Ebe Olarak Almanya'da Çalışabilir Miyim?

B. Karagöz 08/02/19, 03:10
Ben sağlık lisesi mezunuyum ebe diplomam var almanyada hasta bakım hemşiresi olarak çalışmak istiyorum ama nerde ne iş bulacağımı bilmiyorum
Vize Merkezi

Merhaba,
Almanya, nitelik sahibi kişilerin kariyerlerini Almanya'da sürdürmesi ve bu kişilerin Almanya devletine katkı sağlaması için desteklemektedir. Bu kapsamda ebe olarak niteliklerinize uygun bir iş bulduysanız işverenin adı ve adresi, Almanya'daki çalışma yeri, iş ilanı ve görev tanımı, tam/yarım zamanlı çalışma biçimi, yıllık brüt maaş anlaşmasını vize başvurunuzda diğer gerekli belgelerle birlikte ibraz etmelisiniz. 
Ancak henüz bir iş bulamadınız ve Almanya'ya giderek orada iş aramak istiyorsanız İş Arama vizesine başvurabilirsiniz. İş arama vizesi size Almanya'da 6 aya kadar kalma hakkı tanır. Bu süre içinde gelir getiren başka bir işte çalışmak yasaktır asıl amaç iş bulmak olmalıdır fakat bir dil kursuna kayıt olabilirsiniz. Size verilen 6 ay süresince niteliklerinize uygun bir iş bulursanız Almanya'dan ayrılmanıza gerek kalmadan gerekli oturum ve AB Mavi Kart başvurusunu bulunduğunuz yerden yapabilirsiniz. Tüm başvuru işlemleriniz için iletişim sayfamızdan size en yakın ofisimizden yardım alabilirsiniz. 

Not:2014 yılından itibaren Türkiye'deki sağlık meslek liselerinden mezun olanlar ebe/hemşire yardımcısı ünvanı ile mezun olmakta ebe/hemşirelik ünvanı için ayrıca eğitim alınması gerekmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak vize başvurunuzda kendiniz ve mesleki durumunuzla ilgili hatasız bilgi sunmalısınız. Eksik/hatalı bilgi vize başvurusunun reddine sebep olmaktadır. 

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

B.Ş. 30/03/19, 21:03

Merhaba ben ebelik lisans mezunuyum Almanya’da çalışmak istiyorum diplomam geçerli mi izlemem gerek adımlar ve başvurmam gereken adımlar neler?

Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon