Çalışma Vizesi Başvurusu

H. Çetiner 15/02/19, 20:19
Merhaba yaklaşık 3 aydır Almanya çalışma vizesi bekliyoruz anlaştığımız firma İtalyan Almanya'da iş yapıyor orada avukatlar uğraşıyor ama ne gibi sorundan dolayı bu kadar bekliyoruz red gelme ihtimali var mı yada yasal prosedür den dolayımı geç kaldık bilgi verebilirseniz memnun olurum, teşekkürler.
Vize Merkezi

Merhaba,
Almanya çalışma vizesi başvurunuz Ulusal D Vize kategorisinde bulunan bir vize türüdür. 90 günü aşan uzun süreli Almanya seyahatlerinde başvurulması gereken bu vize türünde başvurular genellikle Almanya'daki Yabancılar Dairesi, Federal Çalışma Ajansı gibi makamlarca da incelendiği için başvuruların sonuçlanma süresi 3 ayı geçmektedir. Bu nedenle başvurunuz henüz 3 ayı doldurmamış olduğu için sabırla beklemeniz Alman makamlarının resmi ricasıdır. Başvuru sürecinin uzun olması red alma olasılığınız ile ilgili bir durum değildir ve yasal prosedürlerin ayrıntılı incelemeye tâbi olmasından kaynaklanmaktadır. Uzun sürdüğünü düşündüğünüz başvurunuzun reddedilmesi ya da vizenizin onaylanması Alman makamlarının inisiyatifindedir, söylentilere ve resmi makamlarca duyurusu yapılmayan uyarılara itibar etmemenizi tavsiye ederiz. 

Almanya Vize Merkezi
Nazlı

F. Kök 18/02/19, 13:56

Merhabalar , ben mavi kartla mühendis olarak çalışmak için vize başvurusu yaptım. İşyeri türk firması ve benden dil belgesi veya bilgisi beklemiyorlar sözleşmeyi yolladılar. Her evrağım tam olmasına ragmen red aldım. Red gerekçesi dil bilmemem ve enerji sistemleri mühendisliğinin orada bir karşılığının olmaması işin gönül işi olması gibi saçma sebepler yazıyor. 2. Defa red Aldım 3. Defa red alırsam bir daha başvurma hakkım kalmıyor mu?? Ve itiraz etmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?? Yardımcı olabilir misiniz

Vize Merkezi 18/02/19, 14:21

Merhaba, 

Öncelikle vize başvurularında tüm evraklarınızı eksiksiz teslim etmenizin vizenizin onaylanacağı anlamına gelmediğini belirtmek isteriz. AB Mavi Kart ile vize başvurusunda Almanya Büyükelçiliği "Çalışacağınız işin, sahip olduğunuz kalifikasyonlara uygun olması gerekmektedir. Bu bağlamda, yükseköğrenim diploması ile belgelediğiniz bilgi ve birikime, istihdam edildiğiniz işte kısmen veya dolaylı olarak ihtiyaç duyulmalıdır. (örnek: Doktorun ilaç firmasında istihdam edilmesi)." uyarısında bulunur. Dosyanıza tam vakıf olmadığımız için kesin bir kanıya varmamakla birlikte, enerji sistemleri mühendisliğinin karşılığının olmaması ifadesi ile Almanya iş sektörlerinde karşılığının olmadığı değil, iş akdi yaptığınız şirketin faaliyet alanında karşılığının olmadığı kastedilmiş olabilir. Nitekim AB Mavi Kart ile yaptığınız vize başvurunuz sırasında mezun olduğunuz okulun ANABIN veri tabanında  "H+" ile değerlendirildiğini gösteren belge ve diplomanızın eşdeğerliliğini gösterir belgeyi de ibraz etmeniz beklenir. Yani mesleğinizin eşdeğerliliğini gösteren belgelerle sizin, bu durumu zaten ispatlamış olmanız gerekirdi. 

Bunun yanında Büyükelçiliğin, güncel "AB Mavi Kart başvurusu sırasında gerekli evraklar ve belgeler" listesinde dil şartı belirtilmemiştir ancak değerlendiren makamlar gerekli görmesi durumunda dil sertifikası da bekleyebilir elbette. Ancak AB Mavi Kart ile vize başvurularında dil şartı, kalıcı oturma izninin alınabilmesi için yani 33 ay (ya da gerekli şart erken tamamlanmışsa 21 ay) sonra istenir. Dosyanız oldukça karışık görünüyor anlattığınız kadarıyla. Yeni bir başvuru yapmadan önce red sebeplerinin ortadan kaldırılması gerekir. Red sebeplerini ortadan kaldırmadan tekrar tekrar vize başvurusu yapmanız Elçilik/Konsolosluk makamlarınca olumsuz olarak değerlendirilebilir. Yeni bir başvuru yapmadan önce İstanbul ofisimizdeki Almanya D vizeler konusunda uzman danışmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz. 

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

A. Akkaya 18/02/19, 15:06

Merhabalar çalışmak için Almanya'ya gitmek istiyorum pasaportumu aldım ama hangi vizeyi almam gerekiyor?

Vize Merkezi 18/02/19, 15:29

Merhaba,
Almanya'da çalışmak oldukça genel bir ifade. Bu ifadeyle diplomanız, mesleki eğitiminiz veya çalışmak istediğiniz alan anlaşılmıyor. Almanya'da iş kurmak, iş akdi çerçevesinde sözleşmeli işçi olarak, AB Mavi Kart ile veya iş arama vizeleri bulunmaktadır. Bu dört vize türü de Almanya Ulusal D vize kategorisindedir ve 90 günden fazla seyahatler durumunda başvurulmaktadır. Bu dört vize içindeki İş Arama Vizesi, size 6 ay boyunca Almanya'da iş arama hakkı sunmakla birlikte bu süre zarfında gelir getiren bir işte çalışma hakkını vermemektedir. Kişisel bilgilerinize uygun bir başvuru dosyasının hazırlanması için iletişim sayfamızdan uzman müşteri hizmetlerimize danışmanız tavsiye edilir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

B. Tuğ 22/02/19, 15:56

Merhaba. Almanya'da Şirket kurulumu ile ilgili yazılanları okudum. Türkiye'de kamu çalışanı bir makine mühendisiyim. Mühendislik diplomam ile Almanya'da şirket kurma planım var. Sürecin işlemesi konusunda uzman desteğine ihtiyacım var. Teşekkürler...

Vize Merkezi 22/02/19, 15:58

Merhaba,
Lisans mezunu olarak Almanya'da şirket kurmak için oradaki avukatlarla beraber çalışmalısınız. Önce şirket kurulumunu gerçekleştirip ardından banka hesabı açtırmalı ve hesabınıza yeterli miktarda bakiyeyi koymalısınız. Almanya Yatırımcı Vizesi özelliklerine göre öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Almanya’da ticari koşullara uygun, iş yapma açısından gerçeklik değeri ölçülebilir bir şirket kurmak için gerçeğe uygun bir iş planı oluşturmanız gerekiyor. Söz konusu kriterlere uygun Türkiye Cumhuriyeti uyruklu yatırımcının sermaye kapasitesini, kuracağı şirketi profilini, mali planını, ticari planını, tahmini ekonomik kazanç ve kayıpları içerebilecek detaylı bir öz geçmiş hazırlanması gerekmektedir. Bütün bu işlemlerin Alman yasalarına uygunluğu hakkında Alman ticaret odalarından görüş alınabileceği gibi Türkiye’de de danışman firmalardan da destek ve bilgi alınabilir. Vize Merkezi olarak Almanya Oturum İzni ile ilgili destek vermekteyiz. Vize Merkezi Almanya Temsilcilerimizi +90 212 970 05 01 numaralı telefondan arayarak Almanya Yatırımcı Vizesi ile Oturum İzni hakkında detaylı bilgi ve destek alabilirsiniz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

U. Tekin 22/02/19, 16:06

Niederlassungserlaubnis kartımı kaybettim. Nereye başvuru yapmam gerekli?

Vize Merkezi 22/02/19, 16:07

Merhaba,
Almanya (Niederlassungserlaubnis) ikametgahınız olduğunuz Belediyeden (Bürgeramt), yabancılar şubesinden (Auslaenderbehörde) müracat edebilirsiniz. Detaylı bilgi için Almanya Konsolosluğuna başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. 

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

Ö. Eren 22/02/19, 16:12

Ben Almanya'da çalışmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir ? Yardımcı olabilir misiniz ?

Vize Merkezi 22/02/19, 16:14

Merhaba,
Vize Merkezi olarak sadece vize başvuru işlemlerinde yardımcı olmaktadır. Almanya Çalışma İzni vize işlemlerinize başvuru yapabilmeniz için 'Yıllık brüt maaşınızın belirtilmiş olduğu Almanya’dan orijinal somut iş teklifi (İş sözleşmesi) gelmesi gerekmektedir. İş sözleşmesi dışında konsolosluğun talep ettiği evrak listesine Vize Merkezi Almanya Vize Danışmanlarımızdan e-postanıza talep edebilirsiniz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

S. Kavakçı 22/02/19, 16:16

Merhaba; Almanya çalışma vizesi konusundan bilgi almak istiyorum. İşim henüz yok, başvuru yaptım değerlendirme sürecinde şuan. İş sözleşmesinin gelmesini bekliyorum. İş sözleşmesiyle ek olacak evraklar neler? Teşekkürler,

Vize Merkezi 22/02/19, 16:18

Merhaba,
Almanya Çalışma izni başvurusunda bulunabilmeniz için başvuruda istenen belgeleri tam olarak hazırlamanız gerekir. Bu evraklarda İş Sözleşmesi ve iş sözleşmesinde belirtilmesi istenen bilgilerin olduğundan emin olunuz. (Almanya’ daki işveren Adı, adresi, Posta kodu, İş ilanı ve görev tanımı, Çalışma biçimi ve Yıllık brüt maaş). Bunun dışın dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir konu ise Tüm evraklarınızı İngilizce veya Almanca olmalıdır, Türkçe hiçbir evrak kabul edilmemektedir. Başvurunuzla ilgili diğer evralarınızın hazırlığını yaparken, Vize Merkezi Almanya Vize Temsilcilerimiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

Y. Ek 22/02/19, 16:23

Merhabalar; 3 ay sonra aşçılık bölümünden mezun oluyorum üniversite mezunu aşcı olarak Almanya ya gitmek ve orada çalışmak istiyorum yardımcı olma şansınız var mı? Teşekkürler,

Vize Merkezi 22/02/19, 16:24

Merhaba,
Vize Merkezi olarak sadece vize başvuru işlemlerinde yardımcı olmaktadır. Almanya Çalışma İzni vize işlemlerinize başvuru yapanilmeniz için 'Yıllık brüt maaşınızın belirtilmiş olduğu Almanya’dan orijinal somut iş teklifi (İş sözleşmesi) gelmesi gerelmektedir. İş sözleşmesi dışında konsolosluğun talep ettiği evrak listesine Vize Merkezi Almanya Vize Danışmanlarımızdan e-postanıza talep edebilirsiniz.
 

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

İ. Nur Yavaş 22/02/19, 16:30

Merhaba ben İrem İzmir'de yaşıyorum. Mühendislik bölümünü bitirdim diplomamı aldım, Almanya'da çalışmak istiyorum. Böyle bir şansım var m? Neler yapmam gerekiyor, detaylı bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar İrem.

Vize Merkezi 22/02/19, 16:31

Merhaba,
Almanya Çalışma Vizesi ile ilgili olarak ilk etapta adınıza onaylı Almanya'daki ilgili firmadan çalışma daveti gelmesi gerekmektedir. Elinizde herhangi bir kurum, kuruluş ya da özel şirketten gelen davet mektubu olmadan çalışma iznine başvurmanız pek mümkün değildir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için elçilik/konsolosluk web sitesini inceleyebilir ya da çağrı merkezini arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

M. Aker 22/02/19, 16:35

Merhabalar, Ben inşaat mühendisiyim %100 ingilizce bölüm mezunu, ve 1 yıldır Polonyalı kız arkadaşım ile evlenmeyi düşünüyoruz, kendisi yazın Berlin'e ikametini alacak ve eğer ben de onunla evlenirsem, Almanya'da yaşayıp çalışabilir miyim? Umarım yardım edebilirsiniz çünkü yardıma ihtiyacım var,

Vize Merkezi 22/02/19, 16:39

Merhaba,
Kız arkadaşınız Avrupa birliği vatandaşı olmasından dolayı serbest dolaşım hakkı vardır. Almanya'da oturum alıp Almanya oturum kanunlarının gerekli standartlarını sağlayabilirseniz evlendikten sonra Almanya aile birleşimi yapma şansınız olacaktır. Uzun solukluk bir süreç gibi durabilir ancak bu aşamalar Almanya aile birleşimi için gerekli hususlardır. Diğer bir yol Almanya' da ikamet edip çalışabilmek için Almanya'da çalışacak bir şirkette iş bulup blue card yahut işci vizesi statüsünde vize almak için davetiye almaktadır. Almanya Aile birleşimi yada çalışma vizesi konusunda danışmanlık ihtiyacınız dahilinde vize merkezi uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

C.Yeşilmen 22/02/19, 16:41

Merhaba, İşçi olarak Almanya'ya nasıl gidebilirim, gitmek için ne yapmam gerekiyor? Almanya'da akrabalarım ve elimde dört meslek var ( yüksek okul mezunuyum).

Vize Merkezi 22/02/19, 16:44

Merhaba,
Genel olarak, resmi bir eğitimi tamamlamış vasıflı işçiler Almanya’da herhangi bir işte çalışabilirler. Metal işleme, elektrik mühendisliği ve alet yapımı gibi endüstriyel-teknik alandaki işlere özel olarak bir talep söz konusu. Aynı zamanda otel ve catering endüstrisi, depolama ve lojistik sektörünün de vasıflı işçilere ihtiyacı bulunmakta. Almanya'ya işçi olarak göçün ön koşulu, adayların resmi bir mesleki eğitimi tamamlamış olmaları ve Almancayı A1 veya B1 seviyelerinde bilmeleridir. Almanya'da yasal bir önceki ikametgah veya Almanya'da yaşayan akrabalar Almanca yeterliliği olmamasını telafi edebilir. Bir diğer önemli ön koşul da, Alman makamlarından denklik belgesi alınmış olan mesleki eğitim diplomasıdır. Türkiye’de sahip olduğunuz niteliklerin ve becerilerin, Almanya’ daki olası iş profili ile eşleşip eşleşmediği resmi makamlarca gözden geçirilecektir. Vize Merkezi Almanya’ya işçi olarak gitmeyi planlayan ya da Almanya’da daha önce çalışmış olup yeniden ülkeye geri dönüş yapmak isteyenlere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Vize Merkezi’ne başvurduğunuz takdirde başvuru formunun doldurulmasından, hangi kurumlarla bağlantıya geçilmesi gibi konulara kadar Almanya’ daki iş ortaklarımızla birlikte hareket ederek size destek verecektir.


Istanbul Vize Merkezi
Selda bilge

Ö. Garip 22/02/19, 16:46

Merhaba, ben metal doğrama işi yapıyorum son 8 yıldır kendi iş yerimi çalıştırıyorum toplamda 15 yıldır bu işle ilgileniyorum, lise mezunuyum metal doğrama üzerine ustalık, usta öğreticilik ve src4 belgelerim var. Almanya'da akrabalarım da var, işçi olarak Almanya'ya gitmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

Vize Merkezi 22/02/19, 16:48

Merhaba,
Almanya'da uzun süreli oturum vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Eğer Almanya'da çalışacağınız şirket belli ise şirketinizden iş akdi çerçevesinde belediye onaylı davetiye alarak, henüz çalışacağınız yer belli değil ve siz gidince iş aramak istiyorsanız Almanya Çalışma ve İş Arama Vizesine başvuru yapmanız gerekir. İş arama vizesi size Almanya'da 6 aylık bir süre tanır ve bu süre sonunda iş bulmanız durumunda Almanya'dan ayrılmanıza gerek kalmadan oturum izni ve AB Mavi Kart başvurunuzu yapabilirsiniz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

Ö. Turksever 22/02/19, 16:52

Merhaba, Almanya'dan yaşlı bakım teknikeri ve hemşire yardımcısı işi buldum ve iş sözleşmesini bekliyorum. Vizeye nasıl başvuracağım ve vizede dil sorununa takılır mıyım?

Vize Merkezi 22/02/19, 16:53

Merhaba,
Almanya Çalışma İzni vizesi alabilmenin önkoşulu, adayların resmi bir mesleki eğitimi tamamlamış olmaları ve Almancayı A1 veya B1 seviyelerinde bilmeleridir. Almanya'da yasal bir önceki ikametgah veya Almanya'da yaşayan akrabalar Almanca yeterliliği olmamasını telafi edebilir. Bir diğer önemli ön koşul da, Alman makamlarından denklik belgesi alınmış olan mesleki eğitim diplomasıdır. Vize Merkezi Almanya’ya işçi olarak gitmeyi planlayan ya da Almanya’da daha önce çalışmış olup yeniden ülkeye geri dönüş yapmak isteyenlere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Vize Merkezi’ne başvurduğunuz takdirde başvuru formunun doldurulmasından, hazırlanması gereken evraklar nelerdir gibi konulara kadar size destek vereceğiz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

G. Asan 22/02/19, 16:56

iyi günler, Ben Almanya'ya çalışmak için gidicem.Bir restorantda aşçılık yapıcam.Beni Almanya'da çalıştırmak isteyen Restorant'ın sahibi Almanya'da bana davetiye kağıdı gönderdi.Banada o kağıdı alıp Almanya konsolosluğuna gidip başvuru yapmamı söyledi.Ben extradan vize çıkaracak mıyım ? yoksa elimdeki gönderdiği davetiye yeterli mi ?Bana Almanya Çalışma vizesi konusunda danışmanlık yaparmısınız ?

Vize Merkezi 23/02/19, 11:32

Merhaba,
Almanya'dan sizlere gönderilen "Almanya çalışma vizesi" için gerekli davetiye ve sitemizde bulacağınız evrak listesindeki evraklarla, Almanya konsolosluğundan randevu alıp vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.Vize sonucu ile Almanya'ya gidip bu vizenizi daha sonra Almanya'da Çalışma oturumuna çevirebilirsiniz. Almanya vizesi ve evrakları konusunda ayrıntılı bilgi için Almanya vize temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.
 

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

H. Deniz 23/02/19, 11:38

Merhaba Erkek Kuaförüyüm. Kalfalık Ustalık ve Hijyenlik Belgem var.  Almanya'da  bu işe devam etmek istiyorum.
Ne yapmam gerekli ? Bütün belgelerimi Almanca'ya çevirdim  
 Almanca bilmiyorum 
15 yıllık kendime ait bir dükkanım var 

Vize Merkezi 23/02/19, 11:43

Merhaba,
Almanya'da çalışma izni alabilmek için öncelikle A1 seviyesinde Almanca sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Dil şartını yerine getirdikten sonra kendi işinizi uygun bir iş planıyla Almanya'ya taşıyarak yatırımcı olabilir veya mesleğinizi yapabileceğiniz bir iş yeriyle iş sözleşmesi imzalayarak çalışma iznine başvuru yapabilirsiniz. Almanya'da çalışma iznine dair detayları Vize Merkezi Almanya Oturum Çalışma İzni sayfamızda görebilirsiniz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

M. Üçpınar 23/02/19, 12:02

Mrb ben Almanya’ya işçi olarak gitmek istiyorum ve orada çalışacağım iş yeri felan hazır işverenle görüşme içerisindeyiz onlarda tam olarak bu işlerin nasıl olduğunu bilmedikleri için ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz nereye nasıl başvurmamız gerekiyor hangi yolları izlememiz lazım

Vize Merkezi 23/02/19, 12:04

Merhaba,
Almanya Çalışma izni başvurunuz için Almanya da görüşmede olduğunuz işyerinden iş sözleşmesinin tarafınıza gelmesi gerekmektedir. Bu sözleşmede dikkat etmeniz gereken bazı yerleri belirtmek isteriz;

Aşağıda belirtilen bilgilerin bulunduğu somut iş teklifi tarafınıza yollanacaktır:

(örnek: İş sözleşmesi)

- Almanya’daki işveren (adı, adresi)

- Almanya’daki çalışma yeri (posta kodu)

-İş ilanı ve görev tanımı

- Çalışma biçimi: Tam zamanlı veya yarı zamanlı

- Avro olarak yıllık brüt maaş

İş Sözlemeşinin dışında hazırlanması gereken evrakları Vize Merkezi Temsilcilerimizi arayarak e-postanıza talep edebilirsiniz. Başvuru işlemlerinizi deneyimli temsilcilerimizden destek alarak tamamlamanızı tavsiye ederiz.
 

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

N. K. 23/02/19, 12:18

Almanya'ya işçi olarak gitmek için gerekli evraklar nelerdir? Abim Almanya'da kuaför, ben de abimin dükkanında kuaför olarak çalışmak için Almanya'ya gitmek istiyorum.

Vize Merkezi 23/02/19, 12:22

Merhaba,
Almanya'ya işçi olarak göçün önkoşulu, adayların resmi bir mesleki eğitimi tamamlamış olmaları ve Almancayı A1 veya B1 seviyelerinde bilmeleridir. Almanya'da yasal bir önceki ikametgah veya Almanya'da yaşayan akrabalar Almanca yeterliliği olmamasını telafi edebilir. Bir diğer önemli ön koşul da, Alman makamlarından denklik belgesi alınmış olan mesleki eğitim diplomasıdır. Türkiye’de sahip olduğunuz niteliklerin ve becerilerin, Almanya’daki olası iş profili ile eşleşip eşleşmediği resmi makamlarca gözden geçirilecektir. Vize Merkezi olarak Almanya’ya işçi olarak gitmeyi planlayan ve gerekli şartları belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması durumda danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

T. Akgül 23/02/19, 12:31

Merhaba , Bir Alman firmasında kaynakçı olarak çalışmak için iş sözleşmesi imzaladım. Hazırlanması gereken evraklar arasında ; 1-Yurtdışında çalıştığım firmalardan aldığım kaynakçı sertifikalarının fotokopisi var (Firmalar asla sertifikanın aslını vermezler) bu fotokopi sertifikalar konsolosluk tarafından kabul edilir mi? 2-Türkiye Akredite kurumundan Mesleki Yeterlilik Belgem var bu belge tek başına yeterli olur mu? 3-Mesleğimle ilgili bazı kurs ve seminerlere katıldım , bunları da sunmam gereklimi? Değerli yanıtınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılarımla

Vize Merkezi 23/02/19, 12:32

Merhaba,
Mevcut evraklarınızdan mümkün olanları aslı gibidir şeklinde ve Almanca olarak sunmanız yeterli olacaktır.  

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

Y. Başarslan 23/02/19, 12:35

Merhaba,
Ben meslek lisesi: Makine Teknolojisi alanından mezun olup resmi kalfalık diplomamı almış bulunmaktayım. Almancam yok denilecek kadar az seviyede ve Almanya' da akrabalarım var. 20 yaşımdayım. Askerliğimi tecil ettirdim. Bu niteliklerim Almanya'da çalışmam için yeterli mi? Yeterli ise başvuruyu nereden ve nasıl yapabilirim? Mesleki denklik belgesini almak için nereye müracat etmeliyim ve hangi belgelerin tarafımda mevcut olması gerekir? Saygılarımla

Vize Merkezi 23/02/19, 12:38

Merhaba,
Almanya'da çalışma izni alabilmeniz için lisans mezunu olmanız ve yeterli düzeyde Almanca bilginiz olduğunu gösteren A1 sertifikası beyan etmeniz, çalışacağınız iş yerinden iş sözleşmesi göstermeniz zorunludur. Bunun dışında Almanya'ya işçi olarak çalışmaya gidebilirsiniz. Buna göre Almanca dil yeterliliği olan ve mesleki eğitimini mezun oldukları okulun diplomasıyla veya meslek içi eğitim kursu belgesi ile belgeleyenler kendilerine uygun bir işe yerleştirilebiliyorlar. Çalışma izinleri uzun süreli vize kategorisine girdiği için Ulusal Vize'ye başvurulması gerekmektedir. Ulusal Vize başvuruları Almanya Konsolosluğu'ndan yapılmaktadır. Vize Merkezi olarak başvuru işlemlerinizi deneyimli temsilcilerimizden destek alarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Istabul Vize Merkezi
Selda Bilge

Ş. Tamer 23/02/19, 17:21

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü (lisans) mezunuyum. Halen Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak Türkiye'de çalışıyorum. Ayrıca, bununla birlikte Uluslararası Spor Koçluğu ve Fitness Eğitmeni sertifikam bulunmakta olup, Fitness Spor dalında da mesleğimi icra etmekteyim. Almanya'da bulunan teyzemin yanına yerleşip, bundan sonraki çalışma hayatımı Almanya'da sürdürmek istiyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımlarınız için teşekkürler.

Vize Merkezi 23/02/19, 17:25

Merhaba,
​Almanya Çalışma İzni vizesine başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle eğitimini aldıkları meslek grubuna uygun bir iş bulmaları ve bunun arasından yapacakları iş sözleşmesi ile konsolosluğa çalışma izni için başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılacak Almanya Çalışma İzni müracaatlarında kişilerin alacakları minimum yıllık brüt maaş önem taşımaktadır. Bu rakamlar güncel olarak yıllara ve mesleklere göre değişkenlik göstermektedir. Vize Merkezi Almanya Çalışma İzni departmanı uzmanlarımız yapacağınız iş sözleşmesinin içermesi gereken bilgiler ve şartlarla ilgili sizi güncel bilgiler ile bilgilendirecektir. Maaşın yanı sıra sözleşmede yer alması gereken bir diğer husus ise işe ne zaman başlayacağınız ve ne zamana kadar çalışacağınız dır. Vize Merkezi olarak Almanya çalışma izni vize başvurusunda destek vermekteyiz. Sürecinizle ilgili deneyimli temsilcilerimizden destek alarak ilerlemenizi tavsiye ederiz.

İstanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

Y. Sönmez 23/02/19, 17:29

Merhaba Hayalim hep Almanya'da yaşamaktı. Arkeoloji okudum. Bankada çalışıyorum. Bekarım. Daha önce Almanya'ya seyahat ettim. Nasıl orada yaşar ve çalışırım? Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Vize Merkezi 23/02/19, 17:33

Merhaba,
Almanya’da çalışma iznine sahip olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, başvuru yapması gereken vize Almanya Çalışma Vizesidir. Almanya Çalışma Vizesi başvuruları bu konu hakkında tek yetkili olan Almanya Konsolosluklarına veya Almanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Vize başvurusunda bulunmak için Almanya’da bulunan bir iş yerinden bir teklif almanız veya kendi imkanlarınızla bulduğunuz bir iş yeriyle anlaşmış olmanız gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendi imkanlarıyla buldukları işte çalışmak için oradaki şartların sağlanmış olması ve buldukları işin Almanya yetkililerinin belirledikleri kriterlere uygun olması gerekmektedir. Almanya’da bulduğunuz iş için eğer bölgede o pozisyona uygun bir Alman veya öncelik hakkı olan başka ülke vatandaşı (Avrupa Birliği (European Union) veya Avrupa Ekonomik Alanı (European Economic Area) veya İsviçre) yoksa bulduğunuz işe gidebilir ve çalışabilirsiniz. Almanya Çalışma İzni Vizesi başvurusunda bulunurken dil yeterliliği belgesi ibraz etmeniz ve Çalışma İzni Vizesine başvuru yapabilmek için eğer Türkiye’de bir üniversiteden alınmış diplomanız varsa bu diplomanın Almanya’da bulunan üniversitelerin diplomalarına denk olması gerekmektedir. Diplomanızın denk olup olmadığını ANABIN resmi web sitesinden öğrenebilir ve elde ettiğiniz sonucun çıktısını alarak bu çıktıyı da başvuru sırasında ibraz edebilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi Almanya Çalışma İzni sayfamızda bulabilirsiniz.


İstanbul Vize Merkezi ​
Selda Bilge

U. Can 23/02/19, 17:36

Ben şu an Türkiye'de okuyorum. Okulumu bitirdikten sonra Makina Mühendisi olacağım ve Almanya'da çalışmak yaşamak istiyorum. Sizce bu mümkün müdür ? Eğer mümkünse nasıl yapabilirim. Yardım ederseniz sevinirim. Esenlikler

Vize Merkezi 23/02/19, 17:37

Merhaba,
Çalışma İzni Vizesine başvuru yapabilmek için eğer Türkiye’de bir üniversiteden alınmış diplomanız varsa bu diplomanın Almanya’da bulunan üniversitelerin diplomalarına denk olması gerekmektedir. Diplomanızın denk olup olmadığını ANABIN resmi web sitesinden öğrenebilir ve elde ettiğiniz sonucun çıktısını alarak bu çıktıyı da başvuru sırasında ibraz etmeniz gerekmektedir. Eğer çalışacağınız alan bilişim teknolojileri veya mühendislik alanı ile ilgili ise Almanya sizden dil sertifikası ibrazı talebinde bulunmaz, fakat iş alanınız bu mesleklerin dışındaysa Almanya Çalışma İzni Vizesi başvurusunda bulunurken dil yeterliliği belgesi ibraz etmeniz gerekmektedir. Almanya Çalışma İzni Vizesi başvurusu yapmak için, eğer çalışacağınız süre 90 günü aşıyorsa uzun süreli Ulusal Vize (D tipi) başvurusu yapmanız gerekmektedir. Ulusal Vize (D tipi) başvurunuzda çalışma amaçlı gittiğinizi bu vize türünün evraklarına ek olarak hazırlayacağınız evraklarla belirtmeniz gerekmektedir. Siz kararınızı verdikten sonra Vize Merkezi Temsilcilerimiz ile iletişime geçmenizi tavsiye edebiirsiniz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

L. Taze 23/02/19, 17:41

Ben Turkiyede Lisans olarak DOĞU DILLERI VE EDEBIYATLARI alanindan mezun Arapça öğretmeniyim. Almanyada bulunan mültecilerin entegrasyonu konusunda Almanyada çalışmak istiyorum. şimdilik Almanca A1 dil sertifikam mevcut. bu durumda Almanyaya gidebilmek icin ne yapmaliyim.

Vize Merkezi 23/02/19, 17:42

Merhaba,
Almanya'nın şu an mevcut mültecilere hızlı bir şekilde Almanca dili öğretilerek entegrasyonlarına başlandığı bilinmektedir.Almanya'ya gidiş ve yaşamın ilk şartı en alt seviyede entegrasyon kurslarını bitirmek gerekiyor buna mülteciler de dahil.Latin alfabelerini bilmeyenlere Latin alfabeleri öğretilerek entegrasyon sağlanmaktadır.Bu hususta bilinen nokta genelde tek dil Almanca kullanılarak yapılmaktadır.Ancak siz Almanya'ya ait kurumlara internet,posta aracılığı ile durumunuzu belirtip belki bir alanda iş bulabilirseniz bu şekilde gidebilirsiniz. Almancanızın düşük seviyede olması bu hususta belki eksiklik olabilir. Eğer çalışma vizesi şartlarına uygun bir kurum bulup davetiye alabilirseniz vize merkezi olarak vize danışmanlığı konusunda sizlere yardımcı olabiliriz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

V. Olcay 23/02/19, 17:44

merhabalar Benim eşim Alman vatandaşı 4 yıldır evliyiz ve bodrum'da yaşıyoruz. Bodrum merkezde mağaza sahibiyim işimizin yoğunluğu yaz sezonunda olduğu için kışları Almanya'ya gitmek ve 6 ay orada kalmak istiyoruz. Zaten eşimin ailesi de Almanya'da yaşıyorlar. Bu sebeple ben Almanya'da oturum ve çalışma izni alabilir miyim? Ve bunun için ne gibi işlemleri yapmam gerekiyor bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

Vize Merkezi 24/02/19, 12:40

Merhaba,
Almanya vatandaşı eşinizin üzerinden Almanya aile birleşimi ulusal vizeye başvurmanız gerekmektedir. Ulusal oturum vizelerinde kişiler şahsen konsolosluklara gitmesi gerekiyor. Vize merkezi danışmanlarımızdan Almanya aile birleşimi ulusal vize başvurusu için gerekli evrak listesini ve randevu hakkında bilgi alabilirsiniz. Almanya aile birleşimi ulusal vize başvurusu için gerekli evrakları hazırladıktan sonra vize merkezi danısmanlarımızla iletişime geçerek hazırlayabilir ve tarafımıza iletebilirsiniz. Aile birleşimi vizeleri konsoloslukta şahsen gelerek yapmanız gereken ulusal vize başvurusudur. Bu vizelerin sonuçlanması schengen vizelerinden daha uzun sürmektedir.

Istanbul Vize Merkez
Selda Bilge

A. Yılmaz 24/02/19, 12:47

Merhaba 31 yaşındayım samsunda yaşıyorum.. 10 yıldır cnc freze ve cnc torna operatörlüğü , gaz altı kaynakçılığı , elektrot kaynakçılığı ve forklift operatörlüğü yaptım halen daha bu mesleklere devam etmekteyim. Lise torna tesviye mezunuyum. Almanyada çalışabilme imkanım varmıdır.teşekkürler

Vize Merkezi 24/02/19, 12:54

Merhaba,
Almanya'da uzmanlığınıza yönelik bir işte elbette çalışabilirsiniz. Bunun için ya çalışmak istediğiniz şirketle bir iş akdi imzalayabilir ve bu çerçevede vize başvurusu yapabilirsiniz ya da İş Arama vizesine başvurarak Almanya'da 6 ay süre ile iş bulmak için kalabilirsiniz. İş Arama vizesinin size tanıdığı süre içinde bir iş bulursanız Almanya'dan çıkmanıza gerek kalmadan AB Mavi Kart için başvuru yapabilirsiniz. Vize başvurunuzun eksiksiz ve hızlı bir şekilde hazırlanması için www.vizemerkezi.com/iletisim sayfasından müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

İstanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

M. Çelik 24/02/19, 13:11

Lise de bilişim teknolojileri mezunuyum ve şu an çalışmıyorum.Pasaportumu yeni çıkardım Almanya'ya gitmek istiyorum ve çalışmak istiyorum.Davetiyesiz Almanya'ya gidebilrmiyim bu şartlarda. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

Vize Merkezi 24/02/19, 13:43

Merhaba,
Almanya'ya çalışma vizesi alıp gidebilmek için oradaki şirketlere uzmanlığınız ile başvuru yapıp , o şirket tarafından Almanya'ya davet almanız gerekmektedir. Şirket davetiyesi olmadan Almanya çalışma vizesine başvuru yapamazsınız.

İstanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

N. Gokgoz 24/02/19, 13:47

Merhaba, Almanya'da doğdum ve büyüdüm, 22 yasinda Türkiye ye geldim.Oturum iznimi iptal ettiler.Almanya ya dönmek istiyorum ailem Almanya'da yaşamakta. Wiedereinreiseantrag icin ne gerekiyor ?Almanyada bundan 21 sene önce çalıştığım dişhekimi davetiye göndereceğini söylüyor.Mesleğim diş asistanligi onun yaninda calismam istiyor ne yapmam gerekiyor ?

Vize Merkezi 24/02/19, 13:49

Merhaba,
Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüş yaptığınız süre yaklaşık 20 sene olduğunu anlıyorum. Bu şartlarda eski oturumunuz için başvuru yapamazsınız. Aile fertleriniz birinci derece ise sizlere davetiye göndermek imkanları olabilir yada çalışacağınız diş doktoru size işci vizesi için davetiye gönderebilir onun üzerinden Almanya'ya vize başvurusu yapabilirsiniz.Vize evrakları ve vize danışmanlığı konusunda ayrıntılı bilgi almak için deneyimli temsilcilermizden destek alarak işlemlerinize devam etmenizi tavsiye ederiz.

İstanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

R.Ramazan 24/02/19, 13:55

Sayın Vize Merkezi yetkilisi, Merhabalar, çalışan için turist vize başvuru evrakları ve de çalışmayanlar için turistik vize başvuru evrakları ve şartları nelerdir? Sizin Vize Merkezi tam olarak vize işlemleri hakkında yetkiniz nedir? Saygılar.

Vize Merkezi 24/02/19, 13:56

Merhaba,
Öncelikle Vize Merkezi olarak Konsolsoluklara sizler adına danışmanlık yapmaya ve sizler adına vize başvurularında bulunmaya yetkili olduğumuzu bildirmek isterim.Yolcularımızı, vize başvuru prosedürleri ile zaman kaybetmeden ve yorulmadan doğru bir şeklide vize başvurusu yapmalarını sağlıyoruz. Çalışmayanlar için vize başvurusu ise birinci derece akrabaların sponsorluğu ile yapılmaktadır. Vize başvurusunda bulunacak kişi öğrenci veya çalışmayan ise bekar ise anne veya babası sponsor olabilir, evli ise eşi kendisine sponsor olabilir. Size sponsor olacak yakınlarınızın meslek durumunlarına göre istenen evrak listesini deneyimli temsilcilerimizden e-postanıza talep edebilirsiniz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

O. Yılmaz 25/02/19, 13:59

Merhaba Sayın Yetkili, Almanya'da karşılıklı anlaşıp kontrat imzaladığım bir firma mevcut ve sınırsız süreli çalışma izni için vize başvurusunda bulunmak istiyorum. Bunun için yapacağım Almanya Ulusal Vize Başvuru Form' unda yer alan 14. maddedeki (Almanya Federal Cumhuriyeti için geçerli bir sağlık sigortanız var mı?) sorusuna nasıl cevap vermeliyim. Şu an Türkiye'de çalışıyorum, Buradaki sigortamı bu süre zarfında Almanya'ya taşımam mı gerekiyor? Yoksa işe başlamadan kendim sigorta mı yaptırmalıyım ? Çünkü firma kendisi sigorta yapıyor fakat bu çalışmaya başladığımda başlayacak.

Vize Merkezi 25/02/19, 14:04

Merhaba,
Mevcut durumunuz karşılaşılabilecek özel hallerden biridir. Dosyanızın tamamını görmeden herhangi bir yönlendirme yapmak yanıltıcı olabilir. Çalışma vizesi ve gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi almak için lütfen www.vizemerkezi.com/iletisim sayfası üzerinden İstanbul şubemize ulaşın. Burada başvuru dosyanız eksiksiz hazırlanabilir ve vizenizin eksik evrak nedeniyle reddedilmesi durumunun önüne geçilmiş olur.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

Ü. Sevim 25/02/19, 14:09

ben elektrik teknikeriyim ve almanyada çalışmak ıstıyorum bunun için ne yapmalıyım?

Vize Merkezi 25/02/19, 14:29

Merhaba,
Almanya' da çalışma izni mesleğinize ve eğitim seviyenize göre değişiklik göstermektedir. İşinizi kendiniz bulup iş sözleşmenizin tarafınıza gelmesini sağladıktan sonra, Almanya Ulusal Vize (oturum izni) talebinde bulunmanız gerekmektedir. Almanya çalışma izni başvurularında daha detaylı bilgi almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

H. Kara 25/02/19, 15:01

Almanyada teyzem var askerliğimi yapıp almanyaya gitmek istiyorum çalışmak için teyzemlerin dükkanı evi arabası var orda gitmem kolay olurmu

Vize Merkezi 25/02/19, 15:06

Merhaba,
Yabancıların Almanya'da çalışma şartları Alman devleti tarafından belirlenmiştir. Nitelikli yabancıların yani bir mesleki eğitim, yüksek okul, üniversite diploması gibi niteliklere sahip yabancıların Almanya'da çalışabilmesi için yabancıların başvurabileceği bir vize türü vardır. Bir de herhangi bir mesleki niteliğe sahip olmayan ancak Almanya'da bir işveren ile iş akdi imzalayan yabancılar için İstisna Akdi Çerçevesinde Sözleşmeli İşçi vizesi bulunmaktadır. Her iki vize başvurusunda da Almanya'da çalışılacak şirket veya kurumdan iş sözlemesinin vize başvurusu sırasında ibraz edilmesi gerekir. İstisna Akdi Çerçevesinde Sözleşmeli İşçi vizesi başvurusunda Almanya'daki Çalışma Ajansı tarafından tanzim edilen Yeşil İşçi Kartı ibraz edilmezse başvuru kabul edilmemektedir. Bu başvurularda akrabalarınızın olup olmaması, onların gelir beyanı gibi bilgiler istenmemektedir. Bu şartları sağlamanız durumunda Almanya çalışma izni başvurunuz için deneyimli temsilcilerimizden destek alarak ilerlemenizi tavsiye ederiz.
 

Istanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

K. Eren 25/02/19, 16:01

Almanya'da yaşayan bir akrabamın kendine ait küçük çaplı bir bilgisayar şirketi var. Oraya gittiğim takdirde beni işe alacak. Ben de 25 yıldır bilişim sektöründe çalışmış olan birisiyim. Ancak lise mezunuyum. Bu durumda oturma/çalışma izni alabilir miyim?

Vize Merkezi 25/02/19, 16:13

Merhaba,
Almanya'da çalışma izni başvurusu için Almanya’ da çalışmayı planladığınız işletme ile aranızda bir iş sözleşmesi yapılması istenir. Sözleşme hazırlığında dikkat edilmesi gereken birkaç yere dikkat edilmesini tavsiye ederiz.

* Almanya’daki işveren (adı, adresi)
* Almanya’daki çalışma yeri (posta kodu)
* İş ilanı ve görev tanımı
* Çalışma biçimi: Tam zamanlı veya yarı zamanlı
* Avro olarak yıllık brüt maaş

Belirtilen sözleşme geldiğinde ilave istenen evraklar konusunda Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçmenizi ve başvuru işlemlerinize destek alarak yapmanızı tavsiye ederiz.

İstanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

M.A.K. 25/02/19, 17:00

Coğrafya mezunuyum Almanya'da önce çalışıp çocuklarımı da yanıma aldıktan sonra akademik hayatımı sürdürmek istiyorum çalışma izini nasıl alabilirim bana yardımcı olabilir misiniz?

Vize Merkezi 26/02/19, 13:14

Merhaba,
Almanya, nitelikli iş gücünün ülkeye yerleşmesine büyük önem vermektedir. Almanya’da İş Arama vizesine başvurmanız tavsiye ederiz. Almanya’da iş arama amaçlı verilen vizeyle, yükseköğrenim diploması olan yabancılar, Almanya’da en fazla 6 aylığına kalifikasyonlarına uygun bir iş arayabilirler. İş arama planınızla ilgili bilgilerin bulunduğu motivasyon yazısı (iş sektörü, bölge, planlanan ikamet yeri/konaklama vs.) gibi detayların hazırlanması gerekmektedir. Bu bilgilerin yanı sıra başvuru işlemlerinizin ve sürecinizin doğru olarak ilerlemenizi tavsiye ederiz. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri deneyimli temsilcilerimizi arayarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İstanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

Ü. Şamiloğlu 26/02/19, 13:43

Merhaba; Bildiğim kadarıyla almanya'da iş arama vizesi 2020 yılından itibaren verilmeye başlanacaktı. Bu tarih değiştimi? Değişti ise bu vizeye başvuru için nasıl bir yol izlemek gerekir. ? Teşekkürler.

Vize Merkezi 26/02/19, 13:52

Merhaba,
Almanya’da İş arama vizesi 2018 yılından bu yana devam etmektedir. Almanya’nın Türkiye’deki Dış Temsilciliklerin' den alınan bilgiye göre Almanya’da İş arama vizesi olarak başvurunuzu yapmanızda hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Almanya’da iş arama amaçlı verilen vizeyle, yükseköğrenim diploması olan yabancılar, Almanya’da en fazla 6 aylığına kalifikasyonlarına uygun bir iş arayabilirler. Şuan başvuru işlemlerinize başlamanızda bir sakınca olmamaktadır.  Almanya’da çoğu işyerinde Almanca dil bilgisinin gerekli görüldüğünü dikkate alınız. Bu süre zarfında iş bulabildiğinizde, Almanya’dan çıkış yapmak zorunda kalmayacaksınız. Gerekli olan oturma izni veya AB Mavi Kart için doğrudan Almanya’da başvuruda bulunabilirsiniz. İş arama amaçlı ikamet süresince, kazanç getiren bir işte çalışmak yasaktır. İkametinizin asıl amacı iş aramak olmalıdır. Ancak bunun yanı sıra bir dil kursuna katılabilirsiniz. İşlemlerinizi başlatmak için deneyimli temsilcilerimizden destek alarak ilerlemenizi tavsiye ederiz.

İstanbul Vize Merkezi
Selda Bilge

B. Soner Çelikkanat 11/03/19, 14:34

Merhaba ben Almanya'da çalışmak istiyorum 13 yıl ilaç fabrikasında makine operatörlüğü yaptım yardımcı olur musunuz ne yapmam lazım.

Vize Merkezi 11/03/19, 15:54

Merhaba,
Almanya, nitelikli yabancıların Almanya'da istihdamını desteklemektedir. Almanya'da mesleki niteliklerinize uygun bir alanda çalışmak için öncelikle Almanya çalışma vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Vize başvurunuz sırasında meslek eğitiminize dair diploma, belge veya sertifikalarınızı ibraz etmeniz gerekir. Meslek eğitiminizle ilgili diplomanızı yabancı bir ülkeden aldıysanız, diplomanızın ANABİN veri tabanında "H+" ile, meslek eğitiminizi yabancı bir ülkede aldıysanız icra etmek istediğiniz meslek Alman Çaışma Ajansı'nın Beyaz Liste'sinde yer almalıdır. Almanya çalışma vizesi gerekli evraklar listesi içinde bu evraklara ek olarak Almanya'da çalışacağınız şirketle yaptığınız iş sözleşmesini de eklemeniz gerekir. Almanya çalışma vizesi başvurusu detaylı bir çalışma gerektiren ve başvuru sonuçlanma süresi 3 ayı bulabilen bir süreçtir. Bu nedenle profesyonel danışmanlık hizmeti almanız tavsiye edilir. Vize başvuru sürecini başlatmak için iletişim sayfamızdan profesyonel müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

O. Şeker 11/03/19, 16:09

Merhaba. Bursa'da yaşıyorum. 2 yıldır pastacılık ve aşçılık üzerine ayrı ayrı ciddi derecede resmi sertifikalı eğitimler aldım. Bu arada bana Almanya da bir AVM içinde ciddi bir restoranda ciddi bir iş teklifi var. Uzun yıllar çalışabileceğim güzel bir restoran. Bu durumda ben Almanya'da nasıl çalışma/oturum izni alabilirim. Nasıl bir yol izleyebiliriz sizlerle. Not: gayri menkulüm var evliyim 12 yasında 1 kızım var. Onların ilk etapta geçimlerini sağlayacakları imkanları var. Eşim aynı zamanda yayınevi var ve düzenli işliyor geliri iyi. Ben ileriye dönük bir yatırım ve güzel bir yaşam için Almanya'ya yerleşmek çalışmak ve ailemi de zamanla Almanya'ya taşımak istiyorum. İş için gidebilirsem Almanya'ya TC deki gayri menkullerimi satıp işi büyütmekte veya bir ev almak da istiyorum. Bana nasıl yardımcı olabilir, bilgilendirme yapabilirsiniz teşekkür ederim.

Vize Merkezi 11/03/19, 16:44

Merhaba,
Almanya çalışma vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Vize başvuru dosyanızda standart başvuru evraklarına ek olarak Almanya'da çalışacağınız restoranla yaptığınız iş sözleşmesi veya resmi iş teklifini sunmanız gerekir. Ayrıca mesleğinizin Alman Çalışma Ajansı'nın Beyaz Liste olarak adlandırdığı güncel listede yer almalı ve iş ilanı iş borsasına verilmiş olmalıdır. Meslek eğitiminizin tanındığına dair belgeyi mutlaka ibraz etmeniz gerekir. Siz Almanya çalışma vizesi ile Almanya'da yaşamaya başladıktan ve oturum izni aldıktan sonra eşiniz ve 18 yaş altı çocuklarınızı aile birleşimi yoluyla Almanya'ya çağırabilirsiniz.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

A. Akbaş 13/03/19, 16:07

Ben Almanya'da çalışmak istiyorum iyi bir şoförüm ve garsonum nasıl gidebilirim?

Vize Merkezi 13/03/19, 16:10

Merhaba,
Almanya'da çalışmak için öncelikle Almanya'da bir şirketle sözleşme imzalamış veya şirketin size resmi iş teklifi yapmış olması gerekir. Ardından Almanya çalışma vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Vize başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmek için iletişim sayfamızdan müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

H. İbrahim Eden 19/03/19, 17:33

Merhabalar, kısa süre önce Almanya, Ludwighafen'e geldim, turistik vizem var, vizem Almanya'da 31.05.2019 tarihine kadar geçerli, o tarihten önce vizemi turistik vizeden çalışma vizesine çevirmek istiyorum, resmi iş sözleşmem mevcuttur. Bunu nasıl gerçekleştirebilirim bu konuda bilgi almak istiyorum. Rica ederim.

Vize Merkezi 19/03/19, 17:37

Merhaba,
Almanya çalışma vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Vize başvurunuzu Türkiye'deki Almanya dış temsilciliklerinde yapabilirsiniz. Çalışma vizesi evrakları içinde resmi iş sözleşmenizi de sunmanız gerekir ancak bu işlemleri Almanya'dan yapmanız mümkün değildir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

T. Toktay 21/03/19, 14:40

Almanya'dan iş teklifi alıcam. İş teklifini aldıktan sonraki yapmam gerekenler adım adım neler? Bilgilendirir misiniz. İş garsonluk vs. olacak.

Vize Merkezi 21/03/19, 14:48

Merhaba,
Almanya'da çalışacağınız süre 90 günü aşmayacaksa Almanya Schengen vize başvurusu, 90 günü aşacak ise Ulusal vize başvurusu yapmanız gerekir. 90 günü geçen bir kalış süresinde Almanya'da çalışmak için Almanya sözleşmeli işçi vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Bu başvuru için Almanya Çalışma Ajansı tarafından düzenlenmiş Yeşil İşçi Kartı başta olmak üzere mesleğinize dair evraklar ve çalışacağınız şirkete ait evrakları vize dosyanızdaki standart evraklara ek olarak sunmanız gerekir. Sözleşmeli işçi vize başvurularında, başvuru sahibinin şahsen vize başvurusu esnasında bulunması gerekir. Almanya sözleşmeli işçi vize başvurunuz için iletişim numaralarımızdan müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

F.Ü 03/04/19, 06:11

Merhaba kolay gelsin yurt dışında avusturyada amcam var ve orda işyeri var mobilya mağazası bende oraya çalışmaya gidicem şuan meslek ile ilgili kurs bitirme belgesi çıkarıyorum ve burda çalıştığıma dair çalışma belgesi hazırlıyorum.bana nasıl istek yapicak veya benmi burdan basvurucucam veya o ordan istek yapicak olursa benim kurs bitirme belgemi ben orayami gondermem gerek vize için detaylı bi bilgi alabilirmiyim

M. Gürbunar 10/04/19, 12:59

Almanya'ya calışmak icin gitmek istiyorum hangi dil gerekli? A1, A2 vs. Baktim bulamadim googleda

Vize Merkezi 10/04/19, 13:04

Merhaba,
Almanya çalışma vizesi başvurusunda dil belgesi şartı aranmamaktadır ancak Almanya'daki iş ve sosyal hayatın gereklilikleri için asgari dil bilmeniz beklenir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

M. Demir 10/04/19, 15:51

Almanya'da arkadaşım var kendisinin restaurantı var orada çalışmak için gitmem gerekiyor ne yapmam lazım gitmem için

A. Dervişoğlu 12/04/19, 12:04

Duvar ustasıyım Almanya'ya işçi olarak gitmek istiyorum bu konuda vize çıkabilir mi? Türkçe dışında dil bilmiyorum daha önce Rusya'da çalışmam şirket bünyesinde olmuştur

Vize Merkezi 12/04/19, 12:16

Merhaba,
Almanya'da çalışmak için Almanya Çalışma Vizesi ya da Sözleşmeli İşçi Vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Burada belirleyici olan Türkiye'den bir şirket aracılığı ile mi yoksa şahsen bir başvuru ile mi gitmek istediğinizdir. Türkiye'den Almanya'da bir şirkette toplu işçi gönderimi için Sözleşmeli İşçi vizesine başvuru yapılırken, Almanya'da çalışmak için şahsen başvuru yapılması halinde Çalışma vizesine başvuru yapılmalıdır.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

A. Gören 12/04/19, 12:21

Merhaba, halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Yaklaşık 5 yıldır özel bir bankada çalıyorum. Orta düzeyde İngilizce ve A1 seviyesinde Almanca biliyorum. Almanya'da yaşamak istiyorum. İş imkanı olur mu olursa nasıl olur? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

Vize Merkezi 12/04/19, 12:29

Merhaba,
Almanya'da kalifikasyonunuza uygun bir işte çalışmanız için Almanya Federal Devleti, yabancılar için Çalışma Vizesi imkanı sunmaktadır. Almanya çalışma vizesi başvurusu yapabilmek için Almanya'da çalışmak istediğiniz şirket/kurumdan alınmış somut iş teklifi veya iş sözleşmesi ibraz etmeniz gerekir. Ayrıntılı bilgi almak ve başvurunuzu yapmak için iletişim numaralarımızdan müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

Ö. Yaşlak 15/04/19, 13:25

15 yıllık mobilya ustasıyım tüm ustalık belgelerim var Almanya'da çalışmak istiyorum nasıl bir işlem yapmam gerekiyor bana bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Vize Merkezi 15/04/19, 13:53

Merhaba,
Almanya çalışma vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Almanya çalışma vizesi, bir Ulusal vize türüdür. Vize başvurusu yapabilmeniz için Almanya'da çalışmayı planladığınız şirketten alınmış resmi iş sözleşmesi veya iş teklifi ibraz etmeniz gerekir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon