O Olağanüstü Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler

O Vizesi, bilim, sanat, eğitim, iş veya atletizmde olağanüstü beceriye sahip olan, sinema veya televizyon endüstrisinde kanıtlanmış olağanüstü başarı kaydı olan ve bu başarılarıyla ulusal ve uluslararası anlamda tanınan kisiler içindir. 

Eğer bir başvuru sahibi Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen olmayan bir kişi olarak geçici olarak çalışmak istiyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibi başvuranın yapacağı iş türüne dayanarak, belirli bir vizeye ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin çoğu, başvuru sahibinin bir vizeye başvurabilmesinden önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından sağlanmasını gerektirir.

O2 başvuru sahipleri, O1 hak sahibinin hizmetleri ile birlikte sunulan ayrı bir dilekçeye ihtiyaç duyar.

O Vizesi genellikle aşağıdaki kişiler için uygundur:

O1: bilim, sanat, eğitim, işte olağanüstü beceriye sahip olan veya atletizmde sürekli uluslararası veya ulusal ün ile kanıtlanmış veya sinema veya televizyon endüstrisinde olağanüstü başarıya sahip bireyler.

O2: Belirli bir etkinlikte veya güncel gösterinin “entegre parçasında” destek olmak üzere, bir O1, sanatçı veya atlete eşlik edecek bireyler. O2 işçisinin, bir ABD işçisi tarafından kolayca gerçekleştirilemeyecek ve O1’in başarı performansı için gerekli kritik becerileri ve O1 ile deneyimi olmalıdır.

O3: O1 ve O2 başvuru sahiplerinin eşi veya çocuğu olan bireyler.

 

Uygunluk - Başvuru sahibi, sürekli ulusal veya uluslararası ün ile bilim, sanat, eğitim, iş veya atletizmde olağanüstü beceri kanıtlamalıdır ve olağanüstü beceri alanında çalışmaya devam etmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne geçici olarak geliyor olmalıdır. Sanat alanında olağanüstü beceri, belirgin olarak tanımlanan bir kişinin sanat alanında ünlü, önder veya iyi tanınan olması ölçüsünde normalde karşılaşılandan ciddi anlamda üst beceri ve tanınırlık derecesiyle tavzih edilmiş şekilde sanat alanında yüksek seviyeli bir başarı anlamına gelir.

Bilim, eğitim, iş veya atletizm alanlarında olağanüstü beceri; başvuru sahibinin uğraş alanının zirvesine çıkmış sayılı kişilerden biri olduğunu gösteren bir uzmanlık derecesi anlamına gelir.

Sinema veya televizyon endüstrisinde “O” vizesine hak kazanmak için başvuru sahibi, başvuru sahibinin sinema ve/veya televizyon alanında seçkin, saygın ve önder olarak tanınması ölçüsünde normalde karşılaşılandan ciddi anlamda üst bir beceri ve tanınırlık derecesiyle tavzih edilmiş şekilde olağanüstü başarısini kanıtlamalıdır.

 

EB1 Vizesi – Olağanustü Yetenekli Kişilerin Green Card Alması - Bu vize türu olağanustü yeteneklere sahip bilim, sanat, eğitim ve iş alanlarında ulusal veya uluslararası başarılar elde etmiş kişilere uygulanan greencard alma yöntemidir. EB1 vizesini alabilmek için bir işverene ihtiyaç duyulmamaktadır. EB1 için başvuruda 10 kriter belirlenmiştir ve bu kriterlerden başvuran kişinin en az 3 tanesine sahip olması şarttır. Başvuru sahibinde özel nitelikli ödül veya ödüller kazanması dahil 10 şarttan 3'üne sahip olması aranır. Fakat 5 tane tatmin edici kritere sahip olması tavsiye edilir. Bu kriterlere örnek olarak ulusal veya uluslararası ödül almak, alanında jüri üyeliği yapmak, alanında kitap yayınlamak, yapılan çalışmaların ticari başarılarını gösteren kanıtlara sahip olmak gibi koşullar aranmaktadır.

 

O Vizesi (Olağanüstü Yetenek Ve Başarıya Sahip Bireyler) için hazırlaması gereken Amerika vize evrakları

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
  • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
  • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
  • I-129 Dilekçesi (Gelecekteki işveren veya temsilci tarafından doldurulur)
  • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
  • Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)

 

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
►Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 
►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
►14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
►Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.
►Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel :+90 (212) 970 05 02
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 02
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 02
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2038
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5013
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com