Aile Birleşimi

Macaristan Vatandaşlığını Kazanma Yolları 

Macaristan'da yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin Macaristan vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen birden fazla yasa bulunmaktadır. Macaristan’a geliş nedeni, oturma süresi veya oturma izni statüsü gibi kıstaslar, bir yabancının Macaristan vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceğinin belirlenmesi bakımından önemlidir.
Macaristan vatandaşlığına geçme, her şeyden önce her ülke vatandaşının kendi özgür iradesi ile karar vermesi gereken bir konudur. Macaristan vatandaşlığına geçilmesi halinde Macaristan’da seçme seçilme hakkından, AB ülkeleri içerisinde serbest dolaşım hakkına, Macaristan vatandaşlarına tanınan her türlü imtiyaz ve memur olma gibi ayrıcalıkların elde edilmesine giden bir dizi yolların açılımı sağlanmaktadır.
Uzun bir süredir kendi ana vatanı kabul ettiği toprakların sınırları içerisinde yaşayan, her türlü yaşamsal haklarını yaşadığı devletlerin kanunlarına göre belirleyen ve bu sınırlar içerisinde yaşama tutunan her bireyin kendi tercih ettiği veya sonradan farklı yollarla yaşamaya başladığı devlet sınırları içerisinde yaşama hakkı araması kanunlarla sabitlenmiştir. Özellikle Macaristan gibi tarihinde çok sayıda göç almış toplulukların kendi kabul ettiği ülke vatandaşlarına bu konuda çok fazla sayıda tanınmış yasal haklar bulunmaktadır. Bu amaçla Macaristan vatandaşlığına geçmek için gereken hakların aranmasında ortak paydaların bulunması önemlidir. Bu sebeplerle Macaristan’da çok uzun bir zamandır ikinci vatan toprağı kabul ettikleri göçmen bölgelerinde yaşayan milletlerin vatandaşları Macaristan vatandaşlığı hakkını daha hızlı ve kolay bir şekilde kazanabilirler.
Farklı amaçlarla Macaristan vatandaşlığına geçme yolları bulunanların ise kanunlarla belirtilen haklarını araması sonucu Macaristan vatandaşlığına geçmeleri için vatandaşlık haklarının bilinerek önemli unsurların bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Macaristan’da belli süre yaşamış ve belli yaşam standartları oluşturulmuş bireyler için sağlanan Macaristan vatandaşlığı almak için gereken koşulların yerine getirilmesi ve bu koşulların tamamlanması Macaristan vatandaşlığının kazanılması için bu açıdan çok önem teşkil etmektedir.

Macaristan Aile Birleşimi Vizesi için eşlerin hazırlaması gereken evrak listesi aşağıdaki gibidir;
 
1. Vize talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe Aile birleşimi hakkında tüm detaylı bilgileri içermelidir)
 
2. 3 adet biyometrik fotoğraf (güncel, 3,5X4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon arkalı)
 
3. Pasaport (1 yıl geçerlilik süresi olmalı)
 
4. Uluslararası evlenme kayıt örneği (formül B) (yabancı uyruklu eşin de bilgilerini içermelidir)
 
5. Muvafakatname (kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba tarafından imzalanmış, Noter onaylı orijinal belge)
 
6. 16 yaşında evlilik yapacak kişileri için mahkeme kararı (evlenebileceğine dair, Macarca Tercüme edilmiş)
 
7. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (adres ve aile bilgileri içeren)
 
8. Macaristan vatandaşı eş daha önceden Türk vatandaşlığı bulunmuyor ise Macar doğum belgesi  
 
9. Daha önce yapmış oldukları evliliklerinin boşanma kararı ve boşanma ilanı (Macarca tercüme)
 
10. Macaristan’daki eşe ait oturma izni, Kişinin Macar pasaportu ve kimlik kartının fotokopisi
 
11. Basit ve yeterli seviyede Macarca bilindiğine dair belgeler

 

12. Her iki eşe ait uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 
13. Her iki eşe ait uluslararası evlenme ehliyet belgesi 
 
Macaristan Aile Birleşimi Vizesi çocuklar için hazırlanması gereken evrak listesi aşağıdaki gibidir;
 
1. Vize talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe Aile birleşimi hakkında tüm detaylı bilgileri içermelidir)
2. 3 adet biyometrik fotoğraf (güncel, 3,5X4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon arkalı)
3. Pasaport (1 yıl geçerlilik süresi olmalı) 
4. Uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
5. Anne ve babaya ait tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği olmalıdır (Bütün nüfus olayları eksiksiz bir şekilde yazılmış olmalıdır)
6. Boşanma durumuna göre alınan velayet kararları ve Macarca tercümeleri eklenmelidir
7. Türkiye'de yaşamakta olan ebeveynin güncel ikametgâh belgesi 
8. Macaristan’da yaşamakta olan ebeveyne ait oturma izninin fotokopisi olmalıdır. Ebeveyn Macar vatandaşı ise, kimlik belgesi ya da pasaportunun fotokopisi başvuru belgelerine eklenmelidir.
9. Çocuğun velayet sahibi başvuru sırasında şahsen bulunamayacaksa, başvuruya gidecek kişiye vekaletname vermesi gerekir.
10. Başvurunun işleme alınabilmesi için yukarıda belirtilen evraklar yeterlidir. Bazı durumlarda ek belge ve Macarca tercümeleri istenebilir.
 
 Lütfen Dikkat!
 
* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sol üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da altta bulunan bilgi formunu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.
 
* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.
 
* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.
 
* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.
 
* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.
 
* Seyahatinize ilişkin uçak bileti temini ve otel randevusu gibi konularda lütfen vize uzmanlarımızdan destek talep ediniz.
 
* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.
 
* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.
 
* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

 

Yükleniyor...
Vize Merkezi İletişim
İstanbul
Tel : 0212 970 05 79
avrupa2@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 79
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 79
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 20 26
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com
Ülkeler