grubunun Üyeleri

P-1 sınıflandırması, eğer başvuru sahibi Birleşik Devletlere belirli bir atletik yarışma için bir atlet olarak uluslararası tanınmış bir performans seviyesinde kişisel olarak ya da bir grubun veya takımın bir parçası olarak, geçici olarak geliyorsa geçerlidir.

Karşılıklı bir değiş tokuş programı altında performans sunacak olan Sanatçılar veya Komedyenler (P2)

P-2 sınıflandırması, bir sanatçı veya komedyen olarak performans sergilemek için, Birleşik Devletlerdeki bir organizasyon ile başka bir ülkedeki bir organizasyon arasında düzenlenen karşılıklı bir değiş tokuş programı nedeniyle geçici bir süre için, bireysel olarak veya bir grubun üyesi olarak geliyorsa geçerlidir.

Kültürel olarak benzersiz bir program altında performans sunacak olan Sanatılar veya Komedyenler(P-3) 

P-3 sınıflandırması, eğer başvuru sahibi bireysel olarak veya bir grubun üyesi olarak, kültürel olarak eşsiz bir program altında performans sergilemek, sanatçılara veya komedyenlere eğitim vermek veya koçluk yapmak için geliyorsa geçerlidir.

 

Aile Üyeleri İçin Vize Bilgisi - Başvuranın eşi ya da 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları Amerika'da eşlik etmek icin vize başvurusu yapabilir. Eğer uygunsa, aile bireylerine asıl başvuranın orijinal vizesi temel alınarak vize sağlanır. Asıl başvuru sahibi ailenin mali olarak Amerika'da kalınan süre boyunca desteklenebileceğini kanıtlamalıdır.

Genelde, asıl başvuranın eş ve/veya çocuklarının çalışmaya izinleri yoktur. Aile birleşimi vizesi olan çocuklar devlet veya özel okullara gidebilirler. Aile birleşimi vizesi yasal olarak evli olmayan çiftlere uygulanamaz. Bu kişiler Ziyaretçi Vizesi için başvurmak durumundadır.

Asıl başvuranın vizesi geldikten sonra aile birleşimi vizesi için başvurulurken, aile birleşimi vize başvuranı gerekli başvuru evrakının yanı sıra aşağıdakileri de sunmalıdır:

 

Performans sanatçıları bazen çok belirli şartlar altında B- 1 vizesi için uygun olabilirler 

Profesyonel bir şovmen eğer aşağıdaki şartlara sahipse B-1 sınıfına uygun olabilir:

 • Amerika Birleşik Devletlerine gönderen ülkenin sponsor olduğu bir kültürel program dahilinde katılım göstermek için geliyorsa;
 • Ücretsiz bir seyirci kitlesine performans sergileyecekse; ve
 • Tüm masraflar, günlük yevmiye dahil, bireyin hükümeti tarafından karşılanıyorsa.

 

P Vizesi - Atletler, Eğlence Grupları ve Oyuncular - için hazırlanması gereken Amerika vize evrakları

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • I-129 Dilekçesi ( (Gelecekteki işveren veya temsilci tarafından doldurulur)
 • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
 • Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)

 

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

►Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.

Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel :+90 (212) 970 05 02
Faks : +90 (212) 287 72 44
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 02
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 02
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2038
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5013
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com