Almanya'da Oturum

B. Yılmaz 24/04/18, 12:40
Evliyim ve 3 senedir alanımda bir şirkette çalışıyorum. Yine alanımda çalışmak üzere Berlin'de ikamet eden bir firmada çalışmak için ailemle Berlin'e taşınmak istiyorum. Üniversite eğitimimi halen almaktayım. Bu şartlarda benim Almanya'da çalışma izni almam mümkün mü? Teşekkürler.
Vize Merkezi

Merhaba,
Almanya'dan tarafınıza orijinal iş sözleşmeniz geldikten sonra başvuru yapabilirsiniz tabii ki. Ailenizle birlikte ulusal vizeye başvuru yapabiliyorsunuz. Almanya ulusal vize çalışma izni için çalışacağınız pozisyon için lisans mezunu olmanız gerekiyorsa şu an için başvuru işlemlerinizi mezuniyet durumunuzu bekleyip yapmalısınız. Almanya ulusal vizelerde Almanya konsolosluğu Ulusal vize için gerekli evrakları vize merkezi danısmanlarıyla iletişime geçerek mailinize talep edebilirsiniz.

İstanbul Vize Merkezi 
Serpil 

 

O. Varkal 25/02/19, 13:33

Merhaba, Alman oturum kartımı Bulgaristan'da kaybettim, pasaportum yanımda. Tekrar Almanya'ya dönebilmek için ne yapmam gerekir? Çok teşekkürler

Vize Merkezi 25/02/19, 13:52

Merhaba,
Almanya oturum kartınızı kaybetme/çaldırma durumunda geçerli pasaportunuz ile birlikte yeniden vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Almanya Büyükelçiliği resmi bilgilendirmesinde vize onay sürecine ikamet edilen bölgenin Yabancılar Dairesinin de dahil olması nedeniyle vize sonuçlanma süresi ile ilgili bilgi veremediğini belirtmektedir. Vize sonuçlanma sürecini hızlandırmak için Almanya'da ikamet ettiğiniz bölgenin Yabancılar Dairesi'nden ön onay ricasında bulunabilirsiniz. Ön onay Yabancılar Dairesi tarafından Konsolosluk Vize Bölümü'ne fakslanabilir veya başvuru sırasında başvuran tarafından kapalı zarf içinde ibraz edilebilir. Ön onayın vize bölümüne ulaşmasının ardından başvurular genellikle başvuru tarihinden itibaren 1-3 gün sonrasında sonuçlanabilmektedir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

N. Eden 25/02/19, 14:01

Merhabalar, 1974 Almanya doğumluyum. 1983 yılında ailem oturma izinlerini iptal etti ve TR'ye geri döndü. Bu karar iradem dışı verildi reşit olmadığım için tercih yapma seçeneğim yoktu. Ben oturma müsaade mi tekrar almak istiyorum. Bu konuda neler yapmam gerekiyor. Geçmişe yönelik doğum belgem ve oturma müsaadeli pasaportum hala bende. Türkiye'de yaşıyorum, Avrupa’ya turist vizesi ile gidiyorum. Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Vize Merkezi 25/02/19, 14:05

Merhaba,
Almanya'daki oturumun iptal edilip Türkiye'ye kesin dönüş yaptıktan sonra tekrar Almanya oturumuna başvurma hakkının bazı şartları vardır.
Bunlar; -15-21 yaş arasında olmanız halinde Almanya'dan çıkış yaptıktan sonraki ilk 5 yıl içinde ailenizden bağımsız şahsen oturum hakkınız bulunur. Bu şarta bağlı olarak tekrar oturum başvurusu yapmak isteyenlerin Almanya'dan çıkış yaptığı tarihten önceki 8 yıl boyunca (aralıklı olabilir) yasal olarak Almanya'da bulunmuş olması ve 6 yıl bir Alman okuluna itmiş olmanız gerekmektedir.

Durumunuz bu şarta uygunsa Almanya Konsolosluğu'na başvuru yapmalısınız.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

A. Güzel 25/02/19, 14:11

Almanya'da oturum işlemleri için nereye başvuru yapmam gerekiyor?

Vize Merkezi 25/02/19, 14:13

Merhaba,
Almanya oturum hakkınız bulunuyorsa ve başvuru yapmak istiyorsanız ve Türk vatandaşı iseniz Türkiye'deki Almanya dış temsilciliklerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

z. özpınar 25/02/19, 14:32

merhaba. Türkiye'de 8 yıllık vergi mükellefiyim evliyim 1 çocuğum var .Almanya'da oturum almak istiyorum .nasıl yardımcı olabilirsiniz.

Vize Merkezi 25/02/19, 14:39

Merhaba,
Almanya'da oturum almak için bir çok yasal şartı yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Almanya'da oturum hakkına başvuru yapmanızın nedenleri bulunmalıdır. Alman ilgili yasaları, eğitim, yatırım, iş akdine bağlı sözleşmeli işçilik, yüksek vasıflı kişilere yönelik ikamet izni, insani nedenlerle iltica vb. gibi bir çok nedene bağlı olarak Almanya'da oturuma başvuru yapılmasına izin vermektedir. Almanya'da yaşamak ve oturum hakkına başvuru yapmak için geçerli nedenleriniz var ise Almanya Konsoloslukları ile irtibata geçebilirsiniz.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

Z. Akdarli 25/02/19, 14:50

Iyi gunler, Sormak istedigim bir soru var, Kizim ve alman erkek arkadasi 1 yildir birlikteler, kizim isvicrede okuyor ancak bu yil okul bitiyor ve Turkiye’ye geri donmesi gerekiyor. Evlenmek istemiyorlar ancak alman partneri kizima kendi uzerinden oturum olmak istiyor. Evlenmeden, partner ile almanya’dan oturum almak mumkun mudur? Tesekkurler ve iyi calismalar

Vize Merkezi 25/02/19, 14:58

Merhaba,
Almanya'da yürürlükte olan Evliliğe eşdeğer birliktelikler hakkındaki yasa gereği, kayıtlı partnerik kapsamında Almanya'da oturum hakkı başvuru şartları, Almanya Eş Üzerinden Aile Birleşimi yasal şartlarına tabiidir. Kayıtlı partnerlik oturum işlemleri için Almanya dış temsilciliklerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

N.G. 25/02/19, 16:08

Merhabalar, Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Dedemler her iki dedem de 1970’deki işçi göçüyle Almanya’da çalışmışlar. Babamın babası olan dedem altı yıl Almanya’ da çalıştıktan sonra Türkiye’ye ziyarete gelirken trafik kazasında hayatını kaybetmiş. Şimdi biz dedemin sahip olmuş olduğu oturum iznini kullanarak Almanya’ya oturum hakkına başvurabilir miyiz? Teşekkürler,

Vize Merkezi 25/02/19, 16:10

Merhaba,
Almanya'da oturum hakkı şartları içinde dedenin oturum izninin toruna devri gibi bir durum söz konusu değildir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

S. gulver 25/02/19, 16:17

Merhaba Vize Merkezi ilgili danışman dikkatine; Kuzenim şu an Türkiye de fakat Almanya oturum kartını kaybetti. Almanya ya tekrar dönebilmesi için ne yapmamız gerekiyor? Bu konuyla ilgili araştırma yaptım ancak cevaba ulaşamıyorum? Bilgilendirme yapılması konusunda sizden yardım rica ediyorum. Tesekkürler,

Vize Merkezi 25/02/19, 16:25

Merhaba,
Almanya oturum kartının kaybedilmesi halinde geçerli bir pasaportla yeniden vize başvurusu yapılması gerekir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

Ö.P. 25/02/19, 17:04

Ailemin ekonomik durumu yerinde değil. Asgari ücretle geçiniyoruz. Onları da yanıma alıp birlikte Almanya'ya gidebilir miyim?

Vize Merkezi 25/02/19, 17:07

Merhaba,
Almanya'da yaşama ve oturum hakkına başvurmak için geçerli nedenleriniz bulunmalıdır. Federal Almanya Cumhuriyeti yatırımcı, serbest meslek sahibi, sanatçı, bilim adamı veya nitelikli iş gücü olarak Almanya'da kendi geçimini sağlarken ülke ekonomisine ve gelişimine katkısı olacağına inandığı kişilere Avrupa Birliği sınırları içinde geçerli çalışma, yaşama ve oturum izni vermektedir. Almanya'ya taşınmak için yukarıda belirtilen geçerli sebeplerden birine sahipseniz Almanya Ulusal D Vize başvurusu yapmaya hakkınız bulunmaktadır.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

B. yollu 25/02/19, 17:13

Merhabalar , ben 4. Ay itibari ile Almanya normal seyahat vizesi ile geldim. Eşim Hollanda vatandaşı ve Kleve şehrinde bir ev kiralayıp oradaki belediyeye yazıldım ve oturum için başvuruda bulundum. 27.12.2017 tarihinde 5 yıllık oturma ve çalışma izni aldım. Şimdi sormak istediğim Hollanda da çalışma veya iş yeri alma hakkım var mı ? Yada Almanya'da ki kira kontratım Mart ayında bitiyor. bittiğinde kuzenimin evine yerleşip orada yaşıyor gibi kayıt yaptırabilir miyim ? Cevaplarsanız sevinirim. İyi çalışmalar .

Vize Merkezi 25/02/19, 17:20

Merhaba, 27.12.2017-27.12.2022 tarihleri arasında geçerli olan Almanya oturum izniniz size Schengen topraklarında 90 güne kadar seyahatlerinizde serbest dolaşım hakkı tanır ancak diğer Schengen ülkelerinde oturuma dair hak kazanabilmeniz için Avrupa Birliği sürekli oturma iznine sahip olmanız gerekir. Ayrıntılı bilgi için Almanya'da ikamet ettiğiniz bölgenin Yabancılar Dairesi'ne başvuru yapmanız tavsiye edilir. Ankara Vize Merkezi Nazlı

İ. E. 26/02/19, 14:24

Merhaba, Ben Almanya'da ikamet ediyorum Türk vatandaşıyım. Türkiye'ye tatile geldim ama Türk pasaportumu Türkiye'de kaybettim kaybettim, yenisini çıkardım. Almanya'ya giriş yapacağım ama Alman oturum kartım var bu şekilde çıkabilir miyim? Yoksa Alman kartını da mı değiştirmem gerekiyor?

Vize Merkezi 26/02/19, 14:27

Merhaba,
Almanya oturum izninizi gösteren kart sizde bulunuyorsa yeni pasaportunuzla birlikte Almanya'ya giriş yapabilirsiniz. Almanya'ya girdikten sonra ikamet ettiğiniz bölgenin Yabancılar Dairesi ile görüşmeniz gerekecektir. Sonrası için gerekli yasal işlemler için yönlendirmeyi Yabancılar Dairesi yapacaktır.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

Y. Çelik Toraman 26/02/19, 14:32

Merhaba vize merkezi yetkilisi Almanya'da Master eğitimi için üniversitelere başvuru yapmaktayım. Evliyim ve 2 yaşında bir çocuğum var. Konuyla ilgili olarak merak ettiğim birkaç nokta var: *Eşim ve çocuğum için de vize alabilir miyiz? *Eşim, Türkiye'de telekomünikasyon ve IT sektöründe çalışıyor. Oturum vizesiyle birlikte onun için çalışma vizesi de alabilecek miyiz? *Kendimizi finanse edebileceğimizin teminatını vermemiz vize işlemlerimizi kolaylaştırır mı? *Vize işlemleri ortalama ne kadarlık bir süre de gerçekleşir? İlginiz için teşekkür ederim. Saygılarımla...

Vize Merkezi 26/02/19, 14:46

Merhaba,
Öncelikle her sorunuzun ayrı vize türleri kapsamında cevabı olduğunu belirtmek isteriz.
* Sizin yüksek lisans eğitimi için başvurmanız gereken vize türü Ulusal vize kategorisinden olan Almanya'da eğitim vizesine başvuru yapmanız gerekir çünkü 90 günden uzun Almanya seyahatiniz söz konusudur. Almanya eğitim vizesi size eğitiminiz süresince oturum izni verecektir. Ancak tüm oturum izinlerinin çalışma izni de verdiği düşünülmemelidir. Öğrenim amaçlı aldığınız oturum izniniz size bir ek işte veya sınırlı süreli bir işte çalışma izni vermektedir.
* Almanya'da oturum izninizi aldıktan sonra çocuğunuzu da Almanya'ya almak için çocuğunuz adına yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekecektir.
* Eşiniz ise sizinle aynı anda Almanya'ya taşınmak ve orada yaşamak istiyorsa ya kendi sektöründe çalışmak üzere Almanya çalışma vizesine başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Bunun için de Almanya'da çalışacağı şirketle yapılan iş sözleşmesini ve diğer belgeleri başvuru dosyasında ibraz etmelidir.

Almanya Schengen veya Ulusal vize başvurularında başvuranın kendini Almanya'da finanse edebileceğini belgelemesi beklenir. Ulusal vize başvurusu yapan kişilerin Alman sosyal yardımlarına muhtaç olmadan finansal yeterliliğinin olması gerekir.
Ulusal vize başvurularında değerlendirme sürecine Almanya'daki kurumlar da dahil olduğundan işlemlerin sonuçlanma süresi en az 3 aydır. Bu süre Konsolosluğun inisiyatifindedir ve gerekli gördüğü durumda ek evrak, tercüme evrak talep etme hakkı vardır.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

M. Y. 26/02/19, 15:09

Türk vatandaşıyım. Almanya'da oturumum var. İngiltere'ye seyahat için nasıl vize alabilirim? Teşekkür ederim. Iyi çalışmalar

Vize Merkezi 26/02/19, 15:15

Merhaba,
Almanya'da sahip olduğunuz geçerli oturum izniniz size Schengen bölgesi ülkelerinde 90 güne kadar serbest dolaşım hakkı sağlar ancak İngiltere Schengen bölgesine dahil değildir. Bu nedenle İngiltere'ye girişlerde vize almalısınız. Bunun için ikametiniz Almanya'da olduğu için, Almanya'daki İngiltere Konsolosluklarına seyahat amacınıza uygun vize başvurusunda bulunmalısınız.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

e. aydoğdu 26/02/19, 15:40

Merhaba Vize merkezi, Nişanlım Almanya doğumlu Türk vatandaşı. 6 ay Türkiye'de geçirdikten sonra ne kadar süre Almanya'da kalması gerekiyor.

Vize Merkezi 26/02/19, 15:48

Merhaba
Almanya'da oturum hakkı olan bir yabancının Almanya dışında geçirebileceği süre 6 aydır. Bu sürenin istisnası (örneğin emekliler için) Almanya'daki Yabancılar Dairesi tarafından belirlenebilmektedir. Kural olarak Almanya'da oturum hakkının devam etmesi için kişinin yaşamının ağırlıklı olarak Almanya'da geçmesi beklenir. 6 ay sonunda tekrar Almanya'da geçirmesi gereken sürenin kuralı bulunmamakla birlikte kişinin, oturum hakkının temel mantığıyla uyumlu bir yaşam sürmesi yani kişinin hayatının ağırlıklı olarak Almanya'da geçmesi beklenir. Ayrıntılı bilgi için nişanlınızın Almanya'da yaşadığı bölgenin Yabancılar Dairesi'ne danışması tavsiye edilir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

c. ünlü 26/02/19, 15:56

Merhabalar Bu hafta Bulgaristan Sofya şehrine İstanbul'dan 3 günlük seyahat planlıyorum,Almanya süresiz oturum kartım var bu kart ile diğer Schengen ülkelerine gidebildiğim gibi herhangi vize işlemi yapmadan Bulgaristan'a giriş çıkış yapabilir miyim ? Teşekkürler

Vize Merkezi 26/02/19, 15:59

Merhaba,
Schengen üyesi ülkelerden geçerli bir oturum izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 5 güne kadar Bulgaristan'a vizesiz giriş yapabilir ve transit geçiş yapabilirler. Bu izin, seyahat eden oturum sahibi Türk vatandaşının, oturumu olan ülkeden Türkiye'ye veya Türkiye'den oturumu olan ülkeye seyahatlerinde geçerlidir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

s. a. 26/02/19, 16:28

Merhaba benim eski pasaportumda süresiz oturumum var ama 3- 4 senedir Almanya'ya gitmiyorum, simdi gitmek istiyorum. Yeni pasaport çıkartıp eski pasaportumdaki oturumla Almanya'ya gidebilir miyim? Konuyla ilgili ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Vize Merkezi 26/02/19, 16:31

Merhaba,
Almanya İkamet Yasası, süresiz oturum izninin yabancının birbirini takip eden 12 ay boyunca uzun süreli ikamet hakkı kazandığı yerin dışında ikamet etmesi hallerinde süresiz oturum hakkının kaybedileceğini söyler. Almanya'ya girişinizde yasal bir engel yoksa vize alarak Almanya'ya giriş yapabilirsiniz elbette ancak oturumunuzun geçerliliği yasa gereği sona ermiş görünmektedir. Konuyla ilgili kesin cevap alabilmek için en son Almanya'da ikamet ettiğiniz bölgenin Yabancılar Dairesi ile irtibat kurmanız tavsiye edilir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

ilhan 26/02/19, 17:11

Merhaba, ben T.C vatandaşıyim ve Bulgar ikamet oturumum var. Eşim T.C. ve Bulgar vatandaşı.Ben eşimle beraber Almanya'ya vize almadan gidebilir miyim Nisan'da 1 hafta arkadaş ziyaretine. Vize almam gerekli mi? Teşekkürler

Vize Merkezi 26/02/19, 17:20

Merhaba,
Eşinizin, Bulgaristan vatandaşlığı sayesinde Almanya'ya vizesiz seyahat hakkı bulunur. Siz de Almanya'ya yapacağınız kısa süreli seyahatlerde eşinizin yanınızda bulunması şartı ile vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

y. baylan 26/02/19, 17:22

Değerli vize danışmanı Arkadaşlar Ben Almanya doğumluyum ve 8-9 yaşlarına kadar orada bulunduktan sonra ailemin temelli dönüşü ile Türkiye'ye geri döndüm. Ülkemde veteriner hekim olarak çalışmaktayım ve 28 yıldır buradayım.Eşim Bulgaristan vatandaşı. Anlaşabilir düzeyde almanca biliyorum. Benim Almanya da oturum ya da vatandaşlık alma şansım nedir?

Vize Merkezi 26/02/19, 17:30

Merhaba,
Bulgaristan vatandaşı ile evliliğinizden kaynaklı Bulgaristan'da oturum iznine başvuru yapma hakkına sahipsiniz. Oturum izni ve vatandaşlık işlemleri birbirinden oldukça farklı yasal prosedürleri bulunan iki farklı konudur. Bir ülkenin vatandaşı ile evlenmek o ülkenin vatandaşlığını doğrudan kazandırmaz kişiye. Ancak Bulgaristan vatandaşı eşinizle Bulgaristan'da 5 yıl kesintisiz yaşadıktan sonra Bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapma hakkınız da doğar. Vatandaşlık başvurusunun onaylanması/reddedilmesi Bulgaristan resmi makamlarının inisiyatifindedir. Öte yandan Bulgaristan oturumunuz ile Almanya'ya vizesiz seyahat hakkı elde edebilirsiniz. Mevcut şartlarınız yabancılar için Alman vatandaşlığı şartları ile uyuşmamaktadır. Almanya'da yaşamak ve orada oturum almak istiyorsanız mevcut Bulgaristan oturumunuzdan bağımsız olarak Almanya'ya iş amaçlı gidebilir, orada yatırım yapabilir, bir şirkette çalışabilirsiniz. Bunlar birbirinden ayrı prosedürleri olan işlemlerdir. Şahsi durumunuza uygun haklarınız için ilgili ülkenin dış temsilcilikleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

s. secilmis 26/02/19, 17:58

merhabalar, ben 1997'de Almanya'da doğdum, okul eğitimimi orada aldım fakat su anda evliyim ve Türkiye'de yaşıyorum. 2016 temmuz ayından beri türkiye'deyim Almanya'ya hiçbir şekilde giriş yapmadım fakat 16.12.2017 ye kadar oturum iznim var. Benim oturumumu uzatmak için ne yapmam lazım? her yere soruyorum hiçbir yerden cevap alamiyorum umarim yardimci olursunuz.

Vize Merkezi 26/02/19, 18:04

Merhaba,
Almanya oturum izninin uzatılması için öncelikli şartlardan biri, oturum izni almak için mevcut şartların halen devam ediyor olmasıdır. Oturma iznine dair hak sahipliğinin mevcut olmaması halinde oturma izni uzatılması talebi reddedilebilir. Ayrıca Oturma izninin uzatılmasının değerlendirilmesinde yabancının Almanya ile korunmaya değer bağlarının varlığı ve yabancının Almanya'daki aile fertleri için ortaya çıkacak sonuçlar göz önünde tutulur.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

Y. Yayla 09/03/19, 23:41

Merhaba ben 5 yıla yakın Alman vatandaşı bayanla evliyim Aile birleşimi yaptım izmir konsoloslugu iptal ettiler gerekçe Scheinehe ama öyle degil biz birbirimizi seviyoruz benim sorum size şu kim 5 yıl evliyse Almanya'ya kolaylıkla gidebilirmiş böyle bir kanun varmı bu dogrumu Teşekkür ederim iyi akşamlar

Vize Merkezi 11/03/19, 17:18

Merhaba,
Almanya'da aile birleşimi vizesi için yaptığınız başvuruda evliliğiniz gerçekliği önemlidir. Alman dış temsilcilikleri böyle bir karar verdiyse evliliğinizin gerçekliği ile ilgili şüpheli bir durum görülmüş olabilir. Almanya'ya giriş için 5 yıl evli kalma şartı diye bir şart bulunmamaktadır. Almanya aile birleşimi şartları içinde bir Alman ile 5 yıl evli kalmak yeterli değildir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon