Almanya Vizesi

Almanya Konsolosluğu vize konularında doğrudan başvuru kabul etmemekte bunun yerine vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentelerini aracılığıyla başvuru almaktadır.
Vize Merkezi Almanya vize işlemleri için sizlere prosedür hakkında bilgilendirerek randevu alımınızı gerçekleştirir. Almanya vizesi için sizin durumunuza uygun evrak listesini size ileterek evraklarınızı hazırlamanıza yardımcı olur. Otel ve uçak rezervasyonu konusunda sizlere hizmet verir, seyahat sürecinizi ve vize sürecinizi yöneterek en doğru vize başvurusu gerçekleştirmenize yardımcı olur. 

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’ya seyahat etmeyi düşünen kişiler öncelikle seyahat nedenine uygun vize türünü belirlemelidir. Vize türü belirlendikten sonra ilgili vizenin evrak listesini hazırlamalıdır. Evrakların Almanya Konsolosluğu’nun aracı kıldığı başvuru merkezinin istediği sıra ve şekle göre hazırlanması gerekmektedir.

Evraklar arasında kişinin hazırlaması gereken belgeler, gelirini gösteren belgeler ve iş yeri tarafından temin edilecek belgeler yer almaktadır. Kişi eğer öğrenci, ya da ev hanımı ise sponsor evrakları hazırlanması gerekmektedir. 
Hazırlanan evraklarla başvuru gerçekleştirilir ve vize sonucu tarafınıza bildirilir. 

Almanya Vize İşlemleri İçin Neden Vize Merkezi’ni Seçmeliyim?

Almanya vize işlemlerini Vize Merkezi ile gerçekleştirmeniz durumunda;

 • Vize Merkezi sizleri dinleyerek ilgili vize türünüzü belirler. 
 • Belirlenen vize türü için sizin statünüze uygun evrak listesi oluşturulur.
 • Durumunuza uygun dilekçeler editörlerimiz tarafından özenle yazılır.
 • Başvurunuz için size özel destekleyici evraklar dosyanıza konulması sağlanır.
 • Daha önce gerçekleştirdiğimiz başvuruları referans göstererek nerede ne yapılması gerektiği size izah edilir.
 • Hazırlamanız gereken evraklar için bilgisayar, çıktı alma ve fotokopi işlemlerinizi gerçekleştirmek için ücretsiz hizmetinize sunulur.
 • Gelirinizi gösteren belgeler ve iş yerinden temin edeceğiniz belgeler tek tek incelenir ve güncelliği kontrol edilir. Varsa eksik ya da hatalı belge hızlı reaksiyonla yenilemek gerektiği tarafınıza iletilir.
 • Seyahat sağlık sigortası isteğinize bağlı tarafımızca oluşturulur.
 • Seyahatiniz için gerekli uçak ve otel rezervasyonları birlikte düzenlenir.
 • Başvuruya şahsen gelmenize gerek yoksa dış operasyon sorumlumuz tarafından başvurunuz gerçekleştirilir.
 • Daha önce parmak izi vermediyseniz ya da Vis tarihiniz eskiyse, başvurunuz süresince dış operasyon sorumlumuz sizlere yardımcı olacak, böylece işlemlerinizi sorunsuz şekilde halletmiş olacaksınız.
 • Başvuru sonucunuz belli olduğunda Vize Merkezi tarafından bilgilendirilir ve isteğinize göre pasaportunuz kurye ve kargo ile tarafınıza ulaştırılır.

Almanya Vize Uzatma İşlemleri

Vize uzatma işlemleri Almanya c tipi vize için söz konusu olmamaktadır. 90 günün altında olan vizeler yani c tipi vizelerde uzatma işlemi yapılamamaktadır. Eğer seyahatiniz var ve vizenizin süresi yetersiz kalmakta ise yeni bir vize başvurusu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

90 günden uzun olan vizeler yani D tipi Almanya Ulusal vize uzatma yapılabilecek vize türüdür. Ulusal vize uzatma işlemi konsolosluk üzerinden yapılmaktadır.

Almanya Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Almanya vize başvurusu gerçekleştirmek isteyen kişilerin hazırlayacağı evraklar arasında seyahat tarihlerini de içine alacak şekilde hazırlanmış olan seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.

Almanya vizesi seyahat sağlık sigortası 30.000€ teminatlı olması gerekir ve seyahatinizden bir gün önce başlamalı ve bir gün sonra bitmelidir. Eğer seyahat tarihlerinizi kapsamıyor ya da başlangıç ve bitiş tarihine dikkat edilmezse geçersiz sayılır ve başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz. Vize Merkezi aracılığıyla seyahat sağlık sigortanızı hazırlatabilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu Görev Bölgesi

Almanya vizesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin Almanya vizelerini, ikamet ettikleri ili kapsayan başvuru merkezinden yapmaları gerekmektedir. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Trabzon ve Bursa’da başvuru merkezi bulunmaktadır. 
Diyarbakır, Adana, Malatya, Çorlu, Sakarya, Kocaeli ve Kahramanmaraş'ta ise mobil başvuru merkezi bulunmaktadır. Başvurunuzu mobil başvuru merkezi üzerinden yapmak isterseniz kişi başı 165 TL daha ödemeniz gerekmektedir. 

Almanya Vize Başvurusuna Gelmem Gerekiyor mu?

Schengen bölgesinde bulunan ülkelere ilk defa gidecekseniz ya da son Schengen vizenizi 2015 yılından önce alındıysa parmak izi ve biometri işlemleri için randevu günü sizinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Vize Merkezi dış operasyon yetkililerimiz sizleri başvuru merkezinde karşılayacak ve başvurunuzu sorunsuz şekilde yürütülmesine yardımcı olacaktır.

Daha önceki vizeniz 2015 yılı ve sonrasında alındıysa randevu günü başvuru merkezine gelmenize gerek bulunmamaktadır. Dış operasyon yetkililerimiz sizler adınıza başvurunuzu gerçekleştirecek ve vizeniz sonuçlandığında sizlere bilgisini verecektir.

Almanya Vize Reddi İtiraz 

Almanya vize başvurunuz olumsuz gelmesi durumunda bir çok kişi olumsuzluğa kapanarak ne yapacağını bilememektedir. Almanya vize reddi itiraz hakkı bulunmaktadır. Almanya vizesinin olumsuz olması durumunda Almanya vize reddi itiraz dilekçesi ile vize sonucuna itiraz edebilir, Konsolosluğun başvurunuzu yeniden değerlendirmesini talep edebilirsiniz.

Vizeniz olumsuz yanıtlandıysa ve Almanya vize reddi itiraz dilekçesi ile müracaat etmek istiyorsanız Vize Merkezi ofisimizi arayarak konu ile ilgili hizmet alabilirsiniz.  Almanya vize reddi itiraz sonucu tarafınıza Konsolosluk tarafından bildirilecek, duruma göre ek evrak istemektedirler.

Yükleniyor...
Telefon
x