Bulgaristan Hakkında Sorular & Yorumlar

Bulgaristan ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Pano Soru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
L. Aktaş 27/10/16, 14:46
ben ve eşim Bulgaristan 'a tatil amaçlı Vize Merkezi ne vize başvurusunda bulundum çok kısa zamanda vize işlemlerimi bitirip bana teslim ettiler profesyonel çalışmalarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum

oncesine konsolosluğu vize başvurusunda bulduktan sonra konsolosluktan bu işlemi yapamıyacağımızı soyliyerek bizi vfs globale yonlendirdiler.
vfs globale gittiğimizde 8-10 gun süreceğini soylediler. acil ve expres uygulama yokmuş bunun uzerine vize merkezine ulaştım
teşekkür ederim..
Cevabı Görüntüle
E. 24/10/16, 16:54
Merhaba Trakya Vize Merkezi Yetkililleri,
Öncelikle Trakya bölgesinde sorularımıza cevap alabileceğimiz Bulgaristan Vize Merkezi olduğunuz için teşekkürler.Edirne,Çorlu ve Tekirdağ bölgelerindeki Bulgaristan Vizesi başvurularımız için sizden yardım alabilecek olmamıza çok sevindik.Malum Trakya Bölgesindeki başvuru merkezi olan VFS GLOBAL başvurularımızda bize aracılık edecek,evraklarımızı düzenleyecek ve konsolsoluğa parmak izi vermemiz gereken zamanlarda bizi çağıracak,işlemlerde biziyormayacak sizin gibi profesyonel bir firma arıyoruz..Ayrıca Bulgaristan Vizesi alabilmek için tüm Türkiye'den başvuru alıyor olmanız büyük şans.Öğrenmek istediğim bazı sorularım var
Bulgaristan vizesi aynı zamanda schengen vizesi midir? Uzun süreli vize almam halinde avrupa ülkelerinde kullanabilir miyim? Gerekli evrak listesini paylaşır mısınız? İlginize şimdiden çok teşekkürler...
Cevabı Görüntüle
a. 22/10/16, 12:54
Merhabalar Edirne vize merkezi ekibi çok girişli vize hakkında size danışmak istiyorum Edirnede ikamet ediyorum. Bulgaristan Türkiye sınırı olan Kapıkule de Çalışıyorum daha önce shengen vizem vardı bu sefer bulgaristan vizesi almak istiyorum bunun için gerekli evraklar nelerdir ve tahminen kaç aylık verirler ?
Cevabı Görüntüle
R. Emeç 06/10/16, 16:54
Merhaba,
Annem ve babam Bulgaristan /Şumlu doğumlu. 1935 yılında Türkiye'ye göç etmişler. Şimdi ikisi de hayatta değil. Ben Türkiye'de (Eskişehir) doğdum. Annemin ve babamın doğduğu, çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını yaşadığı Bulgaristan'ın vatandaşı olabileceğim bilgisini edindim. Doğrudan, Ankara Bulgaristan konsolosluğuna başvurarak bunu gerçekleştirmem mümkün mü? ankara Konsolosluk, belli bir ödeme karşılığı bu hizmeti veriyor mu, edirne baş konsolosluğunda bulgaristan vatandaşlık danışman var mı yoksa bu işi yapan dışarıdan bir insanı mı bulmalıyım? Bu işi yaptığını belirten "iş takipçisi" kişilerin 2 bin beşyüz euro gibi bir talepleri oluyormuş. sizin gibi Doğru ve güvenilir bir firma ile yol izlemek istiyorum. Vatandaşlık hizmeti eğer siz vermiyoriseniz Guvenilir vatandaşlık danışmanına yonlendirmenizi rica ediyorum. Vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim. Saygılarımla.
Rahmi
Cevabı Görüntüle
H. BAHAR 06/10/16, 09:47
Merhaba iyi günler.
Ben Hasan
Eşim Gözde Türkiye vatandaşı, bir de 2 yaşında kızımız var ( Aslı) o da Bulgaristan vatandaşı.
Bulgaristan'daki ikamet adresimiz Kircaali - Cebel - Podvrah
***
Eşime de benim üzerinden oturma izni aldık. Süresi 26.11.2016'da sona eriyor.
Biz bu oturma iznini uzatmak için 22.10.2016'da Bulgaristan'a gelmeyi - 24.10.2016 pazartesi günü işlerimizi halledip geri dönmeyi planlıyoruz. Eşimin oturma izninin benim değil de kızımın üzerine yaparsak daha kısa sürede vatandaşlık verilebildiği söylendi, dolayısıyla biz de eşimin oturma iznini kızımın üzerinden almak istiyoruz.

Bir de Bulgaristan'in vatandaşlarının yeni doğan çocuklarına için 3 yaşına kadar başvurulduğu taktirde çocuk yardımı yaptığı söylendi, biz de bundan yararlanmak istiyoruz.

Benim yukarıda yazdigim eşimin ve kızımın durumlarının çözülmesi için ne yapmamız gerekiyor.
Hangi evraklar gerekli?
Bize maliyeti ne olur?
Bu işlemleri 1 günde halledebilir miyiz?
Gerekli bilgilerin bilen var ise paylaşırmısınız vize merkezi okurlarııııı Ehooo kimse var mııı, buradan paylaşın herkez oğrensin lütfen
Saygılar,
Hasan
Cevabı Görüntüle
A. 05/10/16, 20:55
Merhabalar,
Sorum şu şekilde; benim anneannem ve dedem Bulgaristan doğumludur, 50 yılları göç döneminde Türkiye'ye geç etmişlerdir ancak sadece Türk kimlikleri bulunmaktadır.
İnternetten okuduğum ve Bulgar mevzuatını incelediğim kadarıyla anladığım, annemin kökene dayalı Bulgar vatandaşlığına başvurabilmesi ve Bulgar pasaportuna sahip olabileceği yönünde. Anneannemin vatandaşlığa geçmeden doğruca annemin bu işlemi yapabilmesi mümkün müdür?
Bu süreçte anneannem için alınacak Bulgaristan'da doğduğunu kanıtlayan belgeyi nasıl sağlayabileceğiz?
Annemin gerekli işlemleri yaptığını ve Bulgaristan pasaportuna kavuştuğunu düşünelim. Ağabeyim ve benim de annem üzerinden bu işlemi yapmamız mümkün müdür? Bu süreç nasıl işler?
Şimdiden emeğiniz için teşekkür ederim.
Cevabı Görüntüle
A. MUTLU 04/10/16, 15:13
1989 BG GÖÇMENİYİM. NUFUSTA DOĞUM TARİHİ 1982 YAZIYORDU GÜN AY YOKTU, DAHA SONRA TARİH DÜZELTME YAPIULMIŞ 1 TEMMUZ YAPILMIŞ. BULGARİSTANDAKİ DOĞUM KAĞIDIMDA DOĞUM TARİHİ 01.03.1982 DİR, ŞİMDİ ÇİFTE VATANDAŞ OLMAK İSTİYORUM BU SIKINTI YARATIRMI, YARATIRSA EĞER, DAVA AÇMADAN TR DEKİ DOĞUM TARİHİNİ DÜZELTTİREBİLİRMİYİM. TEŞEKKÜRLER.
Cevabı Görüntüle
a. şuri akgün 04/10/16, 13:24
BULGARİSTA da PELİNÇ diye bir kasaba yada koy varmı?

Ben aslen Çanakkalenin yenice ilçesi namazğah köyü nüfusuna kayıtlı bulunmaktayım ama aslımızın ana tarafımın pomak olduğunu söylerler bende rahmetli annemin babası yani rahmetli dedem ve babasının kayıtlarda bulgaristanın pelinç diye bir kasaba veya köyü olduğu çıkıyor fakat ben burasını bulamıyorum bu köy veya kasabanın yeni adının hangi ile ilçeye bağlı olduğunu öğrenmek istiyorum ve oradaki akrabalarımla tanışmak kaynaşmak istiyorum. Dedem Remazan Tahtalı 01 07 1921 pelinç doğumlu 26 05 1988 de vefat etti.dedemin babası Şaban Tahtalı 01 07 1854 de pelinç doğumlu türkiye gelmişler oda 28 03 1947 de vefat etmiş. ilgililerden pelinç in neresi veye yeni isimini bildirmelerini istiteyeceğim .yardımcı olabilirmisiniz şimdide teşekürler NOT dedemlerin köyünle geldikleri bölgeyi kodluyorum filibe bölgesi çıkıyor.ama oralarda pelinç diye bir yerleşim yeri bulamıyorum

vizemerkezi okurları bilen duyan varsa lutfen bana bilgi verin yazıntürkiye gelmişler oda 28 03 1947 de vefat etmiş
Cevabı Görüntüle
O. Özgür 03/10/16, 23:07
2001 yilinda suresi dolmus bg pasaportum var oraya gitmem icin ne gereklidir
Cevabı Görüntüle
S. ÖZTÜRK 03/10/16, 22:05
Merhaba,
Ben türkiyede yasayan bir bg vatandaşıyım aynı zamand tr vatandaşıyım. Eşim tr vadandaşı ve ona da bg oturum izni almak istiyoruz. Acaba hangi yolu izlemem gerek? Bg ye gitmeden konsolosluktan bu işlemleri yaptırabilirmiyim? Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
a. kuvan 03/10/16, 17:42
KONU:BULGARİSTAN VATANDAŞI OLMAK İSTİYORUM
ben 22.04.1965 lüleburgaz türkiye doğümluyum.
babam 1929 yılında bulgaristanın eski adı eskicuma yeni adı TARGOVİSHTE olan kasabasında dünyaya gelmiş.
kısacası babam 1929 yılnda bulgaristanda doğumuş ve 1934 yılında türkiye ye göç etmiş.
türkiye de 1990 yılında vefat etmiştir.
benim sorum bu şartlarda benim bulgaristan vatandaşı olma hakkım varmıdır.
eğer bulgaristan vatandaşı olma hakım varsa ne yapmalıyım
Cevabı Görüntüle
K. ÖZALTUNOLUK 03/10/16, 12:59
Portekiz'den 2 yıllık geçerli Schengen vizem var. Portekiz'e giriş-çıkış yaptım. Bulgaristan için ayrıca vizeye ihtiyaç var mı? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar!
HüseyinAYAZ 29/09/16, 22:41


1983 istanbul doğumluyum. Annem 1956 Çanakkale doğumlu. Annemin babası bulgaristan doğumlu olup 7 yaşında bulgaristandan göç etmiştir. Orada şuan kaydının olduğu dayımlardan öğrendim. Benimde şuan bulgaristan vatandaşlığı için girişimlerim var. Dedemin üzerinden vatandaş olabilirmiyim?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Cevabı Görüntüle
B. AYHAN 28/09/16, 17:21
Merhaba, vize merkezi okurları bilgisi tecrubesi olan lutfen paylaşabilir mi

1970 göçmeniyiz,Bulgaristan doğumlu olmama sebebiyle "РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ПРЕБИВАВАНЕ" kartım var , EGN numaram ve kartım 2021 tarihine kadar vadesi var. Bu kart ile İsveç'e giriş yaparak Polonya, Almanya ve Hollanda ülkelerini dolaşarak geri dönmeyi düşünüyorum. İsveç'te veya diğer ülkelerde sorun çıkma ihtimali nedir?
Böyle bir ihtimal varsa bu yolculuğa çıkmak risklimidir ?
İyi çalışmalar.
Bedrettin
E. ATAÇ 28/09/16, 14:45
Merhabalar. Benim babaannem Bulgaristan doğumlu ve 1938 Bulgaristan göçmeni. Bulgaristan Adalet Bakanlığından nüfus kaydı olup olmadığının araştırılması için ne yapmamız gerekmektedir ? Bunun için ne kadar ücret talep ediyorsunuz, bulgaristandandan belgelerin toparlanması, doğum tarihinin düzenlenmesi turkiyeden aldığım belgelerin tercüme ve tastikleri ? tüm işlemleri sizin aracılığınız ile yaptırmak istiyorum Teşekkürler iyi çalışmalar.
Ülkeler