Almanya Turistik Vizesi

Almanya Turistik Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı, Almanya Vizesi başvuru prosedürleri hakkında genel bilgilere erişebilmeniz için hazırlanmış bir sayfadır.

Almanya Turistik Schengen Vize başvuru işlemleriniz hakkında kapsamlı bilgi için web sayfamızı dikkatli bir şekilde incelemenizi önermekteyiz.

Almanya Turistik Schengen Vize başvuru işlemler için hazırlamanız gereken evrakların bilgisini ziyaret etmekte olduğunuz sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

Almanya Turistik vize başvuru işlemlerinize Almanya’ya olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önceden başlamaya dikkat ediniz. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür. Seyahat tarihine 2 haftadan az süre kalmış yolcularımızın vizelerinin seyahat tarihlerine yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız.

Acil durumlarda yapılacak vize başvurularınız konusunda lütfen yetkililerimizi bilgilendiriniz.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı (Marmara bölgesi) içerisinde bulunmayan İl ve İlçelerde ikamet eden vize başvuru sahiplerinin başvuru değerlendirme süreleri ön görülen sonuçlanma sürelerinden daha uzun sürelere tekabül edebilmektedir. Ancak, başvuru sahibi Almanya Turistik vize başvurularını görev bölgesi fark etmeksizin kendisine en yakın Almanya vize başvuru merkezine gerçekleştirebilir.

Vize başvuru işlemleri sonuçlanmamış kişilerin Almanya Hotel ve Uçak bileti satın alımı yapmaları tavsiye edilen bir durum değildir. Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilmediği müddetçe lütfen Hotel ve Uçak bileti satın alımlarında bulunmayınız ve ön rezervasyon dökümanlarını başvuru dosyanıza ekleyiniz. Bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye eder, yaşanacak aksi durumlarda Kurumumuzu bağlayan herhangi bir öğenin bulunmayacağını dikkatinize sunarız.

 

Almanya Turistik Schengen vizenizi nasıl alabilirsiniz?

Değerli ziyaretçilerimiz;

Almanya vize başvuruları (Schengen C tipi vize), istisnai durumlar dışında direk olarak Almanya Konsolosluklarına gerçekleştirilememektedir. Almanya Konsolosluğu, Schengen vize müracaatlarını Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlar üzerinden kabul etmektedir. Almanya kısa süreli vize başvurularınızı başvuru merkezlerine müracaat ederek veya Almanya vize işlemleri üzerine hizmet veren seyahat acentelerine gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Merkezi aracılığıyla Almanya Turistik Vizenizi nasıl alabilirsiniz?
 

1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi - Almanya Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Almanya vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya Merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.  

Almanya Turistik Schengen Vize başvurularınız için Merkezimize hangi evraklarınız ulaştırılmalıdır?

* Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğunda emin olunuz!

1. Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)

2. 2 adet biyometrik Yeni fotoğraf (3,5x4,5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz)

3. Ek gelir belgeleri

* Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

4. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

* Aile ve adres bilgileri içeren / Evli bayanlar kızlık soyadlarını içeren belgelerini de temin etmeyi unutmamalıdır.)

5. Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi

6. Kişi Yabancı uyruklu ise;

* En az 6 ay geçerli TC ikamet izni ve Çalışma izni fotokopisi

7. Schengen vize başvuru formu 

* Vize başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ''Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi'' bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.

8. Seyahat sağlık sigortası - Orijinal belge

* 30.000 € teminatlı Uluslarası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. 3 Aylık davet yazısı temin etmiş başvuru sahiplerinin 3 ay geçerli seyahat sağlık sigortaları poliçelerini temin etmeleri gerekecektir.

 

- Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi Kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için Çağrı Merkezimizi arayın. 

 

9. Hotel ve Uçak bileti ön rezervasyonları

* Satın alımı yapılmış Hotel ve Uçak bileti konusunda Kurumumuzun bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Lütfen vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan satın işlemlerinde bulunmayınız.

10. Banka hesap dökümü

* Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte  temin ediniz.

* Aile fertlerine sponsor olacak kişilerin Banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 4.000 TL bakiye daha bulundurması gerekecektir. Her bir başvuru sahibi için bulunması gereken minimum tutar; 4.000 TL' dir.

11. Kişi Serbest meslek sahibi veya bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorsa;

* Orijinal Noter onaylı iş sözleşme 

 
Kişinin bulunduğu mesleki duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;

 • Güncel tarihli şirket evrakları

* Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri

 • SGK / Bağ-Kur 4 B detaylı hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti

* son 3 aylık, en az 8.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş

 
Kişi Şirket çalışanı ise;

 • Güncel tarihli şirket evrakları

* Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri

 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4 A detaylı hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 • Maaş bordroları (son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Şirket yazısı - Orijinal belge

* Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede başvuru sahibinin bu işyerinde çalıştığı ve izinli olduğu tarihler belirtilmelidir. Belge kaşe ve ıslak imzalı olarak temin edilmelidir.

 
Kişi Devlet dairesi çalışanı ise;

 • Çalışma belgesi - Orijinal belge

* Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı orijinal belge

 • Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi 
 • Maaş bordrosu

* Maaşınızın yatmakta olduğu bankadan alınmış son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş döküm

 • İzin yazısı - Orijinal belge

* Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı belge

 
Kişi Öğrenci ise;

 • İngilizce öğrenci belgesi (güncel tarihli, orijinal belge)
 • Yeni mezun başvuru sahipleri için Diploma fotokopisi 
 • Orijinal Muvafakatname belgesi

* 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış Noter onaylı orijinal belge

ÖNEMLİ NOT: Anne, baba ve tüm aile fertleri Almanya vize başvurusunda bulunacak olması halinde Muvafakatname belgesine gerek bulunmamaktadır. Ancak Konsolosluk her iki ebeveynden bir kişiyi Biometrik bilgi beyanı sırasında görmek isteyebilir. 

Ebeveynler ayrılmış ve 18 yaşından küçük başvuru sahibinin yasal velayeti sadece bir ebeveynde ise velayeti olmayan ebeveynden Noter onaylı Muvafakatname belgesinin alınması zorunludur. (lütfen bu bilgiyi teyit ediniz.)

 

Kişi Ev hanımı ise;

 • Banka hesap özeti (son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren en az 4.000 TL bakiyesi olan banka tarafından kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş)

 

Almanya Turistik Schengen vize müracaatlarında dikkat edilmesi gerekenler

* Almanya Turistik Schengen Vize kısa süreli bir vize kategorisidir. Başvuru sahibine maksimum 90 gün konaklama izni verir. Başvuru sahibinin ilk Schengen vize başvurusu ise ilk aşamada 90 gün konaklamalı Schengen vize onayı alması istisnai durumlar dışında söz konusu değildir. Schengen vize başvuru sahibinin seyahat geçmişine ve vizelerinin doğru kullanıp kullanma oranına göre kademe kademe artarak verilecektir. Uzun süreli Almanya Schengen vizesi almak isteyen yolcularımız lütfen, vizenizi neden uzun süreli talep ettiğinizi yazılı olarak belirtmelidir.

* Yukarıda belirtilen evraklar vize başvurularınız için talep edilen asgari vize başvuru evraklarıdır. Konsolosluk vize bölümünce durumunuza bağlı olarak yeni evraklar talep edilebilir. Bazı evraklarınızın orijinal hali veya daha önceden talep ettiğiniz evrakların yeniden beyan edilmesi talep edilebilir. Bu ve benzeri durumlarda söz konusu evrakların talep edildiği şekilde yeninden beyan edilmesi zorunludur. 

* Almanya vize başvurularınız için beyan edeceğiniz evrakların güncel tarihli olması gerekliliğini ve evrakların sahip olması gereken özellikleri eksiksiz bir şekilde bulundurmasına özen gösteriniz. Vize uyum koşullarını bulundurmayan evraklarla yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini hatırlatırız.

* Almanya turistik vize başvuruları için evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı konusunda garanti oluşturmaz. Vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar tamamen Almanya Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır. Yine tarafınıza verilecek vize süreleri Konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

* Almanya vize başvurusu ret ile sonuçlanmış kişiler için ücret iadesi bulunmamaktadır. Konsolosluk harçları peşin olarak ödenirken vize reddi halinde başvuru sahiplerine ücret iadesi yapılmamaktadır.

* Almanya vize başvuru işlemleriniz için lütfen Hotel ve Uçak bileti satın alımı yapmayınız. Konsolosluk vize bölümünce hotel ve uçak bileti ön rezervasyonları kabul edilmektedir. Satın alınmış hotel ve uçak bileti ile yapılacak vize başvurularınızın sonuçları hakkında Kurumumuzun her hangi bir sorumluluğu bulunmaz.

* Almanya vize başvuruları sırasında birden daha fazla kişi ile seyahat edilecek ve seyahat edilecek diğer aile fertlerinin seyahat masraflarını tek bir kişi karşılayacak olması halinde; Banka bilgilerinizde bulunan kullanılabilir bakiye limitinin yukarıda belirtilen limitten fazla olmasına dikkat edilmelidir. Almanya vize başvuruları için kullanacak olduğunuz banka bilginizde seyahat edecek tüm başvuru sahiplerini finanse edecek limitte bakiye olmasına özen gösterilmelidir. 

Yükleniyor...
Vize Merkezi İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 01
Faks : +90 (212) 287 72 44
avrupa2@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 01
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 01
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 20 26
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+ 90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com
Ülkeler