Oturum İzni

Afganistan Devleti içinde uzun süreli oturum hakkı elde edebilmeniz için yapmanız gereken ilk iş, öncelikle Afganistan’daki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına gidip vize süresini uzatmak olacaktır. Kalış talebiniz turistik nedenlerden dolayı ise, Kabil’deki Afganistan Emniyet Müdürlüğü, Afganistan Turist Derneği veya Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne başvurmalısınız.

Kalış talebiniz ticari, kültürel ve endüstriyel gerekçeler nedeniyle ise, çalışma vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle Afganistan Konsolosluğu Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili departmanına başvurmalısınız. Başvurunuzu doğrudan işvereniniz yahut sponsorunuzla birlikte bireysel olarak yapmanız gerekmektedir. Afganistan uzun süreli oturum izni ile en güncel bilgileri Afganistan Konsolosluğundan alabilirsiniz.

Afganistan’da oturum izni için öncelikle sayfamızın devamındaki belgelerin toplanıp hazırlanarak bir araya getirilmesi ve sonra konsolosluğa verilmesi gerekmektedir.

  1. Pasaport: İçinde en az 2 boş sayfası bulunan ve dönüş sürecinden sonrası için de geçerliliği olan yıpranmamış, üzerinde oynama yapılmamış olması son derece önemlidir.
  2. Afganistan vize formu: Bir tane orijinal ve bir tane de fotokopi olmak üzere doğru şekilde doldurulmuş iki adet form.
  3. İki adet biyometrik fotoğraf. Renkli, önden çekilmiş ve arka fonu beyaz.
  4. İş Mektubu: Türkiye’de hamiline yazılmış, imzalanmış ve form başvuru sahibine hitaben doldurulmuş olması gerekmektedir. Eğer iş teklifi Afganistan’dan geliyorsa aynı şekilde karşı tarafın da hamiline yazılmış ve gerekli iş ve tanımını içen bir mektup olmalıdır.
  5. Sağlık Gereksinimleri: Bireyin Ebola ve H1N1 virüsü bulundurmadığına ve ayrıca gidilecek yerdeki bulaşıcı diğer hastalıklardan bir iz taşımadığına dair hastane raporu.
  6. Özel durum Bildirgesi: Başvuru sahibi birden fazla giriş ve çıkış yapacaksa bunları ayrıca bildirmelidir.
  7. Vize Geçerliliği: Bireyin aldığı vize türü ile yaptığı ya da yapacağı işin birbirini desteklemesi ve vize süresinin 3 ya da 6 ay gibi sürelere göre değişiklik göstereceğine dair bilgi. 

ÖNEMLİ: Vize bitim tarihinden sonra uzatma başvurusu yapılmadığı takdirde ilk ay boyunca her gün için 2 ABD Doları ve ikinci ay boyunca her gün için 5 ABD Doları cezai işlem uygulanmaktadır. Cezanın ödenmemesi halinde sınır dışı edilme prosedürü işleme konmaktadır. Bu nedenle vizenin bitiş tarihinden hemen önce konsolosluklara gidilmeli ve uzatma başvurusu yapılmalıdır.

Yükleniyor...